Bratislava 6. novembra 2024 (HSP/ Facebook/ Foto: Screenshot Facebook video)
“Západ pomáha Ukrajine”… “Ukrajina je iná ako Rusko, kde vás zavrú za politické postoje”… “Moskve prekáža, že Ukrajina je demokracia”… “Vojna začala kvôli ruskej imperiálnej rozpínavosti”. Exminister Juraj Draxler v sérii videí na sociálnej sieti Facebook rozoberá tieto mýty, ktoré sprevádzajú vojnu medzi Ruskom a Ukrajinou
Mýtus č. 1 : Západ pomáha Ukrajine
„Ak chcete, pokojne žite ďalej v tejto ilúzii… Ale poviem vám jeden dôležitý detail – len samotné Spojené štáty americké za posledné tri roky vyplatili ako takzvanú “vojenskú pomoc Ukrajine“ viac ako 100 miliárd dolárov. Celková pomoc bola 175 miliárd, z toho vojenská časť bola väčšia polovica, niečo viac ako 100 miliárd dolárov,“ pripomenul Draxler v prvom videu zo série.
Draxler zdôraznil, že suma 100 miliárd dolárov je rovnaká suma, ako je celkový ročný rozpočet Ruskej federácie na obranu. Rusi za to nakupujú ponorky, jadrové zbrane, lietadlá a vyplácajú žold vojakom a tiež platia aj civilným zamestnancom atď…. „No a ešte, mimochodom, aj vedú vojnu,“ poznamenal Draxler.
Pozornosť upriamil na to, že na druhej strane máme 100 miliárd dolárov od Američanov a ďalšie desiatky miliárd od spojencov pre Ukrajinu. „Ako je potom možné, že Ukrajinci miestami nemajú čím striedať?,“ pýta sa v tejto súvislosti Draxler.
Odpoveď na túto otázku je zaujímavá a nechajme nateraz bokom fakt, že nejaká časť pomoci sa jednoducho rozkradne. „Zaujímavý je už ten druhý detail – len nejaká časť z tejto pomoci skončí skutočne ako zbrane pre Ukrajinu. Američania to pred niekoľkými mesiacmi celkom otvorene priznali, pri opise toho posledného balíka pomoci, ktorý schvaľoval Kongres, bolo totiž celkom jasné, že väčšina z toho – naozaj veľká väčšina – v skutočnosti skončí ako nákup služieb a tovaru napríklad pre americké základne v Európe, ale len malá časť nakoniec skončí ako zbrane na Ukrajine,“ uviedol Draxler.
Skutočne zaujímavý je podľa Draxlera tretí detail : „Čo to vlastne na tej Ukrajine nakoniec skončí?,“ pýta sa politik. Keď sa pozrieme na zoznamy, môžeme vidieť, že sa predovšetkým nakupujú čo najdrahšie veci – rakety za 0,5 milióna dolárov za kus a podobne… „Samozrejme, vo vojnovom konflikte potrebujete aj rakety… Ale v tejto vojne , aká teraz prebieha na Ukrajine, je veľmi dôležité- ak nie najdôležitejšie – mať dostatok delostreleckej munície,“ myslí si Draxler.
Dodal, že ak by Spojené štáty a ďalší spojenci chceli Ukrajine naozaj efektívne pomôcť, tak by už dávno predovšetkým navýšili kapacity výroby delostreleckej munície. Podľa Draxlera by to stálo menej, možno len zlomok toho, čo Spojené štáty dávajú ako vojenskú pomoc teraz. „A to je zároveň ten problém – jednoducho to nie je až taký dobrý biznis,“ uviedol.
Podľa jeho názoru by Ukrajinci tento konflikt tak či tak nevyhrali, ale ak by takáto pomoc skutočne pre nich išla, mali by aspoň šancu o niečo efektívnejšie a dlhšie sa brániť. „Takto tieto šance nemajú,“ uviedol.
