Bratislava 2. novembra 2021 (HSP/Foto:Facebook)
Bývalý minister školstva Juraj Draxler na sociálnej sieti upozornil na dôležitú informáciu – rakúska Erste Group, ktorá vlastní aj Slovenskú sporiteľňu, zvýšila čistý zisk za prvé tri štvrťroky z vlaňajších 603 mil. na 1,45 miliardy eur. Výsledkom aj pandemickej ekonomickej politiky aj dlhodobej hospodárskej politiky je podľa jeho slov, že nádherne zarábajú banky. A vôbec finanční hráči
Draxler vysvetľuje, že práve v Rakúsku to až tak nevadí, pretože štát vie firmy vcelku efektívne zdaniť a o obyvateľov sa postarať.
„Stačí si zobrať úplne základnú vec, akou je bývanie. Pre občana Rakúska to nie je až taká veľká téma, pretože má k dispozícii na výber už len z viacerých typov nájomného bývania, čo pomáha držať aj nákupné ceny nehnuteľností na prijateľnej úrovni,“ vysvetlil.
Upozorňuje, že na Slovensku občan, ktorý nemá to šťastie, že nejakú nehnuteľnosť zdedil, je nútený buď veľmi veľkú časť svojho príjmu dávať niekomu na nájom alebo byť otrokom veľmi vysokej hypotéky.
Ľudia sa podľa jeho slov síce tešia, keď idú úrokové sadzby dole, ale to tlačí hore ceny nehnuteľností, takže v skutočnosti nič nevyhrali.
Čo sa bude ďalej diať?
Podľa Draxlera „nie je ťažké hádať, čo sa po správach o veľkých ziskoch bánk bude diať u nás. Smer navrhne nový bankový odvod. Ak ho v tom nepredbehne Hlas.“
„A bude z toho ďalšia dosť prázdna téma, ako sa často u nás stáva. Pretože podstatné je, čo vieme urobiť ako štát, aby občan nemusel trpieť a to žiaden bankový odvod sám osebe nevyriešil a nevyrieši. A nevyriešia to ani prázdne reči o nájomnom bývaní, ktoré túto tému, teraz, keď s ňou vyšla ďalšia strana, len zbytočne degradujú,“ myslí si.
Slovensko je podľa Draxlera pre finančné korporácie príjemné teritórium. „Ponúkli sme im zarábať na dôchodkoch cez 2. pilier a ako jediní zo strednej Európy sme ho nezrušili. A do rúk bánk sme prakticky kompletne vložili aj budúcnosť bývania občanov Slovenskej republiky. Bývania, ktoré hyzdí krajinu tým, ako sa bez ladu a skladu stavia hocikde na poliach a bez premysleného plánu zahusťuje vnútro miest,“ upozorňuje v závere.
Zisky bánk
Zisky rastú aj UniCredit Bank v Českej republike a na Slovensku. Zo zverejnených údajov vyplýva, že za to môže predovšetkým výrazný pokles objemu odpísaných úverov, čo sa počas prvých deviatich mesiacov tohto roka premietlo do medziročného nárastu konsolidovaného zisku banky o viac ako 41 % na 221 miliónov eur. Spomínané odpisy úverov sa pritom medziročne znížili až o takmer 77 % na 19 miliónov eur.
Národná banka Slovenska v septembrovom makroprudenciálnom komentári uviedla že zisk bánk sa vrátil na predkrízovú úroveň. Dôvodom je, že aktuálne nie sú nútené vo zvýšenej miere tvoriť opravné položky. Na tvorbu zisku malo vplyv aj zrušenie bankového odvodu.
Banky zároveň evidujú silný rast úverov domácnostiam. Domácnosti sa zadlžovali aj v druhom štvrťroku 2021.
Zároveň banky zaznamenali nárast čistého príjmu z poplatkov a provízií – tie medziročne vzrástli o 8,6 percenta. „Napriek silnému zotaveniu sa ziskovosť slovenského bankového sektora nachádza pod úrovňou ziskovosti väčšiny krajín Európy,“ hlása NBS.