Praha 30. októbra 2024 (HSP/Petr Hampl/Foto:TASR/AP-Alex Brandon)
Když sledujeme situaci před americkými prezidentskými volbami, mnozí upozorňují na to, že v letech 2016 a 2020 dostal Donald Trump o 3-5% více, než mu předvídaly výzkumy. Že bychom tudíž měli k výsledkům publikovaným agenturami něco takového zase přičíst
Na snímke republikánsky kandidát na post prezidenta USA a americký exprezident Donald Trump
Možná mají pravdu. Jenže výzkumy veřejného mínění jsou jako střelba na terč. Když výzkumník vidí, že jeho výsledky jsou opakovaně vychýlené vůči realitě, přizpůsobí mušku (například do vzorku zahrne víc registrovaných Republikánů).
Je tedy možné, že výzkumy letos ukazují přesně. Nebo mohou dokonce Trumpa nadhodnocovat. Nebo ho pořád ještě podhodnocují. Vědět to budeme až za týden.
PhDr. Petr Hampl, Ph.D.
Článok pôvodne vyšiel na portáli petrhampl.com
.
Varovanie
Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.