„No a prečo sa to všetko deje?,“ pýta sa politik. „ Jednoducho : Pomoc Ukrajine musí ísť z veľkej časti ako pôžičky, aby sa krajina, alebo to, čo z nej nakoniec ostane, mohla efektívne finančne podmaniť… A samozrejme, popritom je ešte dôležité dať svojim firmám čo najlepšie zarobiť,“ dodal v závere prvého videa.
Mýtus č. 2: Ukrajina je iná ako Rusko, kde vás zavrú za politické postoje
„Demokratická Ukrajina bojuje proti ťažko autoritárskemu Rusku, kde vás pokojne pošlú do väzenia na dlhé roky za váš názor na vojnu…,“ uviedol Draxler Mýtus č. 2. v druhom diely zo série videí.
„Prosím?,“ pýta sa Draxler. „A ako je to na Ukrajine? Veď z tej krajiny musel utiecť dokonca bývalých šéf propagandistického režimu Alexej Arestovič po tom, ako začal hovoriť pravdu o niektorých jednoduchých veciach!,“ uviedol politik. Arestovič otvorene upozornil na to, že za jednu konkrétnu tragédiu neboli zodpovední Rusi, ale ukrajinská protivzdušná obrana… A okrem toho začal tvrdiť, že je absolútnym nezmyslom, aby sa Ukrajina tlačila do NATO. Arestovič je popritom proti Putinovi, tak ako aj proti ruskej invázii … „Ale za tieto úplne jednoduché názory nie je na Ukrajine vítaný, naopak. Jednak sa ho pokúšajú súdiť a jednak dostal celkom vážne, veľmi verejné vyhrážky, že ho zabijú, keď sa do krajiny pokúsi vrátiť… A tak z krajiny musel utiecť,“ priblížil situáciu Draxler.
Ďalej Draxler pripomenul, že z Ukrajiny musel utiecť aj veľmi inteligentný a šikovný politik Jevhenij Murajev, ktorý pred inváziou trval na tom, že kyjevský režim musí vypĺňať dohovory, ku ktorým sa zaviazal v Minsku. A predovšetkým tvrdil, že Kyjev nemá právo svoje obyvateľstvo ohrozovať tak, že sa bude tlačiť do NATO. Politik musel tiež z Ukrajiny ujsť a teraz nad ním vedú súd za vlastizradu za názory, ktoré hlásal. „Je to úplne smiešny proces, ale takou je dnešná Ukrajina,“ poznamenal Draxler a uviedol ďalšie príklady verejne známych osobností z Ukrajiny, ktoré museli ujsť za hranice. Spomenul aj viedoblogera, ktorý kritizoval Spojené štáty a kyjevský režim na Ukrajine a nakoniec vo väzení zomrel.
Draxler pripomenul, že samotné silové zložky na Ukrajine mesiace predvádzali, čo “oni“ robia obyvateľstvu. Ako príklad uviedol, že stačilo, že nejaký dôchodca v Charkove povedal svoj názor na vojnu alebo že by bolo lepšie sa s Rusmi nejako dohodnúť, a do bytu mu vrazilo ozbrojené komando so samopalmi, ktorí ho potom nútili aby sa za toto ospravedlnil. Ďalej spomenul prípad športovca, ktorý sa vrátil zo sústredenia, na ktorom boli aj ruskí športovci, a ozbrojené zložky ho dobili a dokonca to ukázali oficiálne na videozázname.
„Veď tam tajná služba zastrelila na ulici oficiálneho vyjednávača o prímerí, ktorý Kyjev v tých vyjednávaniach zastupoval!,“ pokračoval Draxler.
„Toto sa deje na Ukrajine…Normálne, pokojne, aj poprava na ulici!,“ zdôraznil politik.
„Kto tvrdí, že na Ukrajine panuje demokracia, je v lepšom prípade ťažká naivka,“ zakončil svoje druhé video exminister.
Mýtus č. 3: Moskve prekáža, že Ukrajina je demokracia
No Moskve môže prekážať na Ukrajine kadečo, ale asi nie to, že Ukrajina je nejaký demokratický režim, poznamenal Draxler v úvode tretieho videa.
Pripomenul, že v roku 2014 Ukrajinci najprv z hlavného mesta, a potom z krajiny, vyhnali vlastného prezidenta. “Mimochodom“ pripomenul, že dodnes sa nevyšetrila masová streľba na Majdane, a to napriek tomu, že aj západní novinári upozorňovali na niektoré veľmi temné súvislosti.
„Tohto prezidenta potom neústavným spôsobom zbavili moci… A takisto vyhnali z parlamentu tých poslancov, ktorí sa im tam jednoducho nehodili, dokonca im protizákonne zatvárali po celej krajine kancelárii a podobne… Tí poslanci, ktorí sa napriek tomuto tlaku mandátov nevzdali a neboli po chuti novému režimu, tak tých pred budovou pravidelne čakali davy, ktoré ich fyzicky napádali…,“ pokračoval Draxler.
Draxler vlastne zhrnul, aká atmosféra na Ukrajine vládla v roku 2014 – takýmto spôsobom sa na Ukrajine akože “vyčistil“ politický život.
„No a v neposlednom rade tým, že s občianskou vojnou prestala v celoukrajinských voľbách hlasovať veľká časť obyvateľstva Donbasu – jednoducho na celoukrajinských voľbách sa nezúčastňovali tí ľudia, ktorí by hlasovali úplne inak, ako to kyjevskej klike vyhovovalo…,“ poznamenal.
Podľa jeho slov nie je veľká konšpirácia vidieť, že v skutočnosti “im“ celkom vyhovovalo nedodržiavať napríklad dohovory z Minsku – pretože opak by znamenal, že by sa títo, im nepriateľskí voliči, znovu zapojili do demokratického procesu … A preto ich bolo treba z toho demokratického procesu držať čo najďalej.
„Takže pokojne si kritizujme východné režimy… Len si treba uvedomiť, že Ukrajina je jednoducho jedným z nich…,“ týmito slovami zakončil Draxler svoje tretie video.
Mýtus č. 4 : Vojna začala kvôli ruskej imperiálnej rozpínavosti
„V skutočnosti vojna začala, z hľadiska geopolitiky, z troch dôvodov,“ ozrejmil Draxler v úvode svojho štvrtého videa a následne vymenoval niekoľko kľúčových bodov.
V prvom bode uviedol : „NATO porušilo viaceré ustanovenia zmluvy s Ruskom, ktorú uzavreli v roku 1997. Napríklad to, že na území nových členských štátov NATO, s ktorých členstvom vtedy Rusko súhlasilo, nebude umiestňovať dodatočné vojenské kapacity a že NATO tiež nebude umiestňovať permanentné vojenské základne.“
„Po druhé : Spojené štáty americké vypovedali jednu po druhej celkom tri kľúčové zmluvy na kontrolu zbrojenia,“ pokračoval exminister.
„No a po tretie : Začali umiestňovať raketové základne v blízkosti ruských hraníc – v Rumunsku a v Poľsku… Takisto ako začali umiestňovať prvé základne aj na území Ukrajiny, (napríklad v Očakove, kde napríklad ani samotní Ukrajinci oficiálne nemali prístup),“ pripomenul Draxler.
Poznamenal, že Rusko sa cítilo, celkom prirodzene, ohrozene a ťažko mu to vyčítať.
„Môžete samozrejme tvrdiť, že vy nie ste ovca s vlajočkou na profile a opakovať ten mýtus, ktorý som práve spomínal… Ale kde si v pozadí bude počuť bečanie,“ zakončil svoje zatiaľ posledné, štvrté video.
Tu si môžete pozrieť sériu videí, v ktorých Juraj Draxler vyvracia mýty o vojne na Ukrajine
Prečítajte si tiež: