Svoje návrhy predložilo celkovo 18 tímov s tým, že použijú len recyklovaný materiál a “pôvodné zdroje” nachádzajúce sa na tejto červenej planéte, aby sa nehromadil odpad a aby sa vo veľkom nedonášali zo Zeme. Z ponúknutých návrhov vybrali nie jeden víťazný, ale alternatívne až päť a každý z nich získal odmenu okolo 20-tisíc dolárov.
Myšlienkou je poslať robota na Mars, aby vytlačil životný priestor pre príchod astronautov zahŕňajúci “záhradu” na jedlo a kyslík, ďalej konštrukcia so strechou, ktorá sa ohýba v prípade otrasov a podobných javov, a sférický dom s rekreačnou miestnosťou na najvyššom poschodí.
Monsi Romanová, manažérka projektov Centennial Challenges NASA, uvádza, že 3D obydla by mohli byť na na Marse realisticky postavené okolo roku 2030. Pravdepodobne sa najprv takýto príbytok postaví na skúšku na Mesiaci, dotiahnu sa isté záležitosti a až potom bude nasledovať Mars.
NASA dúfa v rozvoj technológie 3D tlače v oblasti stavebníctva na svete. Po tom, ako prebehla súťaž o stavbu 3D príbytku, bude ďalšou fázou súťaže predkladanie návrhov na zhotovenie reálneho robota, ktorý bude vlastne samostatne tlačiť 3D dizajn. Tu už bude finančná odmena vyššia, až do 2 miliónov dolárov.