Bratislava 6. augusta 2023 (HSP/Foto:Facebook Martina Daňa)
Aktualizované 7. augusta o 11:00
Novinár Martin Daňo zachytil na spoločných fotografiách sudkyňu Špeciálneho trestného súdu Pamelu Záleskú a reportérku liberálneho Denníka N Moniku Tódovu. Podľa Daňa ide o fotoreport z ich spoločných dovolenkových chvíľ v slovenských horách
“Dnes tesne pred 9. hodinou ráno som natrafil na niečo šokujúce – novinárka Monika Tódová z Dennika N a Pamela Záleská (sudkyňa ŠTS, o ktorej novinárka často píše a od nej zrejme zo spisov čerpá informácie) boli spolu v jednej izbe na víkend v Tatrách,” informoval Daňo s tým, že na rovnakom mieste tiež strávil noc.
Investigatívny novinár z organizácie GINN podotkol, že ráno, keď zaznamenal Záleskú s Tódovou, zostal “šokovaný”. “Musel som sa rýchlo z miesta vzdialiť, lebo som dostal hrozby a už som v bezpečí a pracujem… Moje odhalenie zmení chod mnohých vecí, som si istý. Spadlo mi to ako z neba…” Komentoval ďalej Martin Daňo.
V nedeľu večer na Facebooku doplnil, že novinárku Tódovú a sudkyňu Záleskú zachytil aj ako spolu odchádzajú z jednej izby. “Po výlete v Tatrách (Vila Zvonica, Nová Lesná, 6. augusta 2023. Táto izba ako jediná nemá v celom zariadení číslo a zrejme slúži na anonymné ubytovávanie “priateľov” majiteľa,” doplnil.
Blaha: Záleská je kľúčová v prípadoch ako Lučanský či Kováčik
“Toto nevyzerá na bežnú nedeľu. Už ste videli, s čím prišiel novinár Martin Daňo? Vraj načapal v Tatrách Moniku Tódovú a Pamelu Záleskú, ako spali na jednej hotelovej izbe. Večer má k tomu zverejniť video. Ak sa toto potvrdí, tak to zatrasie celým Slovenskom. A nie preto, že dámy si spolu užívali romantické chvíle na hotelovej izbe, to je ich vec. Ale Záleská je sudkyňa, ktorá poslala do väzby nevinného Milana Lučanského – toho Milana Lučanského, do ktorého Tódová v Denníku N nechutne útočila. Náhoda?” Vyjadril sa v nedeľu na Telegrame poslanec Smeru-SSD Ľuboš Blaha.
Doplnil, že sudkyňa Záleská bez vypočutia svedkov protistrany poslala bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika na 14 rokov do basy. “Toho Dušana Kováčika, ktorého Tódová roky ohovárala v Denníku N. Náhoda? O Tódovej sa hovorí ako o Lipšicovej opičke. Mončiči. Ak sa ukáže, že spolitizovaný šéf špeciálnej prokuratúry Lipšic, liberálna novinárka z denníka, ktorý vlastnia milionári z Esetu Tódová a kontroverzná sudkyňa Špecializovaného trestného súdu Záleská tvoria organizovanú skupinu a dohadujú svoje útoky na politikov, tak to bude peklo.”
Para súhlasí s tým, že ide o škandál
Popredný advokát Marek Para súhlasí s tým, že pri tomto odhalení ide o “škandál”.
“Dňa 30. júna 2023 som totiž podal námietku zaujatosti proti samosudkyni ŠTS Mgr. Pamele Záleskej v konkrétnej trestnej veci. Súčasťou námietky je aj jej vzťah s redaktorkou Denníka N, ktorá svojimi nenávistnými článkami zasiahla prezumpciu neviny môjho klienta a prezentovala ho vopred ako vinného, čo v prípade blízkeho vzťahu vylučuje Mgr. Pamelu Záleskú z vykonávania úkonov v danej trestnej veci!”
Para si myslí, že je “absolútne neuveriteľné”, že dodnes o jeho námietke nekonala a práve dovolenkuje s jej “asi partnerkou” Monikou Tódovou.
Tomáš Taraba hovorí o potrebe zrušenia ŠTS a ÚŠP
Podľa poslanca NR SR Tomáša Tarabu ide o potvrdenie, že špecializované inštitúcie v podobe špecializovanej prokuratúry a špecializovaného trestného súdu sú skompromitované inštitúcie, ktoré podľa jeho názoru treba okamžite rozpustiť.
