Brusel 3. decembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Chuzavkov)
Nová posila Ursuly von der Leyen pochádza zo Španielska, zastupuje zelenú agendu, a najradšej by čo najskôr zastavila dovoz ruského plynu…
„Čistá, spravodlivá a konkurencieschopná transformácia“ – za týmto vznešeným a zároveň vágnym názvom sa ukrýva bruselské „portfólio“ výkonnej podpredsedníčky EÚ, Teresy Riberiovej Rodriguezovej. Ešte donedávna viedla španielske Ministerstvo pre ekologickú tranzíciu a demografickú výzvu. Ďalší zvláštny názov ďalšieho zvláštneho úradu – darmo, západ je asi niekde inde, než my. Otázka znie, či je to pre nich aj dobré…
Pravdou ostáva, že v Španielsku majú slnka dosť po celý rok – tam si solárne panely na seba možno zarobia. Možno.
Podľa portálu Politico má dotyčná politička „čierny opasok“ v oblasti technokracie a vyjednávania. Nie je žiaden zelenáč, roky pôsobila v španielskej vrcholovej politike v radoch sociálno-demokratickej strany PSOE. Svoj život zasvätila ochrane prírody, a vrabce anonymne čvirikali, že stredopraví politici ju nemôžu vystáť v rovnakej miere, v akej sa jej obávajú…
Nuž, aj to je vizitka.
A predsa sa stala druhou najmocnejšou dámou v Bruseli po „kráľovnej Ursule“ (ktorú sme si rozobrali vo včerajšom článku). Asi niečo musí vedieť! Na druhej strane, predsedníčka Európskej komisie sa rada obklopuje ženami, veď aj zadala členským štátom za úlohu nominovať na posty komisárov dve osoby – muža aj ženu. To viete, genderová vyváženosť…
Nie je podivné, ako sa z racionálnej politiky stala ideologická záležitosť?
Riberiová má realizovať von der Leyenovej plán zelenej a zároveň prosperujúcej Únie. Vybraná bola pritom – paradoxne – napriek tomu, že je z frakcie Socialistov, a kritizovali ju predstavitelia jadrového priemyslu aj francúzska vláda. Je totiž priveľmi aktívna v boji proti tradičným priemyselným odvetviam. Ani Európskej ľudovej strane, teda najvplyvnejšej skupine v rámci EÚ sa nepozdávala.
Už sa dokonca ozvali hlasy, že Riberiovej treba „pristrihnúť krídelká“. Vyvíjať tlak na podpredsedníčku pritom nie je nereálna túžba – predsa len majú ľudovci v komisii trinásť kresiel, oproti tomu socialisti len štyri z celkových dvadsaťsedem. Demokracia sem, demokracia tam.
Španielka vníma svoje nové zadanie ako šancu „v pokračovaní budovania európskeho sna,“ uviedla pre médiá. Inými slovami, bude presadzovať snahu o včasnú dekarbonizáciu európskej ekonomiky, či „zlepšenie európskej konkurencieschopnosti s ohľadom na ľudí a environmentálne limity.“ Na konkurencieschopnosť a férovú súťaž má dohliadať aj v rámci členských štátov. Jej potenciálnym cieľom je tiež znižovanie cien elektriny a presadzovanie obnoviteľných zdrojov energií. Povedala, že táto úloha je pre ňu výzvou, ku ktorej pristupuje s pokorou.
Portál Euractiv zas informoval, ako sa španielsky premiér Pedro Sanchez pochválil svojou predĺženou rukou v Bruseli. Dosiahli vraj historický úspech, pokiaľ ide o vplyv, aký budú mať v Únii. A Brusel sa tiež môže tešiť, lebo dostane do vienka „výnimočného lídra“. Mohlo by sa zdať, že sme vyhrali všetci, avšak…
Asi nikoho neprekvapí, že dotyčná dáma vystúpila s jasnou protiruskou rétorikou (ešte v marci). Žiadala o čo najskoršie vyjadrenie jednotného postoja EÚ pokiaľ ide o zákaz alebo obmedzenie preberania ruského plynu. Vraj by ho rada úplne zastavila do 1. januára 2027, a to vrátane jeho skvapalnenej formy (LNG). Ak by to jedného dňa prešlo európskym legislatívnym procesom, bude sa odstrihnutie od ruských zdrojov týkať aj nás. Povinne.
Lebo „EÚ, to sme my,“ ako hovorievajú progresívci…
Zdá sa, že Riberiová spĺňa predpoklady, ktoré dnes musíte mať, ak sa chcete dostať do milosti u predsedníčky von der Leyenovej. Stačí držať ideologickú líniu: vehementne sa dištancovať od Ruska a dlhé roky kráčať v čele greendealu; hovoriť o nutnosti znižovania emisií či obmedzení jadrovej energetiky (ale ako potom udržíme ceny energií? Toť básnikova otázka!). Potom vám bruselská kráľovná možno nasadí vlastnú, „zelenú“ korunu…
Takže toto je v skratke profil druhej najmocnejšej ženy Únie. A my môžeme len hádať, aké dôsledky prinesie táto dáma so svojou agendou napríklad pre náš automobilový priemysel…
Prečítajte si tiež:
- Rusko zastavuje dodávky plynu do Rakúska: Ako to ovplyvní hospodárstvo krajiny?
- „Kráľovná Ursula“ upevňuje moc. Čo to znamená pre nás a Ukrajinu?