Moskva 6. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Evan Vucci, SITA/AP-Patrick Semansky, Pool)
Čína musí platiť iným krajinám „reparáciu“ za pandémiu koronavírusu, a to najmenej čiastkou 10 biliónov dolárov. Uviedol to na zjazde republikánov v Severnej Karolíne bývalý americký prezident Donald Trump
“Nadišiel čas, aby Amerika a celý svet požadoval od Komunistickej strany Číny reparácie a zodpovednosť. Musíme jednomyseľne vyhlásiť, že Čína musí platiť,” povedal.
Trump tiež vyzval na to, aby bolo okamžite zavedené 100-percentné clo na všetok čínsky tovar. Trump obviňuje Čínu zo šírenia koronavírusu, Peking to popiera a tvrdí, že sa s epidémiou vyrovnala Čína lepšie ako iné krajiny.
Koronavírus a názor USA
Bývalý šéf amerického zdravotníckeho regulátora CDC Robert Redfield už skôr vyhlásil, že koronavírus sa podľa jeho názoru objavil v čínskej laboratóriu a začal sa šíriť v septembri alebo októbri 2019 vo Wu-chan. Americké úrady už predtým uvádzali, že americká strana zvažuje verziu vzniku nového koronavírusu v laboratóriu Wu-chan a chystá sa zistiť jeho pôvod. Bývalý americký prezident Donald Trump, pri ktorého vláde stál Redfield na čele CDC, pohrozil Číne následkami, ak sa ukáže, že Peking zámerne umožnil šírenie covidu-19.
Bývalý minister zahraničia USA Mike Pompeo následne oznámil, že USA majú dôkazy o tom, že Čína situáciu s koronavírusom tajila. Čínska vláda opakovane vyhlasuje, že sa od samého začiatku držala otvoreného a zodpovedného postoja ohľadom zverejňovania údajov o epidémii koronavírusovej infekcie.
Medzinárodná skupina odborníkov WHO sa nachádzala v Číne od 14. januára takmer mesiac a vykonávala spoločný výskum s čínskymi odborníkmi v oblasti identifikácie pôvodu covidu-19. Odborníkom WHO sa podarilo navštíviť Wuchanský inštitút virológia, vrátane vysoko izolovaného laboratória BSL-4, ktoré bolo spojené s fámou o údajnom úniku vírusu alebo možnom umelom pôvode covidu-19, nemocnicu, trhovisko s morskými plodmi Huanan ako aj centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb.
Vo februári usporiadali odborníci tlačovú konferenciu, na ktorej zhrnuli výsledky práce vo Wu-chan. Podľa ich slov v súčasnej chvíli nie je známe, akú úlohu v šírení vírusu zohral trh s morskými plodmi Huanan vo Wu-chan, a označili tiež za málo pravdepodobné, že by sa covid-19 dostal od netopierov priamo na trhovisko, čo vyvoláva predpoklad, že pravdepodobne existoval prostredník prenosu vírusu. Experti WHO sa chystajú túto hypotézu v budúcnosti preskúmať. Vyhlásili však, že prenos vírusu na človeka v dôsledku úniku z laboratória je málo pravdepodobný.