Notoricky známym rusofóbom odrazu záleží na Rusoch? Známe slovenské osobnosti politického života ako Ondrej Dostál(SaS), Martin Poliačik (Progresívne Slovensko), či Juraj Šeliga (Za ľudí) zorganizovali malú protestnú akciu pred ruským veľvyslanectvom. Zúčastnilo sa jej približne 20 ľudí.
https://www.facebook.com/tyzden.sk/videos/2252298184839357/
Svojou demonštráciou chceli vyjadriť solidaritu s ruskými protestujúcimi v Moskve a odsúdiť údajnú policajnú brutalitu v Rusku a údajné potláčanie demokracie.
Pár protestujúcim jedincom v Moskve sa totiž nepáči, že volebná komisia vylúčila z miestnych volieb niektorých kandidátov, ktorí mali nezrovnalosti vo svojich podpisových hárkoch.
Pritom takéto vylúčenie z volieb je vo svete bežné. Podobný prípad sa odohral aj na Slovensku, keď ministerstvo vnútra odmietlo zaregistrovať politickú stranu SEN Eduardovi Chmelárovi, práve kvôli nezrovnalostiam v petičných hárkoch.
Strana na Slovensku totiž potrebuje na svoj vznik aspoň 10 000 podpisov od občanov. Na petícii za hnutie SEN údajne figurovali aj mená s podpismi, ktoré neexistovali. Podobné prípady sa zrejme odohrali aj v Moskve.
Prečo Poliačik, Dostál, Šeliga a spol. sa vtedy nezastali Chmelára?
Ich ďalšou výčitkou je, že ruská polícia údajne brutálne potlačila a zatkla “kľudných demonštrantov v Moskve.”
To, či boli skutočne kľudní, je na posúdenie, no veľmi dobre vedia, že sa zúčastnili na nepovolenej demonštrácii a preto musia znášať následky. Na Západe je tiež bežné, že sa niektoré protestné akcie nepovolia a ak demonštrujúci neuposlúchnu toto nariadenie, príchádza reštrikcia a nikto sa nad tým nepozastavuje.
Je zaujímavé, že týchto “bojovníkov za ľudské práva a demokraciu” typu Dostál, Poliačik a Šeliga trápia len ľudské práva v Rusku, no nie v Španielsku, či Francúzsku.
Spomeňme si napríklad na policajnú brutalitu a masové zatýkanie v Katalánsku, či vo Francúzsku, kde protestovali ľudia z hnutia Žltých viest.
Kde boli vtedy Poliačik, Dostál, či Šeliga ? Prečo neprotestovali pred španielskym, či francúzskym veľvyslanectvom? Prečo nevyjadrili solidaritu s tamojšími demonštrantmi? Prečo nekritizovali španielsku a francúzsku vládu za politickú brutalitu a potláčanie ľudských práv a demokracie? Tu môžeme pekne vidieť dvojaký meter našich “demokratov” v praxi.
Krátke ukážky policajnej brutality v Katalánsku a Francúzsku:
https://www.youtube.com/watch?v=rfSpDjO1OBA
https://www.youtube.com/watch?v=j4rOsg5Ehfc
Samuel Gdovin