DOPRAVA: Bratislava sa pýši piatimi mostami cez Dunaj

DOPRAVA: Bratislava sa pýši piatimi mostami cez Dunaj

Bratislava 17. augusta (TASR) – Slovenská metropola Bratislava má v súčasnosti päť mostov cez rieku Dunaj.

TASR prináša prehľad bratislavských mostov.

Reklama

Prvý pevný most cez Dunaj v Bratislave, ktorý mal rôzne mená (Most cisára Františka Jozefa, Štefánikov most, Most Červenej armády, Starý most – v súčasnosti), otvoril cisár František Jozef. Udalosť sa odohrala 30. decembra 1890 a už na Nový rok 1891 po moste hrkotali povozy. Podľa historických správ výstavba mosta postaveného výlučne z domácich (uhorských) materiálov stála vtedy 1.780.000 zlatých. Sedem mohutných z kamenných kvádrov postavených pilierov nieslo 460 metrov dlhý a 6,5 metra široký most. Jeho stredná časť bola zosilnená zavesením na mohutný železný oblúk. Most bol postavený tak vysoko, aby mohli pod ním preplávať lode aj v prípade najvyššieho stavu hladiny Dunaja. V tesnej blízkosti cestného mosta na spoločných pilieroch a predmostí postavili aj železničný most Zadunajskej miestnej železnice. Železničnú dopravu na ňom otvorili v novembri 1891.

Most slúžil 55 rokov. V noci z 2. na 3. apríla 1945 ho vyhodili do vzduchu ustupujúce nemecké vojská. Oceľový cestný most bol obnovený s využitím typizovaného mostného systému Roth-Waagner. Rekonštrukcia mosta sovietskou Červenou armádou sa začala 4. augusta 1945, dokončený bol 24. januára 1946. Most dostal vtedy názov Most Červenej armády. V roku 1950 bol obnovený na spoločných pilieroch aj železničný most.

Reklama

V súčasnosti sa kompletizuje projekt na rekonštrukciu Starého mosta, ktorá by sa mala realizovať v období máj 2013 až jún 2015, a to po medzinárodnej súťaži na zhotoviteľa diela. Starý most treba opraviť, pretože geodetické merania a dynamické skúšky potvrdili šiesty stupeň poškodenia zo sedemstupňovej stupnice. O tomto fakte informovala 25. mája 2010 a. s. Metro Bratislava. Od 13. mája 2010 je na Starom moste vyhlásený havarijný stav a zakázaná premávka akejkoľvek dopravy.

Nový most je jedným z dominantných symbolov hlavného mesta. Jeho výstavbu začali pre zabezpečenie prístupu cez Dunaj do novovybudovaného sídliska v bratislavskej Petržalke. Kvôli výstavbe bola zničená časť Starého Mesta a za obeť padlo napríklad Rybné námestie či podhradie so židovskou štvrťou. Most kompletne dokončili v roku 1974, cestná premávka sa však na ňom začala o dva roky skôr.

Známy je najmä tým, že visí na pylóne, na vrchole ktorého sa nachádza kaviareň. Dĺžka mosta je 432 m, dĺžka cesty premostenia je 303 m a šírka mosta je 21 m. Most pôvodne niesol názov Most SNP. Po novembri 1989 sa začal oficiálne používať zaužívanejší názov – Nový most. Mestskí poslanci v marci 2012 schválili všeobecne záväzné nariadenie mesta o zmene názvu tohto mosta. Staronové pomenovanie Most SNP začne platiť symbolicky 29. augusta 2012.

Reklama

Prístavný most sa nachádza v najvýchodnejšej časti bratislavského povodia rieky Dunaj v blízkosti bratislavského nákladného riečneho prístavu, od ktorého je aj odvodený jeho názov. Most postavili v rokoch 1977-1985. Má dve podlažia, plní dvojitú funkciu cestného aj železničného mosta. Jeho súčasťou je 13 estakád. Je najvyťaženejším mostom Bratislavy, lebo okrem prechodu z petržalskej časti mesta je súčasťou hlavného mestského cestného okruhu. V súčasnosti je jediným železničným mostom v Bratislave.

Most Lafranconi je prvý betónový most, ktorý preklenul Dunaj v Bratislave a je v najzápadnejšej časti bratislavského povodia rieky Dunaj. Most začali stavať v roku 1985 a dostavali ho v roku 1991. Rovnako ako Prístavný most je súčasťou stále budovaného diaľničného obchvatu hlavného mesta. Zároveň je mostom, ktorým vedie viacprúdová komunikácia na Viedeň (Rakúsko) zo severného brehu Dunaja a na Kúty – Brno (Česká republika) z južného brehu Dunaja. Most má sedem polí a spolu s estakádami meria 1134 m. Samotné premostenie cez rieku meria 800 m, a tak je v Bratislave zatiaľ najdlhším mostom cez Dunaj.

Most Apollo slávnostne otvorili 4. septembra 2005 a do prevádzky ho v plnom režime sprístupnili o deň neskôr. Stavali ho 30 mesiacov od roku 2003. Projekt mosta má dlhú históriu. Lokalita premostenia bola stanovená s minimálnymi zmenami už v roku 1976, pričom sa využil voľný priestor, ako aj povodňové nížiny na oboch brehoch Dunaja. Most Apollo je príťažlivým objektom v panoráme mesta svojím tvarovým riešením, farebnosťou použitých materiálov a po zotmení efektným osvetlením. Jeho celková dĺžka spolu s estakádami je 854 m a šírka 32 m. Koryto Dunaja, ktoré je široké 300 m, preklenuje oceľová konštrukcia s dĺžkou 231 m v tvare oblúka s výškou 36 metrov. Jedinečnosť projektu spočívala v technike osadenia – stavbári konštrukciu hlavného mostného poľa s hmotnosťou 5200 ton zmontovali na ľavom brehu Dunaja a pootočením nad vodou ju za pomoci súkolia lodí preniesli a osadili na jediný pilier v toku pri pravom brehu rieky. Dĺžka komunikácie od napojenia na Dolnozemskú cestu cez most po križovatku Mlynské nivy – Košická – Prievozská je 1853 m.

Reklama

Most Apollo dostal názov po bývalej rafinérsko-olejárskej fabrike, ktorá stála v blízkosti mosta a 16. júna 1944 sa stala terčom leteckých útokov amerických lietadiel.

zdroje: www.doprastav.sk

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

19:43

19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali