Prečo sa Eset tak silno angažuje, aby prevzal na Slovensku moc, hoc ho to stoji neuveriteľné peniaze, vysvetlil poslanec za Smer-SD Ľuboš Blaha.
„V prvom rade si treba uvedomiť, že Eset síce vlastnia Slováci, ale je to vlastne americká firma, ktorá má obchodné sídlo v USA a mimoriadne dobré vzťahy s americkou ambasádou na Slovensku. Eset má zjavnú potrebu zavádzať na Slovensku americký model liberalizmu a individualizmu. Napokon financujú Denník N a poznáme tie slniečkárske hodnoty, ktoré pochádzajú z tradície amerického liberalizmu. Ale tie dôvody pre ktoré sa Eset a americká ambasáda tak silne angažujú na Slovensku, že takto silne mobilizujú slovenskú ulicu a slovenskú verejnosť, tak ten dôvod je geopolitický“, hovorí Blaha a pokračuje:
„Ide o veľa. Samozrejme hlavným nepriateľom je Rusko, a v nárazníkových štátoch, ktoré sú v blízkosti Ruskej federácie je potrebné vytvoriť silnú americkú zónu vplyvu, a zrejme sem nasadiť americké zbrane, muničné sklady a americké vojnové sily, ktoré už pôsobia v Poľsku, pobaltských krajinách, ale nie na Slovensku. Je tu potreba z USA, aby na Slovensku existovala taká politická garnitúra, ktorá tu takéto americké zbrane, ktoré budú mieriť na Rusko presadí. To stoji za toľko peňazí a vie to veľmi dobre aj americká ambasáda aj Eset. Takže môžeme očakávať v predvolebnej kampani do parlamentných volieb veľké finále a spájanie Kisku, Beblavého, Progresívneho Slovenska a postupne pohltenie SaS, OĽaNO a Sme rodina. Vytvorí sa veľký blok, ktorý bude vlastniť Eset a tento blok nám tu zabezpečí, že sa staneme ako Slovenská republika obyčajným americkým muničným skladom.“
Na Blahove odhalenia reagovala aj spoločnosť Eset, ktorá obvinila Blahu z klamstiev. „Pán Blaha okrem klamstiev ktoré tu šírite, ste zabudli spomenúť jeden reálny fakt, že jedným z ľudí ktorých naozaj platí Eset ste Vy! Pretože na Slovensku zdaňujeme svoje príjmy a z týchto daní ste vy potom platený“, zareagovala spoločnosť Eset dosť zúfalou argumentáciou, ktorá svedčí skôr o tom, že Blaha trafil do čierneho.
Blaha im teda odpovedal nasledovne:
„Vraj tu platia dane a z nich som ja platený. A teda mám asi držať ústa a krok. Lebo oni ma vlastne financujú tým, že odvádzajú dane. A tak mám poslúchať. To sú veľmi podobné argumenty, aké lietali aj v jeľcinovskom Rusku – arogantní oligarchovia sa tvária, že im to tu všetko patrí, a že my tu máme skákať, ako oni pískajú. Bez štátu by ste neprežili ani deň, trdlá! Mám pre vás malý odkaz, drahí priatelia z Esetu: žijeme v demokracii, nie v oligarchii. A vy nás neplatíte. Vy platíte dane. Pretože inak by tu nefungoval štát, verejné statky, školstvo, zdravotníctvo, polícia a súdy. A krajina by vyzerala ako v Somálsku. A tam by sa vám asi podnikať nechcelo. Že?
Keby tu nebolo sociálneho štátu, tak by vás masy hnali aj s vašimi majetkami. Keby tu nebolo polície, tak kto by vám bránil vaše haciendy? Keby tu nebolo súdov, ako by ste dojednávali zmluvy? Vy fakt idete rozprávať, že niekomu robíte láskavosť, že platíte dane? A že vám tým pádom štát patrí? Slovensko nie je vaša firma, snobi! Slovensko patrí ľuďom. Aj tým, čo nemajú milióny na účtoch, ako vy! Rozumiete tomu?!
Ja si fakt neviem predstaviť, že by takto reagovala normálna firma na politickú kritiku niekde vo Švédsku či Nemecku. Že by poslancovi či ministrovi odpísala v štýle: my tu platíme dane, za ktoré si ty platený. Veď to je čistý Balkán.“
Blaha si tiež vyprosil, že vypisuje klamstvá a znova sa spoločnosti Eset opýtal:
Financujú vaši vlastníci Denník N? Financujú. Financovali Čaputovú? Financovali Mistríka? Financovali. Financovali Progresívne Slovensko? Financovali.
Podporia Kisku? Podľa Zajaca podporia. A imponuje im americký liberalizmus? Imponuje. Hovorí o nich Sterling v súvislosti so startupmi (haló, čo je Eset za startup?!!!)? Hovorí. A má USA záujem o základne proti Rusku? Má. V čom klamem?
Blaha na záver konštatuje že oligarchovia sú ohrozením demokracie.
„Mám názor, že USA a ESET majú spoločný záujem. A že to financovanie politických strán, politikov a médiá zo strany vlastníkov Esetu je spôsob politického boja, ktorý je neférový voči ľuďom, ktorí nemajú toľko peňazí – a preto je ohrozením demokracie a nazýva sa oligarchiou. Prečo by názory amerických neoliberálov mali byť financované miliónmi na kampaň, médiá a politikov a názory chudobných ľudí nedostanú ani korunu? Toto je demokracia? A ešte sa tým aj pýšte, snobi!“