NAŽIVO

Maďarsko v uplynulých rokoch okrem iného pracovalo aj na tom, aby sa v regulárnom rozpočte Organizácie Spojených národov (OSN) rátalo aj s bojom proti terorizmu, čo sa napokon zrealizovalo. Podľa agentúry MTI to uviedol v stredu v New Yorku šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.

17:40

Do švédskeho mesta Örebro, kde v utorok došlo k streľbe v miestnom vzdelávacom centre pre dospelých, pricestoval v stredu švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv s kráľovnou Silviou, aby sa zúčastnili na pietnej udalosti na pamiatku najmenej 11 obetí. K pietnemu miestu v blízkosti jednoposchodovej školy, kde došlo k streľbe a kde policajti pokračujú vo vyšetrovaní, nosia ľudia kvety a sviečky.

17:39

Americký viceprezident J.D. Vance sa zúčastní na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii (MSC), ktorá sa uskutoční od 14. do 16. februára. Oznámil to v stredu Steffen Hebestreit, hovorca nemeckého kancelára Olafa Scholza.

17:39

Rusko a Ukrajina si v stredu vymenili po 150 zajatých vojakov. Výmenu sprostredkovali Spojené arabské emiráty.

17:16

Vo veku 88 rokov zomrel duchovný vodca izmailitskej odnože šiitského islamu Karim Aga Khan IV., ktorý bol aj veľmi známym filantropom, majiteľom dostihových koní a osobným priateľom zosnulej britskej kráľovnej Alžbety II.

17:15

Všetky linky metra v belgickej metropole Brusel sú od stredy popoludnia opäť v prevádzke. Verejná hromadná doprava bola obmedzená pre pátranie po najmenej dvoch ozbrojených mužoch, z ktorých najmenej jeden v stredu skoro ráno niekoľkokrát vystrelil pred stanicou metra Clémenceau v Anderlechte v metropolitnej oblasti Bruselu. Muži následne vbehli do budovy stanice a skryli sa v sieti tunelov metra.

17:15

Ukrajina a ďalšie európske krajiny majú potenciál nakupovať skvapalnený zemný plyn (LNG) zo Spojených štátov a skladovať ho Ukrajine, čo by mohlo posilniť energetickú bezpečnosť Európy, keďže tranzit plynu z Ruska sa skončí, vyhlásil v stredu ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sybiha.

17:13

Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili v stredu poobede mimoriadnu schôdzu. Urobili tak po odhlasovaní zdravotníckeho zákona, stavebného zákona a ďalších úprav s ním súvisiacich. Poslanci by sa mali do lavíc vrátiť až na riadnu schôdzu. Tá sa má začať 25. marca. Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) však avizoval, že vo februári by sa mohla uskutočniť ešte mimoriadna schôdza k voľbe predsedu NR SR.

17:08

Slovenská polícia na základe európskeho zatykača zadržala maďarského občana, ktorý sa vlani v decembri pri severomaďarskej obci Kisigmánd vyhrážal strelnou zbraňou a dlhou dýkou pracovníkovi tamojšej kancelárie a strelil pri tom do steny. Po tomto čine odišiel z krajiny. Slovenské orgány ho odovzdali maďarským vyšetrovateľom 4. februára v Rajke, uviedla v stredu polícia na svojej stránke police.hu.

16:44

Viac ako 150 slovenských odborárov zo všetkých regiónov Slovenska sa v stredu doobeda pridalo k celoeurópskemu protestu, ktorý v Bruseli v blízkosti inštitúcií EÚ zorganizovala Európska konfederácia odborových zväzov (ETUC) a združenie IndustriAll Europe.

16:44

V Česku bude do konca roka platiť druhý stupeň ohrozenia terorizmom označený písmenom B, ktorý predstavuje mierne ohrozenie. V stredu to oznámil český minister vnútra Vít Rakušan, ktorý zároveň predstavil revíziu doterajšieho systému. Po novom má štyri stupne namiesto troch. Minister zdôraznil, že súčasný stupeň výstrahy sa v porovnaní s predchádzajúcou klasifikáciou nezvýšil.

16:10

Komisárka EÚ pre rozšírenie Marta Kosová v stredu upozornila, že násilie voči demonštrantom v Srbsku neslobodno tolerovať. Dodala, že od srbskej polície očakáva, že bude naďalej zaisťovať bezpečnosť účastníkov protivládnych demonštrácií. Uvádza sa to v jej otvorenom liste, o ktorom v stredu informovala agentúra HINA.

16:00

Schválenie strategickej investície na novú prečerpávaciu elektráreň v skrátenom medzirezortnom pripomienkovom konaní je podľa bývalého ministra hospodárstva Karela Hirmana a bývalého štátneho tajomníka ministerstva životného prostredia Michala Kiču (obaja Demokrati) sporné. A to nielen z finančného hľadiska, keďže by malo ísť o veľkú investíciu vo výške 2,386 miliardy eur bez DPH, ale aj z toho energetického.

15:59

Návrh amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby Spojené štáty prevzali dlhodobú kontrolu nad Pásmom Gazy, ktoré by zároveň obnovili, by sa podľa českého premiéra Petra Fialu realizoval len veľmi ťažko. Povedal to v stredu po rokovaní vlády s tým, že pri riešení problémov na Blízkom východe je podľa neho kľúčové oslabiť Irán a na to by sa mali Spojené štáty spolu s Európou zamerať.

15:31

Prvý minister Škótska John Swinney vydal vyhlásenie, že škótska vláda sa nechystá zakázať mačky. Prinútila ho k tomu správa nezávislých odborníkov, ktorá mačky označila za hrozbu divým zvieratám žijúcim v Škótsku a navrhla pre ne “obmedzujúce” opatrenia.

15:21

Národná banka Slovenska (NBS) upozorňuje na novú vlnu podvodných telefonátov súkromným osobám. V nich tentokrát žena s východoslovanským prízvukom tvrdí, že je zamestnankyňa NBS, od ľudí žiada rôzne údaje so zámienkou nahliadnutia do ich bankového účtu v komerčnej banke, prípadne žiada údaje za účelom súhlasu so zrušením účtu či inými operáciami s účtom.

15:16
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Ukáže sa nakoniec štátna karanténa ako protiústavná? Draxler: Dnes je už jasné, že ľudia, ktorí sa do štátnej karantény dostali, od štátu vysúdia slušné odškodné

Povinná štátna karanténa, ktorá je určená pre ľudí vracajúcich sa zo zahraničia a cudzincov, sa stáva v posledných dňoch terčom kritiky. Okrem nevyhovujúcich podmienok a riziku nákazy, ktorému sú vystavení zdraví ľudia, ktorí sú prepravovaní s nakazenými a zdieľajú aj spoločné bunky, mnohí, vrátane právnikov a verejne ochrankyne práv, upozorňujú aj na to, že takéto nariadenie je nezákonné a porušuje základné práva a slobody. Slavomíra Henčeková vypracovala analýzu, ktorá je zameraná na právnu povahu opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) na zamedzenie šírenia COVID-19

❚❚
.

Ako uviedla v úvode, je otázne, či ÚVZ pri prijatí opatrení konal a koná v rámci medzí zákonnosti a ústavnosti, a teda v súlade s princípmi právneho štátu, ktorým by SR mala zostať aj počas pandémie. V analýze, ktorá je dostupná online, sa zamerala aj na opatrenie o štátnych karanténach (opatrenie ÚVZ zo dňa 17.04.2020, č. OLP/3172/2020).

V závere rozsiahlej analýzy konštatuje, že právna povaha opatrení ÚVZ na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19 je nanajvýš problematická. Očividne totiž nie sú vydávané podľa správneho poriadku a nemajú ani materiálne povahu individuálnych správnych aktov.

Opatreniami, ktoré prijal ÚVZ, navyše dochádza v súčasnosti k výrazným zásahom do základných práv a slobôd a ich vzťah k ústavnému zákonu je nejasný, ÚVZ pri vydávaní opatrení vôbec ústavný zákon a jeho limity obmedzovania základných práv a slobôd nespomína. Podľa Henčekovej majú opatrenia ÚVZ aj ďalšie nedostatky ako nedostatočné odôvodnenie, neurčitosť či nezrozumiteľnosť. Preto si myslí, že z hľadiska zachovania záruk právneho štátu je potrebné, aby sa vecou zaoberal Ústavný súd, ktorý ako jediný môže záväzne o ich právnej povahe rozhodnúť.

.

 

Draxler: Ľudia, ktorí sa do štátnej karantény dostali, od štátu vysúdia slušné odškodné

Denník N v stredu upozornil na to, že nariadenie, ktorým polícia uzavrela hranice, zrejme neexistuje, a teda povinná štátna karanténa môže byť protiústavná. K záveru došli potom, ako oslovili ministerstvo vnútra a ministerstvo zahraničných vecí, ktoré im nevedeli poslať dokument, v ktorom sa o týchto nových pravidlách píše. Namiesto dokumentu im poslali len link na dve tlačové správy.

Na túto informáciu zareagoval na sociálnej sieti politológ a bývalý minister školstva Juraj Draxler, ktorý tvrdí, že otázka štátnej karantény je legitímna. Šokuje ho ale to, že vláda Igora Matovičova sa v tejto situácii správa, “akoby boli nejakí gangstri”, ktorí si povedali, že idú vo svojej štvrti urobiť poriadok, po svojom. “Nenamáhali sa nijako s právnymi predpismi. Čo je úplný vrchol, ale zároveň pre túto vládu príznačné, ľuďom ktorí dokonca zákonnou cestou žiadajú vládu, aby im ukázala predpis, na základe ktorého koná, posielajú prepisy z tlačovej konferencie,” reagoval Draxler.

Podľa Draxlera je dnes už jasné, že ľudia, ktorí sa do štátnej karantény dostali, od štátu vysúdia slušné odškodné. “V tejto súvislosti je, len tak pre zaujímavosť, jasné aj to, že keby dnes fungoval zákon o hmotnej zodpovednosti politikov, ako ho Matovič sľuboval, tak minimálne minister vnútra si môže rovno dnes podpisovať žiadosť o osobný bankrot. Náhrady škôd by sa nedoplatil ani do konca života.”

.

Na záver dodal, že o nutnosti štátnej karantény sa vždy dá nejako diskutovať a že v situácii, v akej sa nachádzame, by niekde k nejakým právnym problémom dochádzalo, čo by v niektorých prípadoch väčšina z nás mlčky tolerovala. “Ale úplne drzo sa vykašľať na zákony… Pri Matovičovi sa dalo čakať, že kopu vecí pohnojí, ale až takto a takto rýchlo, to je neuveriteľné,” uzatvára.

 

Analýza právnej povahy opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR na zamedzenie šírenia COVID-19, ktorú vypracovala Slavomíra Henčeková

Opatrenia, ktoré sú predmetom analýzy, vydáva Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ), teda rozpočtová organizácia štátu s pôsobnosťou pre celé územie Slovenska, ktorého právny základ je daný zákonom č. 355/2007 Z. z., o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia (ZoOVZ). Riadi ho a za jeho činnosť zodpovedá hlavný hygienik Slovenskej republiky (§ 5 ods. 2 ZoOVZ). Jednou z úloh ÚVZ je aj nariaďovať opatrenia na predchádzanie ochoreniam podľa § 12 ZoOVZ a opatrenia pri ohrozeniach verejného zdravia podľa § 48 ods. 4 ZoOVZ, ak ich treba vykonať v rozsahu presahujúcom územnú pôsobnosť regionálneho úradu verejného zdravotníctva (§ 5 ods. 2 ZoOVZ).