“Spoločné dovolenkovanie Záleskej a Tódovej, ktorá v článkoch likvidovala povesť a prezumciu neviny obvinených, o ktorých rozhodovala jej kamoška Záleská, by mali okamžite preveriť všetky rozsudky, v ktorých rozhodovala Záleská a nevylúčila sa zo zaujatosti. Rovnako by okamžite mala Záleská podstúpiť vyšetrovanie, či v minulosti tak častá nadmerná informovanosť pani Tódovej nepramenila práve v úniku informácii od Záleskej. A či sa ona o ne nedelila s Tódovou na spoločných dovolenkách a možno aj v spoločnej posteli. Len pripomínam, že táto krásavica mala rozhodovať aj o väzbe Fica, keby poslankyne Tabak a Hatráková sa nechali zlomiť a parlament by ho vydal.”
Chmelár: Kauza na úrovni Skupinky
Škandál, v rámci ktorého investigatívny publicista Daňo odhalil spoločný pobyt redaktorky Tódovej a sudkyne Záleskej na hotelovej izbe v Tatrách, je podľa politológa Eduarda Chmelára najväčšou novinárskou aférou od čias kauzy “Skupinka“. Pripomína, že do kauzy “Skupinka” bol tiež zapletený súčasný redaktor Denníka N Martin Šimečka.
“Mlčanie médií hlavného prúdu jej dôsledky iba zhoršuje. Hádam každý príčetný človek chápe, že tu nejde o súkromný život dvoch žien. Táto kauza je oveľa vážnejšia ako sa na prvý pohľad môže zdať. Pripomínam, že keď Súdna rada v marci tohto roka prerokovávala sťažnosť na sudkyňu Pamelu Záleskú, tá sa doslova vyhýbala odpovedi na otázku, aký je jej vzťah k novinárke Tódovej. Sudkyňa Záleská, ktorá čelí neustálym obvineniam zo zaujatosti, otázku neustále bagatelizovala a zosmiešňovala, hoci jej podstata bola vážna a obsahovala podozrenie, že z trestného spisu unikali na dennej báze informácie, ktoré okamžite zverejňoval Denník N. Pripomínam, že ide o trestný čin.”
Chmelár uviedol, že sa nechce zaoberať trestnoprávnou rovinou aféry. “Tú nech preverí prokurátor. Apelujem však na novinársku komunitu s už aj tak zlou povesťou, že ak nechcú zničiť posledné zvyšky svojej dôveryhodnosti, mali by sa okamžite dištancovať od takýchto neetických a protiprávnych manierov svojej kolegyne. Teraz nie je vhodný čas na falošnú stavovskú solidaritu, nie je vhodný čas na mlčanie, zľahčovanie alebo zatĺkanie problému. Seriózni novinári a seriózne médiá v tomto prípade nemajú inú možnosť ako dištancovať sa od celej záležitosti a očistiť svoje meno. Takéto úzke prepojenia novinárky a sudkyne sú pre dôveryhodnú žurnalistiku neprípustné. A na serióznosti médiám nepridáva ani to, že mainstream o tomto škandále mlčí a informácie prináša alternatíva. Je to zároveň ďalší dôkaz, prečo treba k prebiehajúcim súdnym sporom, ktoré sú čoraz jasnejšie spolitizované, pristupovať s maximálnou opatrnosťou a zdržať sa unáhlených verdiktov o vine či nevine.
“Právny štát nevybudujeme protiprávnymi prostriedkami. Spravodlivosť nedosiahneme nespravodlivými praktikami. Zákonnosť nepresadíme nezákonnými opatreniami. Ak musel novinár Peter Tóth po odhalení, že bol agentom a dokonca námestníkom riaditeľa SIS odísť z redakcie denníka Sme, redaktorka Monika Tódová by mala za porušenie pravidiel novinárskej etiky a možno aj zákona dostať hodinovú výpoveď. Inak sa všeobecná nedôvera v spoločnosti bude iba prehlbovať.”
