Na základe “obvinení zo závažného zneužívania”, ktoré sa po dvoch desaťročiach nazbierali v armáde USA natoľko, že by sa už nedali ignorovať, poprední velitelia, generál Raymond “Tony” Thomas a Owen West, vyšli s ambicióznym trojmesačný plánom na zistenie príčin takéhoto stavu v elitných vojenských silách.
Ako uvádzajú noviny The Washington Times, toto profesionálne hodnotenie, prvé svojho druhu, má za cieľ “preskúmať a posilniť etické a riadiace štandardy”. Koná sa to aj v súvislosti s rastúcou obavou Kongresu z mnohých hlásení o zneužívaní, kriminalite a poklese disciplíny v armáde.
Podľa vyjadrenia Špeciálneho operačného veliteľstva, “prvý krok akéhokoľvek liečebného programu je uznanie si, že máte problém”. Generál Thomas tak poukazuje na naliehavú potrebu preskúmania “obvinení zo závažných pochybení” za posledný rok” s vyjadrením: “Nepovolíme neospravedlniteľné a trestuhodné porušovanie tejto dôvery, aby erodovali desaťročia čestnej služby, tímovej práce a pokroku členov USSOCOM.”
Ide napríklad o prehrešky dvoch členov slávneho tímu SEAL 6, dôstojníkov Anthonyho DeDolpha a Adama Cranstona Matthewsa, ktorí čelia obvineniam z vraždy, sprisahania, obštrukcií v justícii, zahmlievania a vyhrážania sa seržantovi Loganovi Melgarovi minulý rok v Mali, keď zistil ich nekalé činy v získavaní informácií o miestnych teroristických skupinách.
Existuje však mnoho iných prípadov, ktoré vrhajú zlé svetlo na americké špeciálne jednotky, ale bývalý veliteľ práporu 5. armádnej skupiny špeciálnych síl Steven Bucci tiež podotýka: “Nemyslím si, že môžeme povedať, že celá komunita má problém. To je hrubé nadhodnotenie. Existujú niektorí jednotlivci, ktorí majú nejaké problémy, ktorými sa treba zaoberať. Máme dosť týchto incidentov … ktoré hraničia s kriminalitou. Impulzom je, že to musíme rýchlo riešiť.”
Podľa Bucciho, znepokojujúce správy o kriminalite a zneužívaní návykových látok sú príznakmi vypätej situácie v radoch špeciálnych operačných síl za takmer dve desaťročia, ktoré sú poznamenané “bezprecedentným tempom operačných misií zameraných na al-Káidu, IS a ďalšie teroristické hrozby od 11. septembra 2001”.
“Čím viac ľudí je rozmiestnených na konci reťazca, tým sú väčšie šance na niečo zlé. Keď máte toľko ľudí vo vojne tak dlhý čas, veci začnú skĺzavať,” dodal.
Podľa spravodajstva RT chce generál Thomas preskúmať výkonnosť a etiku “vo vzťahu medzi traumou z vojenských operácií a správaním jednotlivcov”, najmä do akej miery ich ovplyvňuje predĺžený bojový stres.
RT však poukazuje aj na to, že v rámci potreby nových síl do armády sa pripúšťa regrutovať aj takých, ktorý nie sú podľa testov celkom psychicky zdatní a v záznamoch majú uvedené aj sebapoškodzovanie, zneužívanie návykových látok, či bipolárnu poruchu.