A tak aj koná. Otázka ale je, či tak koná v rámci medzí zákonnosti a ústavnosti, a teda v súlade s princípmi právneho štátu, ktorým by SR mala zostať aj počas pandémie. Verejný záujem na ochrane verejného zdravia totiž nie je absolútnym. Naďalej totiž pretrváva aj verejný záujem na ochrane zákonnosti a ústavnosti, ktoré treba vyvažovať.

.

 

PRÍKLAD – OPATRENIE O ŠTÁTNYCH KARANTÉNACH

Vezmime si jeden príklad za všetky, na ktorom si demonštrujeme problémy právnej povahy týchto opatrení, a to “opatrenie o štátnych karanténach”. Opatrením ÚVZ zo dňa 17.04.2020, č. OLP/3172/2020, ktorým bolo zrušené opatrenie č. OLP/3012/2020 zo dňa 04.04.2020 sa okrem iného nariadila všetkým osobám, ktoré od 20. apríla 2020 od 7.00 hod. vstúpia na územie Slovenskej republiky, izolácia v zariadeniach určených štátom na dobu nevyhnutnú na vykonanie laboratórnej diagnostiky ochorenia COVID-19 a následne po zistení negatívneho výsledku sa tejto osobe nariaďuje domáca izolácia v celkovej súhrnnej dobe 14 dní. Aj toto opatrenie odkazuje na § 12 a 48 ZoOVZ, taktiež na vyhlásenie mimoriadnej situácie na území Slovenskej republiky vládou Slovenskej republiky uznesením vlády Slovenskej republiky č. 111 z 11.03.2020 dňom 12.03.2020 a pandémiu ochorenia COVID-19 vyhlásenej dňa 11.03.2020 generálnym riaditeľom Svetovej zdravotníckej organizácie, ako aj na závery rokovania Ústredného krízového štábu, ktoré nie sú verejne dostupné v žiadnej oficiálnej podobe. Z § 12 a 48 ZoOVZ sa dozvieme akurát to, aké všetky možné opatrenia existujú a že ich môže nariaďovať ÚVZ alebo regionálne ÚVZ, a to je v podstate všetko. V tomto konkrétnom opatrení ÚVZ (skutočne nazvanom „opatrenie“) zo dňa 17.04.2020, č. OLP/3172/2020 boli nariadené opatrenia podľa § 12 ods. 2 písm. b), c) a f) a § 48 ods. 4 písm. l), a teda:

– § 12 ods. 2 písm. b): hlásenie prenosného ochorenia a podozrenia na závažné alebo rýchlo sa šíriace prenosné ochorenie

– § 12 ods. 2 písm. c): odber vzoriek biologického materiálu od ľudí na vykonávanie laboratórneho určovania pôvodcov prenosných ochorení vrátane zisťovania citlivosti na antimikróbne látky
– § 12 ods. 2 písm. f): izolácia v domácom prostredí alebo v zdravotníckom zariadení, prípadne inom určenom zariadení, zvýšený zdravotný dozor, lekársky dohľad, karanténne opatrenia,
– § 48 ods. 4 písm. l): výdaj a používanie špeciálnych osobných ochranných pracovných pomôcok

Opatrenie ÚVZ zo dňa 17.04.2020, č. OLP/3172/2020 ukladá okrem opatrení uvedených vyššie a vychádzajúcich zo ZoOVZ aj ďalšie povinnosti a podmienky nad rámec týchto zákonných opatrení, resp. v ich extenzívnom ponímaní.

 

OPATRENIA ÚVZ AKO INDIVIDUÁLNE SPRÁVNE AKTY?

Opatrenie ÚVZ zo dňa 17.04.2020, č. OLP/3172/2020 (opatrenie o štátnych karanténach), ako aj ďalšie opatrenia ÚVZ vydávané v súvislosti s pandémiou, predstavujú správne akty, keďže ich vydáva orgán verejnej správy – Úrad verejného zdravotníctva. Správne akty možno deliť (okrem iného) na individuálne a normatívne. Veľmi zjednodušene z právno-teoretického hľadiska možno uviesť nasledujúce. Normatívne správne akty sú podzákonné akty, ktoré obsahujú záväzne pravidlá správania vzťahujúce sa na celú skupinu rovnakého druhu a neurčitého počtu a sú určené na opakované použitie. Naproti tomu, individuálne správne akty sú výsledkom aplikácie práva a vyznačujú sa konkretizáciou a individualizáciou subjektu a predmetu, na ktoré sa vzťahujú. Jednoduchšie povedané, individuálne správne akty upravujú práva a povinnosti konkrétnych subjektov v konkrétnej veci a nie sú určené na opakované použitie; sú výsledkom činnosti správneho orgánu v správnom konaní.

Adresátom opatrení Úradu verejného zdravotníctva v boji s koronavírusom, akým je napr. aj opatrenie o štátnych karanténach, je neurčitý počet druho vymedzených osôb – v tomto prípade ide o všetky osoby, ktoré vstúpia od 20. 4. 2020 od 7:00 na územie Slovenskej republiky. Opatrenia nie sú uložené individuálne určeným subjektom, nerozhoduje sa o nich v jednotlivých správnych konaniach. Zároveň je dané opatrenie určené na opakované použitie. Vyplýva z toho teda, že ich povaha je materiálne (obsahovo) normatívna, nie individuálna.

Pritom podľa § 59 ods. 1 ZoOVZ by mali orgány verejného zdravotníctva v konaní o právach, právom chránených záujmoch alebo povinnostiach fyzických osôb a právnických osôb, postupovať podľa zákona č. 71/1967 Zb., správny poriadok, ak sám ZoOVZ nestanovuje inak. Ohľadom ukladania opatrení podľa §§ 12 a 48 pritom ZoOVZ nestanovuje žiadne výnimky, prečo by sa nemal aplikovať správny poriadok. Naďalej ale platí, že sa opatreniami ÚVZ, akým je napr. aj opatrenie ÚVZ zo dňa 17.04.2020, č. OLP/3172/2020 o štátnych karanténach, nerozhoduje o individuálnych právach či povinnostiach jednotlivých osôb, teda neprebiehajú žiadne individuálne správne konania, a nie je preto ani možné aplikovať správny poriadok.

Niektoré opatrenia boli ale predsa len vydané ako individuálne správne akty, resp. sa tak na prvý pohľad aspoň tvárili, a to napr. opatrenie vydané formou rozhodnutia zo dňa 6.3.2020, č. OLP/2405/2020, ktorým sa nariadilo opatrenie podľa § 48 ods. 4 písm. e) ZoOVZ (zákaz alebo obmedzenie prevádzky zariadení, v ktorých dochádza k zhromažďovaniu osôb), konkrétne zákaz návštev na lôžkových oddeleniach u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí poskytujú ústavnú zdravotnú starostlivosť. Toto opatrenie nebolo nazvané „opatrenie“, ale „rozhodnutie“ (čo ale samo o sebe nie je rozhodujúce), a bolo doručované verejnou vyhláškou pod § 26 ods. 2 správneho poriadku. V závere tohto rozhodnutia bolo uvedené, že je preskúmateľné súdom po vyčerpaní riadnych opravných prostriedkov. Toto rozhodnutie teda bolo aj jeho tvorcom myslené skôr ako individuálny správny akt vydaný podľa správneho poriadku a následne preskúmateľný v rámci správneho súdnictva. Materiálne (obsahovo) ale opäť ťažko o individuálnom správnom akte hovoriť. Opäť sú totiž adresátmi neurčitý počet druhovo určených subjektov.

.

Ak sa vrátime k opatreniu o štátnych karanténach, teda opatreniu ÚVZ zo dňa 17.04.2020, č. OLP/3172/2020, toto opatrenie je materiálne podobné vyššie uvedenému rozhodnutiu, avšak má úplne inú formu. Nejde už o rozhodnutie, nezdá sa, že by bolo vydané podľa správneho poriadku, nepredpokladá sa súdny prieskum v rámci správneho súdnictva. Zdá sa teda byť normatívnym správnym aktom, nie individuálnym správnym aktom, hoci rozdiel medzi ním a vyššie uvedeným rozhodnutím z materiálneho hľadiska nie je jasný.

OPATRENIA ÚVZ AKO NORMATÍVNE SPRÁVNE AKTY?

Môže byť opatrenie ÚVZ zo dňa 17.04.2020, č. OLP/3172/2020 o štátnych karanténach a ďalšie opatrenia ÚVZ nazvané „opatrenia“ a nepredpokladajúce aplikáciu správneho poriadku a prieskumu v rámci správneho súdnictva normatívnym správnym aktom?

Doc. Peter Kresák pri rozbore časti opatrenia ÚVZ zo dňa 21.4.2020, č. OLP/3461/2020 uviedol, že opatrenie je jeden zo všeobecne záväzných právnych predpisov, ktoré vydávajú ministerstvá a ostatné ústredné orgány štátnej správy. Jeho základná úprava je podľa neho uvedená v článku 123 Ústavy Slovenskej republiky. Ak by to tak bolo, muselo by ísť o opatrenia v zmysle § 18 zákona č. 400/2015 Z. z., o tvorbe právnych predpisov a o Zbierke zákonov Slovenskej republiky a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „ZoZZ“), ktorý je rekogničnou normou slovenského právneho poriadku. Rekogničná norma je tá, ktorá stanovuje, čo musia spĺňať právne predpisy, aby boli z hľadiska práva považované za právne predpisy. Zdá sa, že opatrenia ÚVZ spĺňajú podmienku podľa § 18 ods. 1 ZoZZ, pretože ide o opatrenia, ktoré vydáva iný orgán štátnej správy (ÚVZ) a týka sa úzkeho alebo druhovo určeného okruhu osôb. Splnená ale nie je podmienka uvedená v § 18 ods. 2 ZoZZ, a síce vyhlásenie opatrenia v zbierke zákonov oznámením o jeho vydaní. Zdá sa to byť drobnosť, ale nie je. Podľa § 19 ods. 1 ZoZZ je totiž podmienka vyhlásenia v zbierke zákonov podmienkou platnosti právnych predpisov, a teda eventuálne aj opatrení, ak ich teda nemožno považovať za individuálne správne akty: Právne predpisy nadobúdajú platnosť dňom ich vyhlásenia v zbierke zákonov. Keďže neboli opatrenia ÚVZ vyhlásené v zbierke zákonov, domnievam sa, že nie sú platné.

Problémom opatrení ako normatívnych správnych aktov, a teda všeobecne záväzných predpisov, nie je len nedodržanie povinnosti ich vyhlásenia formou oznámenia o vydaní v zbierke zákonov, ale aj nedostatok splnomocnenia Úradu verejného zdravotníctva na vydávanie sekundárnych (podzákonných) vykonávacích právnych aktov so všeobecnou pôsobnosťou. Ako má takéto splnomocnenie na vydanie vykonávacieho právneho predpisu vyzerať, stanovujú legislatívne pravidlá vlády, príloha č. 1, bod 24.1.: Ak návrh zákona predpokladá vydanie vykonávacieho právneho predpisu, splnomocnenie na jeho vydanie napríklad znie: „Podrobnosti o … ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá Ministerstvo …“. V ZoOVZ, ktorý oprávňuje ÚVZ vydávať opatrenia podľa §§ 12 a 48 ods. 4 ZoOVZ, sa takéto splnomocnenie voči ÚVZ nevyskytuje. Pritom ZoOVZ splnomocňovacie normy obsahuje, ale nie pre vydávanie opatrení ÚVZ – viď § 62 ZoOVZ Splnomocňovacie ustanovenia, ktoré sa týkajú len splnomocnenia pre Ministerstvo zdravotníctva. Legislatívne pravidlá vlády zároveň presne určujú, čo možno nazývať opatrením a stanovujú aj to, že právny predpis, ktorý tieto náležitosti nespĺňa, nemožno opatrením nazývať (príloha č. 1, bod 17).