Poslanec Podmanický: Existuje oprávnená pochybnosť o nestrannosti sudkyne
Podľa Jána Podmanického zo Smeru-SSD je namieste otázka, kto vlastne na Slovensku uniesol právny štát. “Klebeta o úzkom prepojení vplyvnej hlavnoprúdovej novinárky a známej špeciálnej sudkyne, ktorá už dlhšie poletovala v politickom povetrí, sa v upršané nedeľné dopoludnie potvrdila. Mohol vraj za to hustý dážď, vďaka ktorému sa novinár Martin Daňo rozhodol nepokračovať vo svojej ceste a na noc sa ubytoval v tom istom tatranskom hoteli, ako spomínaná elitná dvojica. Každý, kto už Martina Daňa stretol, vie, že je v každej situácii ovešaný kamerami a mikrofónmi, a tak vznikol virálny záznam, ktorého technická kvalita už na prvý pohľad prevyšuje kvalitu iných nahrávok, ktoré verejnosť pozná a sú z dielní orgánov činných v trestnom konaní, prípadne tajných služieb.”
“Vzťah oboch elitných protagonistiek je ich súkromná vec. Problém, ktorý sa týka verejnosti však spočíva v niečom inom, a je to zásadná vec: jednoznačne sa potvrdilo blízke prepojenie medzi novinárkou, ktorá otvárala a riešila najvážnejšie politické a právne kauzy a sudkyňou, ktorá tieto prípady rozhodovala.”
Mnohí si teraz podľa Podmanického budú klásť otázky, či zdrojom dobre informovanej novinárky Moniky Tódovej nebola jej priateľka sudkyňa Pamela Záleská. “A je správne, aby sa toto podozrenie vyšetrilo. Vynášanie informácii zo spisov je totiž trestné. To však nie je v tomto prípade ten najvážnejší problém. Škandál mimoriadneho rozsahu spočíva v tom, že sudkyňa Záleská rozhodovala trestné veci, z ktorých mala byť vylúčená. Článok 46 Ústavy SR garantuje každému právo na nestranný a spravodlivý súd. Toto právo spočíva aj v tom, že sudca, ktorý rozhoduje trestnú kauzu, musí byť nezaujatý. Pritom nejde len o to, že sudca nie je s prípadom nijako prepojený. Európsky súd pre ľudské práva viackrát zdôraznil, že nestačí, aby bol sudca subjektívne nestranný, ale musí sa taký aj objektívne javiť v očiach strán.”
Poslanec Ján Podmianický dodal, že sudkyňa Záleská rozhodovala mnohé prípady, v ktorých jej kamarátka novinárka Tódová z Denníka N obvineného odsúdila dávno predtým, než daný prípad prišiel na súd. “Čiže, existuje oprávnená pochybnosť nielen o objektívnej nestrannosti sudkyne, ale aj o jej subjektívnej nezaujatosti. Alebo inými slovami: aký väčší prípad zaujatosti sudcu môže existovať? Alebo ešte inak: predstavte si, že máte konflikt so susedom. Potom sa dozviete, že váš prípad bude rozhodovať sudca, ktorý chodí s vaším susedom na dovolenky. Budete veriť v spravodlivý proces?”
“Závažnosť nedeľného odhalenia novinára Martina Daňa spočíva teda v tom, že všetky prípady, v ktorých rozhodovala sudkyňa Záleská, a ktorým sa v Denníku N hĺbkovo venovala jej kamarátka Monika Tódová, musia byť nanovo posúdené z hľadiska splnenia požiadavky na spravodlivý proces. Len teraz sa ešte roztrhne vrece s podaniami voči desiatkam rozsudkov samosudkyne Záleskej…”
Na záver podotkol, že dôvera verejnosti v rozhodovanie súdov dostala vážny úder. “Po tom, čo minulý týždeň sudca Najvyššieho súdu JUDr. Kliment oznámil verejnosti, že nemieni rešpektovať Ústavný súd, ktorý v náleze vyjadril pochybnosti o jeho nestrannosti (z dôvodu, že JUDr. Kliment rozhodoval prípad, na ktorom pracoval jeho synovec prokurátor Repa) je na mieste otázka, či naozaj nejde o úplný rozpad justičného systému na Slovensku. Nedeľné odhalenie novinára Martina Daňa, aj minulotýždňové stanovisko sudcu Klimenta len podporujú čoraz viac rozšírený názor, že na Slovensku skutočne existuje organizovaná skupina novinárov, policajtov, prokurátorov a sudcov, ktorá uniesla spravodlivosť a ľudí kriminalizuje na základe politickej objednávky.”