Washington 26. augusta 2023 (HSP/Europeanconservative/Foto:Screenshot Twitter/Tucker Carlson)
Kandidáti vyzerali skôr ako súťažiaci v Trumpovej podnikateľskej reality šou The Apprentice než ako seriózni alternatívni uchádzači o najvyšší úrad v krajine, píše Paul du Quenoy pre The European Conservative
“Je noc debát, ale nie sme v Milwaukee,” povedal americký mediálny predstaviteľ Tucker Carlson, keď 23. augusta uvádzal vopred nahraný videorozhovor s bývalým prezidentom USA a súčasným republikánskym prezidentským kandidátom Donaldom J. Trumpom v jeho rezidencii golfového klubu v Bedminsteri v New Jersey. Kým Fox News začiatkom tohto roka Carlsona nestiahla z vysielania, bol jednoznačne najlepšie hodnoteným televíznym moderátorom v Amerike. Naďalej má zmluvu s Foxom, ale v káblovej televízii nemá žiadne verejné fórum a pri zverejňovaní videoobsahu sa spolieha na Twitter (teraz pod názvom “X”), ktorý Trump nazval “bláznivým fórom”.
Carlsonov rozhovor s Trumpom sa uskutočnil päť minút pred tým, ako sa v meste Wisconsin stretlo osem republikánskych vyzývateľov, aby sa uchádzali o republikánsku prezidentskú nomináciu v roku 2024. Aby sa účastníci kvalifikovali, museli preukázať podporu aspoň jedného percenta voličov Veľkej starej strany (GOP) vo viacerých prieskumoch verejnej mienky, zdokladovať aspoň 40 000 unikátnych darov na svoje kampane (pričom aspoň 200 z každého z 50 amerických štátov) a podpísať sľuby, že podporia prípadného republikánskeho kandidáta a nebudú sa uchádzať o prezidentský úrad ako kandidát inej strany alebo ako nezávislí. Trump, ktorý vo väčšine prieskumov vedie v boji o nomináciu GOP o 40 a viac bodov a v niektorých prieskumoch poráža aj súčasného demokratického prezidenta Joea Bidena, odmietol účasť napriek údajne zúfalým prosbám vrcholových predstaviteľov Foxu, predsedníčky republikánskeho národného výboru Ronny McDaniel a niektorých svojich spolukandidátov. Trump tiež odmietol prisľúbiť bezpodmienečnú podporu ktorémukoľvek budúcemu kandidátovi GOP, pričom uviedol silné výhrady voči minimálne dvom kandidátom na pódiu, bývalému guvernérovi New Jersey Chrisovi Christiemu a bývalému guvernérovi Arkansasu Asovi Hutchinsonovi, ktorí boli voči bývalému prezidentovi kritickí.
Nepotrebuje sa porovnávať s nepopulárnymi súpermi
Ako Trump povedal Carlsonovi, nemal žiadny logický dôvod na účasť. Keďže si užíval obrovský náskok, nevidel dôvod, prečo by sa mal zapájať do boja s nepopulárnymi súpermi, z ktorých takmer všetci majú jednociferné čísla a nepredstavujú žiadnu reálnu výzvu pre jeho obrovský náskok. Trump tiež dal jasne najavo, že nedôveruje televízii Fox, ktorej majiteľ Rupert Murdoch sa údajne stavia proti jeho kandidatúre na návrat do úradu a ktorej ostatné médiá dôrazne podporili floridského guvernéra a účastníka debát Rona DeSantisa v boji o nomináciu. Trumpove štyri obvinenia z 91 trestných činov mu len zvýšili popularitu, a to uprostred dobre preukázateľného presvedčenia republikánov, rastúceho počtu voličsky rozhodujúcich nezávislých a dokonca aj niektorých demokratov, že obvinenia sú politicky motivované a že Trump je avatarom Američanov, ktorí sa cítia odcudzení, zbavení práv a prenasledovaní tou istou zdiskreditovanou administratívno-manažérskou kastou.
Ako Trump vypočítal, v tejto debate aj v neprítomnosti bol najdôležitejšou osobou v miestnosti a pravdepodobne aj na svete. Skutočne, kým prebiehala, jeho online rozhovor s Carlsonom bol videný 82 miliónov krát, pričom od skorého rána nasledujúceho dňa sa napočítalo viac ako 170 miliónov videní. Dokonca aj keď Carlson viedol primetime Foxu, jeho sledovanosť sa pohybovala okolo troch miliónov divákov.
Od chvíle, keď sa ostatní kandidáti GOP objavili na pódiu, bolo jasné, že väčšina z nich myslí na úctu k bývalému prezidentovi. Či už vedome, alebo nie, všetci okrem jedinej ženy na pódiu – bývalej guvernérky Južnej Karolíny Nikki Haleyovej – mali na sebe Trumpov štandardný odev, tmavé obleky s bielymi košeľami a husto uviazanými červenými kravatami. Ako skupina vyzerali skôr ako súťažiaci v Trumpovom televíznom programe podnikateľskej reality šou The Apprentice (Učeň) než ako seriózni alternatívni uchádzači o najvyšší úrad v krajine a bolo viac než cítiť, že niektorí z nich v skutočnosti vedú kampaň za Trumpovo viceprezidentské miesto alebo iné odmeny na nižších priečkach totemového stĺpa.
Podpora Trumpa aj v prípade odsúdenia
Najikonickejší moment debaty prišiel po 51 minútach, keď moderátor Brett Baier požiadal kandidátov, aby zdvihli ruky, či by podporili Trumpa ako kandidáta GOP, aj keby bol odsúdený v niektorom zo svojich trestných prípadov. Jeden po druhom zdvihli šesť vyhovujúcich rúk v mávaní sprava doľava, len Christie a Hutchinson odmietli, čím zjavne porušili svoje preddebatné sľuby. Keď títo dvaja vyslovili jedinú kritiku bývalého prezidenta v debate, publikum ich privítalo hlasným bučaním. V prípade Christieho bolo také intenzívne, že Baier musel prerušiť diskusiu a napomenúť divákov, aby prestali, pretože uberali čas na vecnú diskusiu. Ostatných šesť kandidátov buď podporilo Trumpa, alebo prednieslo všeobecné vyhlásenia o tom, že sa majú sústrediť na budúcnosť a nie na minulosť. Nikto sa neodvážil na neho zaútočiť. Na Trumpovu radosť, ktorú vyjadril na svojej platforme Truth Social, ho technologický podnikateľ Vivek Ramaswamy, najmladší a najhlasnejší kandidát na pódiu, pochválil ako “najlepšieho prezidenta 21. storočia”. Bývalý viceprezident Mike Pence, ktorý tvrdil, že je “neuveriteľne hrdý” na to, čo nešikovne nazval “administratívou Trumpa a Pencea”, sa tiež vyjadril na adresu svojho bývalého šéfa, ale nepovedal, že by ho v prípade odsúdenia omilostil.
Diskusia o “problémoch” ukázala viac zhody ako nesúhlasu, prinajmenšom v riadených a predvídateľných témach, ako napríklad životné prostredie, potraty, vzdelávanie a kriminalita. Je zvláštne, že vzhľadom na nízku prioritu, ktorú americkí voliči pripisujú zahraničnej politike, najostrejšie nezhody nastali v otázke Ukrajiny, pričom staršia generácia kandidátov obhajovala silnú americkú angažovanosť na strane Kyjeva a mladší kandidáti tvrdili, že Ukrajina leží mimo amerických záujmov v čase, keď má oveľa naliehavejšie problémy ako to, kto riadi Doneck. Pozoruhodne málo sa diskutovalo o imigrácii, daniach, inflácii, vládnych výdavkoch, verejnom dlhu, volebnej reforme, politike rasovej identity, rodovej ideológii, otázkach slobody prejavu alebo ozbrojení federálnych orgánov činných v trestnom konaní – všetky tieto témy sú predmetom živého záujmu verejnosti a ústredným bodom súčasnej konzervatívnej diskusie, ale v zatuchnutých washingtonských kruhoch GOP sú len vedľajšou myšlienkou.
Všeobecne sa očakávalo, že DeSantis, ktorý sa v prieskumoch neustále umiestňoval na druhom mieste za Trumpom, bude znášať najväčšiu záťaž útokov svojich spolukandidátov. DeSantisova kampaň sa však zastavila a v prieskumoch neustále strácal na Ramaswamyho, ktorý sa v niektorých hodnoteniach dostal na druhé miesto, a na senátora z Južnej Karolíny Tima Scotta, ktorý má povesť sympatického človeka, dobrého rečníka, stelesnenia amerického sna a najbezpečnejšej stávky ochabnutého establišmentu GOP v pravdepodobnom prípade, že DeSantisova klesajúca podpora bude pokračovať.
Bol to teda Ramaswamy, kto schytal takmer všetok nápor, zatiaľ čo DeSantis dlho mlčal a okrem moderátorov nepriťahoval takmer žiadnu pozornosť. Floridský guvernér síce dodržiaval pravidlá debaty obmedzujúce čas reakcie a zakazujúce prerušovanie – obmedzenia, ktoré Christie, Hutchinson a Pence s iritujúcou frekvenciou ignorovali -, ale vďaka tomu nevyzeral silno, reflexívne ani múdro nad vecou. Keď sa debata skončila a kandidáti si podávali ruky a rozprávali sa, DeSantisa ostatní viditeľne ignorovali. Ramaswamy sa do svojich protivníkov – hlavne Christieho a Pencea – pustil s istou vervou, ale najviac mu pomohlo trápne predstavenie dvoch mrzutých, závistlivých starcov, ktorí sa sotva kvalifikovali na debatu, ako sa púšťajú do mladšieho, inteligentnejšieho chlapa so sviežejšími nápadmi a oveľa väčším množstvom peňazí.
Šance diskutujúcich
Jednoducho povedané, nikto z tých, ktorí boli včera večer na pódiu v Milwaukee, nemá šancu stať sa ani republikánskym kandidátom, ani budúcim prezidentom Spojených štátov. Nebol tam žiadny prelomový moment, žiadna ohromujúca rétorika, žiadny náznak toho, že by niekto z nich zachytil čo i len nepatrný fragment Trumpovho ohromujúceho náskoku, alebo že by vedel, čo s ním robiť. Ramaswamy, Haley a Scott sa prinajlepšom úspešne uchádzali o menšie vládne posty v budúcej Trumpovej administratíve. DeSantis zostane lokálne rešpektovaným guvernérom Floridy ešte 3,5 roka, počas ktorých by mohol svoj tím vyrovnať nad rámec nýmandov z Tallahassee, ktorí mu tak katastrofálne poslúžili, a uvažovať o kandidatúre v roku 2028, o ktorú by bolo múdrejšie usilovať.
Zostávajúci kandidáti sa môžu tešiť na komentátorské posty v amerických zdedených médiách, ako sú CNN alebo MSNBC, lukratívne zmluvy na knihy, z ktorých sa nepredá veľa výtlačkov, a pohodlné profesorské miesta v oblasti verejnej politiky, ktoré im vybavia podporovatelia, ktorí sú dostatočne pomýlení na to, aby ich ľutovali. Je otázne, či nejaká budúca republikánska debata tento obraz zmení. Ak nedôjde k naozaj mimoriadnej udalosti, v roku 2024 sa uskutoční odveta medzi Trumpom a Bidenom.
Prečítajte si tiež
- DeSantis: “Samozrejme, že Trump prehral”
- Trump 2024? Nový prieskum hovorí, že blesk môže udrieť dvakrát