Ďalšou možnosťou, ako posudzovať opatrenia Úradu verejného zdravotníctva v boji s pandémiou, je, že nejde o opatrenia v zmysle § 18 ZoZZ, a teda ani čl. 123 Ústavy Slovenskej republiky ako vykonávacích predpisov, ale o akési paakty, pseudoakty, t. j. akty, ktoré právny poriadok SR ani nepozná. Pritom platí, že podľa čl. 2 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky, môžu štátne orgány konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon. Záver o ich platnosti by mal teda byť rovnaký – mali by byť neplatné, a to od samého počiatku, teda nulitné. O ich platnosti ale vždy musí rozhodnúť súd, konkrétne Ústavný súd. Prostriedky obrany sú tak rovnaké ako voči právnym aktom, u ktorých sa namieta rozpor so zákonom.

.

 

ROZHODOVANIE O PLATNOSTI OPATRENÍ ÚVZ

V právnom poriadku Slovenskej republiky platí zásada prezumpcie správnosti správnych aktov. Mám za to, že jediná možnosť, ako zistiť, či sú opatrenia ÚVZ v súlade s právnym poriadkom Slovenskej republiky, je konanie o súlade právnych predpisov podľa čl. 125 ods. 1 písm. b) Ústavy Slovenskej republiky a § 74 zákona č. 314/2018 Z. z., o Ústavnom súde Slovenskej republiky. Procesnú legitimáciu na podanie návrhu na začatie konania má podľa čl. 130 Ústavy Slovenskej republiky a § 74 zákona o Ústavnom súde Slovenskej republiky:

a) najmenej pätina poslancov národnej rady,
b) prezident
c) vláda,
d) súd v súvislosti s prejednávanou vecou,
e) generálny prokurátor,
f) predseda súdnej rady, ak ide o právny predpis týkajúci sa výkonu súdnictva,
g) verejný ochranca práv, ak ďalšie uplatňovanie právneho predpisu môže ohroziť základné práva alebo slobody alebo ľudské práva a základné slobody vyplývajúce z medzinárodnej zmluvy, ktorú Slovenská republika ratifikovala a ktorá bola vyhlásená spôsobom ustanoveným zákonom.

Fyzická osoba má teda šancu dostať sa k tomuto konaniu len skrz súd v súvislosti s prejednávanou vecou. Ako jednu z možností je možné zvoliť správnu žalobu proti inému zásahu orgánu verejnej správy podľa § 252 a nasl. zákona č. 162/2015 Z. z., Správny súdny poriadok. Samotné opatrenie ako všeobecne záväzný právny predpis nemožno preskúmať v rámci správneho súdnictva, vyplýva to z § 7 písm. c) Správneho súdneho poriadku. Ak by boli ale opatrenia ÚVZ považované za individuálne správne akty, čo ale materiálne nesedí, ako už bolo uvedené vyššie, existovala by možnosť domáhať sa ich súdneho prieskumu všeobecnou správnou žalobou podľa § 117 a nasl. Správneho súdneho poriadku. Predstaviteľná je aj cesta všeobecnej správnej žaloby, ktorá by mohla smerovať proti sankcii uloženej za nerešpektovanie opatrenia a spolu s ňou podnet súdu na začatie konania o súlade právnych predpisov Ústavnému súdu, keďže by tu bola súvislosť s prejednávanou vecou.

Ďalšou z možností je obrátiť sa na verejnú ochrankyňu práv s podnetom, aby podala návrh na začatie konania o súlade sekundárnych právnych predpisov s právnymi predpismi vyššej právnej sily, či na prezidentku Slovenskej republiky alebo na poslancov (1/5) s podnetom.
V neposlednej rade možno využiť mechanizmy upravené zákonom č. 153/2001 Z. z., o porukratúre, a to protest prokurátora (§ 23 a nasl.) a v prípade jeho nevyhovenia aj správnu žalobu prokurátora podľa Správneho súdneho poriadku (§ 45 ods. 1).

 

.

NÁČRT ÚSTAVNOPRÁVNEJ ARGUMENTÁCIE

Ďalším prostriedkom ochrany je ústavná sťažnosť podľa čl. 127 Ústavy Slovenskej republiky. Tu je ale možné využiť pre fyzické osoby až po vyčerpaní právnych prostriedkov, ktoré danej osobe priznáva zákon na ochranu jej základných práv a slobôd.

Ďalšou možnosťou by bol prieskum podľa čl. 129 ods. 6 Ústavy Slovenskej republiky: Ústavný súd rozhoduje o tom, či rozhodnutie o vyhlásení výnimočného stavu alebo núdzového stavu a na toto rozhodnutie nadväzujúce ďalšie rozhodnutia boli vydané v súlade s ústavou alebo s ústavným zákonom. Preskúmať v tomto konaní by bolo možné opatrenia ako “ďalšie rozhodnutia nadväzujúce na rozhodnutie o vyhlásení núdzového stavu,” spolu s rozhodnutiami o vyhlásení núdzového stavu, ktoré tiež vykazujú určité nedostatky (niektoré budú uvedené nižšie).
Ústavnoprávna argumentácia ohľadom opatrení ÚVZ a ich zásahu do základných práv a slobôd je samostatná, a nie rozsahovo a obsahovo zanedbateľná kapitola. Uvediem k nej aspoň pár základných poznámok. V Slovenskej republike je od 15. 3. 2020 vyhlásený núdzový stav. Vyhlásila ho vláda uznesením publikovaným v Zbierke zákonov pod číslom 45/2020 Z. z., a následne niekoľkokrát rozšírila. V samotnom vyhlásení núdzového stavu vidím dve hlavné pochybenia (a jedno pomerne bizardné): (i) nebolo spolu s vyhlásením núdzového stavu uvedené, na ako dlho sa núdzový stav vyhlasuje. Pritom ústavný zákon č. 227/2002 Z. z., o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu (ústavný zákon) jasne ustanovuje: Núdzový stav možno vyhlásiť v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas, najdlhšie na 90 dní (čl. 5 ods. 2). Dikcia je jasná. Núdzový stav možno „vyhlásiť“ na nevyhnutný čas, najdlhšie na 90 dní. Jazykovým výkladom dospievam k tomu, že je nutné už v okamihu vyhlásenia uviesť, na aký čas sa núdzový stav vyhlasuje, tento čas musí byť nevyhnutný a nesmie prekračovať 90 dní. Nevyhnutnosť musí byť zdôvodnená. Ak by mal byť výklad iný, teda taký, že núdzový stav môže trvať max 90 dní, bolo by vyhlásenie núdzového stavu tak, ako je v súčasnosti vyhlásený v SR, v poriadku. Nie je to ale tak. Obdobná úprava ako je v SR, je pritom aj v ČR, kde bol naopak vyhlásený núdzový stav na presne stanovený počet dní a následne prebiehala pomerne búrlivá debata o tom, na ako dlho bude núdzový stav predĺžený.

(ii) V tom istom ústavnom zákone v čl. 5 ods. 3 je uvedené: V čase núdzového stavu možno v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas podľa závažnosti ohrozenia obmedziť základné práva a slobody a uložiť povinnosti na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území, a to najviac v tomto rozsahu: Nasledujú možnosti a) až l), ktoré predstavujú maximálne limity obmedzenia jednotlivých základných práv a slobôd v čase núdzového stavu. Problematická je formulácia „možno“ obmedziť. Nie je totiž jasné, kto môže tieto základné práva a slobody takto obmedziť. Uvažovať by preto bolo možné o výklade, že to môže urobiť len vláda, pretože len ona môže vyhlásiť núdzový stav a toto ustanovenia nadväzuje na odsek 1, v ktorom sa hovorí práve o vláde. Opatreniami ÚVZ ale taktiež dochádza k obmedzovaniu základných práv a slobôd. Vezmime si ešte raz ako príklad opatrenie o štátnych karanténach, ktorým sa obmedzuje sloboda pohybu a pobytu, pretože osoby vracajúce sa zo zahraničia nemôžu voľne vstúpiť na územie SR a pohybovať sa po ňom, ale musia sa podrobiť umiestneniu a testovaniu v štátnej karanténe a následne po negatívnom teste domácej karanténe. Ústavný zákon v čl. 5 ods. 3 písm. g) pritom pre obmedzenie tejto slobody stanovuje jasný mantinel: v čase núdzového stavu možno obmedziť slobodu pohybu a pobytu zákazom vychádzania v určenom čase a zákazom vstupu na postihnuté alebo bezprostredne ohrozené územie. Samotné opatrenie o štátnych karanténach na ústavný zákon vôbec neodkazuje, vôbec sa nezaoberá tým, či bol dodržaný tento maximálny limit obmedzenia slobody pohybu a pobytu a neuvádza k tomu žiadne zdôvodnenie. Mám pritom veľké pochybnosti o tom, či práve opatrenie o štátnych karanténach tento mantinel dodržuje (to si vyžaduje ale samostatnú obsiahlu ústavno-právnu argumentáciu testom proporcionality, ktorá presahuje hlavnú ideovú líniu tejto analýzy).

V neposlednej rade je nutné uviesť, že v úvahu ďalej prichádza zodpovednosť štátu za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci podľa zákona č. 514/2003 Z. z., o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci a o zmene niektorých zákonov.

Pred záverom spomeniem ešte jeden aspekt. Opatrenia ÚVZ sú v súčasnosti dokonca považované za prameň trestného práva hmotného, a to pri trestných činoch podľa §§ 290a a 290b zákona č. 300/2005 Z. z., Trestný zákon. Podľa § 290a sa trestného činu dopustí ten, kto za krízovej situácie (a teda aj v núdzovom stave) úmyselne odoprie vykonať alebo úmyselne nevykoná povinnosť uloženú orgánmi verejnej moci napríklad na ochranu života osôb. Hrozí mu trest odňatia slobody až na dva roky. Verejne sa vie najmenej o jednom takomto trestnom stíhaní. Právny charakter opatrení ÚVZ je tak dôležitý aj z hľadiska trestného práva. Ak by boli opatrenia ÚVZ neplatné, neexistoval by právny základ na trestné stíhanie za porušenie povinností uloženych týmito opatreniami.

ZÁVER

Právna povaha opatrení ÚVZ na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19 je nanajvýš problematická. Očividne totiž nie sú vydávané podľa správneho poriadku a nemajú ani materiálne povahu individuálnych správnych aktov. Nepodliehajú tak zrejme súdnemu prieskumu v rámci správneho súdnictva. Na to, aby ale boli platné ako normatívne správne akty, pritom nemá ÚVZ zákonné splnomocnenie na vydávanie podzákonných právnych predpisov a nie je ani dodržaná forma ich publikácie v zbierke zákonov, ktorá je predpokladom ich platnosti. Týmito opatreniami dochádza pritom v súčasnosti k výrazným zásahom do základných práv a slobôd a ich vzťah k ústavnému zákonu je nejasný, ÚVZ pri vydávaní opatrení vôbec ústavný zákon a jeho limity obmedzovania základných práv a slobôd nespomína. Opatrenia ÚVZ pritom majú aj ďalšie nedostatky, ktoré by sa dali namietať – nedostatočné odôvodnenie, neurčitosť či nezrozumiteľnosť. Považujem z hľadiska zachovania záruk právneho štátu za potrebné, aby sa vecou zaoberal Ústavný súd, ktorý ako jediný môže záväzne o ich právnej povahe rozhodnúť.

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Peter Lipták

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Jozef Gandžala

Dušan Hirjak

René Pavlík

.
.
.

Fiala sa podľa médií v pondelok stretol s Ficom. Premiér tvrdí, že všetko bolo inak

Český premiér Petr Fiala sa v pondelok v Bruseli neformálne stretol s predsedom slovenskej vlády Robertom Ficom (Smer-SD) a vyjadril…

05. 02. 2025 | Aktualizované 05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Ďalšia krajina vystúpila z WHO

Trump prvý deň po svojom nástupe do úradu podpísal vystúpenie z problémovej organizácie WHO. Zdá sa, že inšpiroval ďalších

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To, čo robí EÚ, je zverstvo

Tento výrok predniesol včera TRUMP z letiska na krátkom brífingu. Vyjadril sa tak vo vzťahu k tomu, že EÚ odoberá…

05. 02. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Pellegrini je “prázdny oblek”, Fico vraj prináša ruskú mentalitu. K útokom na našich lídrov sa pridali českí novinári aj bývalá diplomatka

Tento týždeň sme boli svedkami spoločného vyhlásenia lídrov koaličných strán s prezidentom Pellegrinim a predsedom KDH o jednoznačnom euroatlantickom ukotvení Slovenskej republiky. To…

05. 02. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

„Gruzínsky sen“ zbavil opozičných poslancov ich mandátov

Poslanci vládnucej strany hlasovali za toto rozhodnutie jednomyseľne, informovala stanica Deutsche Welle. Štyridsaťdeväť opozičných poslancov bolo zbavených mandátov a automaticky…

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Organizátorka protestov perlila. Takáto je “odbornosť“ Progresívneho Slovenska

Tak bolo referendum o vstupe Slovenska do EÚ alebo nebolo ? Hlavná protagonista a organizátorka protestov Lucia Štasselová je skalopevne…

05. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Lekári v marci neodídu z nemocníc, parlament schválil zmeny, ktoré vyžadovali

Poslanci Národnej rady SR schválili v stredu legislatívu, ktorá je súčasťou dohody s Lekárskym odborovým združením (LOZ). Za návrh hlasovalo…

05. 02. 2025 | Aktualizované 05. 02. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Aktualizované 05. 02. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Blanár reaguje na dehumanizujúce vyjadrenia Magdy Vášáryovej v Českom rozhlase

Slovenská diplomatka, politička, bývalá herečka a opozičná aktivistka Magda Vášaryová vystúpila v Českom rozhlase. U našich susedov však prezentovala dehumanizujúce…

05. 02. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Na bratislavskom trhovisku odpadol a zomrel bývalý poslanec Ján Cuper

Na trhovisku na Miletičovej ulici v Bratislave zomrel v stredu 78-ročný muž. TASR o tom informovala Danka Capáková z Operačného…

05. 02. 2025 | Aktualizované 05. 02. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Aktualizované 05. 02. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

„Apolitické“ kampane PS podporujú aj firmy cez jednu veľkú nadáciu

Rada vlády pre mimovládne organizácie zistila, že banky zasiahli nekalo do predvolebnej kampane pred voľbami v roku 2023, keď v…

05. 02. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

Voľby v Česku by s brutálnym náskokom vyhralo opozičné hnutie ANO expremiéra Andreja Babiša

Ak by voľby v Česku boli na konci januára, víťazom by sa stalo opozičné hnutie ANO expremiéra Andreja Babiša so…

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Gruzínsky žoldnier si berie do úst Slovensko. Tu sú nové informácie

Veliteľ Gruzínskej légie je počas posledných dní mimoriadne aktívny v online priestore. Na sociálnej sieti vyhlásil, že miluje Slovákov, a…

05. 02. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Ako je možné, že na poste hovorkyne je manželka Bárdyho? Policajná prezidentka sa ospravedlnila Ficovi

Nová policajná prezidentka Jana Maškarová sa musela ospravedlniť premiérovi Robertovi Ficovi za to, že polícia poprela jeho slová o začatom…

05. 02. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

05. 02. 2025 | Aktualizované 05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Aktualizované 05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Obžalovaných v kauze výbuchu v bani v Handlovej uznal súd za vinných

Obžalovaných v kauze tragického výbuchu v bani v Handlovej z augusta 2009, ktorý si vyžiadal životy 20 ľudí, uznal v…

05. 02. 2025 | Aktualizované 05. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Aktualizované 05. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

“Prečo Zelenskyj stále nie je v blázinci?”

“Prečo Zelenskyj stále nie je v blázinci?” pýta sa Juraj Draxler vo svojom príspevku na sociálnej sieti. Jeho status prinášame…

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ricky Gervais jednou vetou odpálil politické prejavy víťazov Grammy

Ricky Gervais kritizoval víťazov 97. ročníka udeľovania cien Grammy, ktorí využili svoj čas v šou a predniesli politické prejavy o…

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Trump podpísal príkaz na vystúpenie Spojených štátov z niektorých orgánov OSN

Americký prezident Donald Trump v utorok podpísal exekutívny príkaz, ktorým sa Washington sťahuje z viacerých orgánov Organizácie Spojených národov vrátane…

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Logická otázka pre Progresívne Slovensko

Ak by sme urobili pomyselné dva – tri kroky späť, aby sme získali potrebný odstup a nadhľad a objektom nášho záujmu by…

05. 02. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Švédsko sa spamätáva z najhoršej masovej streľby vo svojej histórii

Švédsko sa spamätáva z najsmrteľnejšej masovej streľby vo svojej histórii. Celkovo desať ľudí plus podozrivý strelec zahynuli pri utorňajšej streľbe…

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj v rozhovore s Morganom už nemá veľké ramená: Uvažujeme realisticky!

“Som pripravený, ak je to jediná konfigurácia na dosiahnutie mieru na Ukrajine,” – povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore…

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Kamenický reaguje na správy o jeho dopravnej nehode: “Kto je tu konšpirátor?“

Minister financií Ladislav Kamenický reaguje na reportáž TV Markíza k dopravnej nehode, ktorú mal v pondelok ráno v Bratislave. Reportáž…

05. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Trump šokuje: chce vlastniť Pásmo Gazy a presídliť Palestínčanov do iných krajín

Americký prezident Donald Trump v utorok predstavil nevšedný plán. Chce, aby Spojené štáty prevzali Pásmo Gazy, presídlili Palestínčanov do iných…

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

VI. Medzinárodná konferencia za Rovnováhu sveta v Havane: Nová éra globálneho poriadku mimo západných ilúzií

Havana, 31. januára 2025 – V čase eskalujúcich globálnych konfliktov, klimatickej devastácie a hroziacej planetárnej katastrofy sa v Havane na…

04. 02. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
04. 02. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

Malatinec stranu Hlas zaskočil. Vyjadrenia predstaviteľov sú prekvapivé

Rozhodnutie poslanca Národnej rady SR Romana Malatinca odísť zo strany Hlas-SD a pridať sa ku skupine poslancov z Národnej koalície…

05. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Beňová: “Trumpovo “tornádo” a vyčkávanie lídrov EÚ”

Lídri hlavných európskych členských štátov a NATO sa tento týždeň stretli na neformálnom summite v Bruseli, aby prediskutovali potrebu posilniť…

05. 02. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Fínska ministerka zahraničných vecí nepovažuje pretrhnutie kábla v Baltskom mori za nehodu

Fínska ministerka zahraničných vecí Elina Valtonenová uviedla, že posledné pretrhnutie podmorských káblov v Baltskom mori možno len ťažko považovať za…

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Amerika chystá monopol na ťažbu na Ukrajine. “Trump sa naozaj chystá podojiť celý svet, čo to dá,” varuje exminister

Americký prezident Donald Trump v pondelok naznačil, že chce rokovať s Ukrajinou o dohode, na základe ktorej by Kyjev dodával…

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

USAID sa stáva zločineckou sieťou s prítomnosťou vo viac ako 100 krajinách

Americká Agentúra pre medzinárodný rozvoj sa zmenila na zločineckú sieť s prítomnosťou vo viac ako 100 krajinách a ročným rozpočtom…

05. 02. 2025 | Aktualizované 05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Aktualizované 05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Maďarsko v uplynulých rokoch okrem iného pracovalo aj na tom, aby sa v regulárnom rozpočte Organizácie Spojených národov (OSN) rátalo aj s bojom proti terorizmu, čo sa napokon zrealizovalo. Podľa agentúry MTI to uviedol v stredu v New Yorku šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.

17:40

Do švédskeho mesta Örebro, kde v utorok došlo k streľbe v miestnom vzdelávacom centre pre dospelých, pricestoval v stredu švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv s kráľovnou Silviou, aby sa zúčastnili na pietnej udalosti na pamiatku najmenej 11 obetí. K pietnemu miestu v blízkosti jednoposchodovej školy, kde došlo k streľbe a kde policajti pokračujú vo vyšetrovaní, nosia ľudia kvety a sviečky.

17:39

Americký viceprezident J.D. Vance sa zúčastní na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii (MSC), ktorá sa uskutoční od 14. do 16. februára. Oznámil to v stredu Steffen Hebestreit, hovorca nemeckého kancelára Olafa Scholza.

17:39

Rusko a Ukrajina si v stredu vymenili po 150 zajatých vojakov. Výmenu sprostredkovali Spojené arabské emiráty.

17:16

.

Pan velvyslanec nerozdává!

Největší radost mi tento týden udělaly dvě věci. Jednak Eva Destroix , která si mě opět začala brát do huby,…

05. 02. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

Zlí ľudia a priatelia, ktorí sú bezpochybne veľmi oddaní svojmu remeslu

Zlí ľudia a priatelia, ktorí sú bezpochybne veľmi oddaní svojmu remeslu: Niektorí ľudia berú svoju „prácu“ naozaj vážne - aj…

05. 02. 2025 | 0 komentárov

Zelenskyj odhaduje vojenské straty Ukrajiny na 45 100 osôb

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že ukrajinské ozbrojené sily prišli o 45 100 mŕtvych príslušníkov. Podľa jeho slov bolo zaznamenaných…

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Test osobnosti: Vaša poloha počas spánku odhalí vaše skryté osobnostné črty

Test osobnosti: Vaša poloha počas spánku odhalí vaše skryté osobnostné črty. Spíte na chrbte, na boku alebo na bruchu? Vaša…

05. 02. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Škarohlídové nevyhrávají

Koncem minulého týdne jsem tu zmínil zjištění sociálního psychologa Jonathana Haidta, že od roku 2012 v USA probíhá epidemie depresí…

05. 02. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov

Aj keď z Ukrajiny zostane len kúsok Rusko ho bude musieť skôr či neskôr zničiť

Ukrajina, 5. februára 2025 - Ak by Ukrajina vyhrala vojnu, komunikovalo by sa s ňou bez ohľadu na to, kto…

05. 02. 2025 | 0 komentárov

Veľká zmena: Malatinec opúšťa Hlas a pridáva sa k Huliakovi. Reaguje aj skupina rebelov okolo Migaľa

Poslanec Hlasu Roman Malatinec sa pridáva k nezaradenej trojici okolo Rudolfa Huliaka. „Rozhodol sa prijať naše pozvanie do Národnej koalície,“…

04. 02. 2025 | Aktualizované 04. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
04. 02. 2025 | Aktualizované 04. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Peter Lipták

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Jozef Gandžala

Dušan Hirjak

René Pavlík

.
.
.

Stiahnite si aplikáciu HS

ANDROID
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov