NAŽIVO
Ministerstvo zahraničných vecí Británie vo štvrtok informovalo, že v Iráne úrady zadržali dvoch britských občanov. Obom poskytuje britská diplomacia konzulárnu podporu a je v kontakte aj s miestnymi orgánmi.
18:40V nemeckej metropole Berlín sa vo štvrtok začína 75. ročník prestížneho filmového festivalu Berlinale. Potrvá do 23. februára. Berlinale sa radí k najvýznamnejším európskym filmovým festivalom a spolu s Cannes a Benátkami slúži ako “kľúčový štartovací bod” pre filmy z celého sveta. Prezidentkou festivalu je americká filmová žurnalistka Tricia Tuttleová.
18:39Takmer polovica Čechov by mala záujem voliť v nadchádzajúcich parlamentných voľbách novú politickú stranu, ktorá by bola zameraná na zodpovedné hospodárenie štátu a chcela by presadzovať reformy. Záujem prejavili súčasní voliči koalície aj opozície a tiež nevoliči. Vyplýva to z prieskumu agentúry Median, ktorý zverejnila vo štvrtok.
18:38Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noel Barrot vo štvrtok na parížskej konferencii o politickej zmene v Sýrii vyzval na uzavretie prímeria a ukončenie pokračujúcich bojov na severe a severovýchode krajiny. Zároveň uviedol, že Európska únia pracuje na rýchlom zmiernení sankcií voči Sýrii.
18:38Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó vo štvrtok v Belehrade kritizoval Európsku úniu za postoj k integrácii Srbska. Podľa agentúry MTI kritika šéfa maďarskej diplomacie zaznela na spoločnej tlačovej konferencii so srbským náprotivkom Markom Djuričom.
18:34Mimoriadna schôdza parlamentu k odvolávaniu ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS) sa začne v utorok (18. 2.) o 11.00 h
Čítať viac | 18:30Strategickým cieľom NATO by malo byť okrem iného aj predchádzanie konfliktu veľkých mocností v Európe, uviedol americký minister obrany Pete Hegseth na tlačovej konferencii v Bruseli po stretnutí ministrov obrany NATO.
“Strategickými cieľmi NATO sú predovšetkým predchádzanie konfliktu veľkých mocností v Európe, odstrašenie jadrovej a nejadrovej agresie a porážka hrozieb pre zmluvných spojencov, ak by odstrašenie zlyhalo,” povedal šéf Pentagónu.
18:15Spojené štáty môžu začať rušiť sankcie uvalené na Rusko v prípade dosiahnutia pokroku v procese rokovaní o Ukrajine, uviedol pre agentúru TASS politický analytik a výskumník Christopher Helali v komentári k telefonickému rozhovoru medzi prezidentmi Ruska a USA Vladimírom Putinom a Donaldom Trumpom.
Čítať viac | 18:09Vzťahy medzi Ruskom a Saudskou Arábiou sú v súčasnosti na vysokej úrovni, prezident Vladimir Putin viedol dlhé rozhovory s korunným princom Mohammedom bin Salmanom Al Saudom o globálnych otázkach, uviedol hovorca ruského lídra Dmitrij Peskov v rozhovore pre Prvý televízny kanál.
Čítať viac | 18:02Zámer vybudovať spaľovňu v katastri obce Hontianske Tesáre v okrese Krupina v blízkosti zdroja liečivých vôd kúpeľov Dudince ukazuje podľa poslanca Národnej rady SR Michala Saba (PS) na ničivé dopady novely zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA), s ktorou prišiel minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS).
Čítať viac | 17:55Slovensko zasiahla masívna vlna podvodných SMS správ. Upozornila na to polícia na sociálnej sieti. Ako uviedla, ide opäť o trik, na ktorý sa podvodníci spoliehajú pri falošných SMS správach zneužívajúcich názvy bánk, kuriérskych spoločností či rôznych štátnych inštitúcií.
Čítať viac | 17:35Spoločnosť Rostelecom ukončila obnovovacie práce na podmorskom kábli v Baltskom mori, uviedol ruský telekomunikačný operátor pre agentúru TASS.
“K poškodeniu kábla došlo v severnej časti Baltského mora vo výlučnej ekonomickej zóne Fínska v dôsledku vonkajšieho nárazu, údajne kotvou cudzieho plavidla v dôsledku porušenia pravidiel na mori,” uviedla spoločnosť Rostelecom.
17:28Prezident Peter Pellegrini prevzal záštitu nad projektom Slovensko bez bariér 2030. Informovala o tom Kancelára prezidenta SR.
Čítať viac | 17:22Európsky parlament (EP) vo štvrtok vyzval Európsku Úniu, aby pozastavila dohodu o mineráloch s Rwandou. Reagoval tak na zapojenie Kigali do rozširujúcej sa povstaleckej ofenzívy na východe Konžskej demokratickej republiky (KDR).
17:16Panama oznámila, že prijala prvé americké lietadlo so 119 deportovanými osobami, ktoré budú poslané do svojich krajín. Prezident José Raúl Mulino, ktorý ponúkol svoju krajinu ako medzipristátie pre migrantov vyhnaných zo Spojených štátov, uviedol, že lietadlo priletelo v stredu s “ľudmi najrôznejších národností”.
Čítať viac | 17:07Iránsky prezident Masúd Pezeškiján vo štvrtok povedal, že americké sankcie pripravujú Iráncov o základné potreby. Prisľúbil, že jeho vláda nájde spôsob ako prekonať problémy krajiny.
17:04Počet nezvestných ľudí vo vojne medzi Ruskom a Ukrajinou sa za posledný rok zdvojnásobil na 50.000, uviedol vo štvrtok Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK). Organizácia tiež informovala, že od začiatku konfliktu obe strany zadržali približne 16.000 vojnových zajatcov.
16:50Slovenské národné parky budú mať k dispozícii 22,9 milióna eur na rozvoj turizmu, envirovýchovy a zlepšenie biodiverzity. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR podpísalo v tejto súvislosti dohodu so Švajčiarskom.
Čítať viac | 16:50Jemenskí húsiovia podporovaní Iránom vo štvrtok pohrozili novými útokmi v prípade, že Spojené štáty a Izrael budú pokračovať v plánoch na vysídlenie približne dvoch miliónov Palestínčanov v Pásme Gazy.
16:49Palestínske militantné hnutie Hamas musí v sobotu prepustiť troch živých rukojemníkov podľa dohody o prímerí v Pásme Gazy. Izrael v opačnom prípade obnoví boje na palestínskom území, uviedol vo štvrtok hovorca izraelskej vlády David Mencer podľa AFP.
16:48Sympatie Poliakov voči Slovákom v poslednom roku výrazne klesli a Slovákov podľa najnovšieho prieskumu pozitívne vníma 48 percent Poliakov. V minulom roku to bolo o 12 percent viac a boli štvrtým najobľúbenejším národom Poliakov. Podiel Poliakov, ktorí vyjadrili nesympatiu voči Slovákom, vzrástol z 8 na 12 percent.
16:47V apríli pricestuje do Maďarska delegácia Európskeho parlamentu, ktorej cieľom bude zhodnotiť situáciu v oblasti právneho štátu. Uviedol to server nepszava.hu, podľa ktorého lídri straníckych frakcií EP o vyslaní delegácie oficiálne rozhodnú ešte vo štvrtok.
16:38Česká polícia odhalila troch mladých ľudí, ktorí pre pobavenie poškodzovali autá a spôsobili škodu takmer milión korún (takmer 40.000 eur). Zdôraznila, že ide dosiaľ o najrozsiahlejší prípad vandalizmu. Podrobnosti o prípade vo štvrtok zverejnila hovorkyňa úsťanskej polície Veronika Hyšplerová.
16:37Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok uviedol, že sa chce so Spojenými štátmi dohodnúť na pozícii, ktorá by “zastavila” ruského prezidenta Vladimira Putina, a až potom začne rokovať s Moskvou. Zároveň vyhlásil, že Ukrajine nebude akceptovať žiadnu bilaterálnu dohodu o svojom osude, ktorú by Rusko a USA dosiahli bez účasti Kyjeva.
16:36Ruská rodáčka Jelena Rybakinová prežíva jedno z najviac turbulentných období počas svojej tenisovej kariéry. Aktuálne jej patrí siedme miesto v rebríčku WTA. Po grandslamovom turnaji Australian Open, kde vypadla už v osemfinále, sa rozlúčila s bývalým trénerom Novaka Djokoviča – Goranom Ivaniševičom. Ich spolupráca sa pritom skončila už po necelých troch mesiacoch. Údajne za tým stojí aj chorvátsky tréner 37-ročný Stefano Vukov.
Čítať viac | 16:32