Zmluva o dodávke systémov S-400 Indii bola podpísaná 5. októbra tohto roka počas návštevy Vladimira Putina v Dillí. Podľa odborníkov má hodnotu 5 miliárd dolárov. Podľa kurzu Banky Ruska je to 331 miliárd rubľov.
Najväčšia a najočividnejšia výhoda pre obe krajiny pri obchodovaní v národných menách spočíva v tom, že nedochádza k podstatným výkyvom pri prepočte.
Napríklad 1. januára tohto roka za 1 rubeľ dávali 0,89 indickej rupie a po desiatich mesiacoch – 0,88 rupie. Maximálny kurz počas tohto roka bol 0,98 rupie za rubeľ, minimálny zas 0,85 rupie. To znamená, že koridor volatility predstavoval 0,13 rubľa za celý rok.
Pre porovnanie: 1. januára stál 1 dolár 57,04 rubľov a 1. novembra už 65,6 rubľov. Maximálna hodnota v tomto roku predstavovala 69,9 rubľov, minimálna – 55,6 rubľov. Koridor volatility činil 14,3 rubľov. Rozdiel podľa tohto ukazovateľa medzi dvojicami rubeľ/dolár a rubeľ/rupia je rozprávkový – 11 000%.
Ďalším nemenej dôležitým problémom v prepočtoch cez americký dolár je vysoká pravdepodobnosť sankcií, ktoré Washington rozdáva v tomto roku naľavo–napravo.
V apríli indické médiá uvádzali, že finančné štruktúry Dillí zmrazili asi dve miliardy dolárov vyčlenené na platbu za mimoriadne dôležité projekty, vrátane opravy atómovej ponorky Chakra (projekt 971 Ščuka-B) prenajatej od Ruska.
Dôvodom bolo to, že Biely dom zaradil Rosoboronexport do sankčného zoznamu. Pre úverové a finančné organizácie to prakticky znamená zákaz všetkého účtovania v americkej mene.
Prax však ukazuje, že vo svete prestávajú brať vážne Trumpove vyhrážky. India uprednostnila zachovanie vzťahov s najspoľahlivejším partnerom v oblasti vojensko-technickej spolupráce a dovoze zbraní – Ruskom.
Podľa údajov Štokholmského inštitútu štúdií svetových problémov (SIPRI) v rokoch 2007 – 2017 Rusko dodalo do Indie zbrane v hodnote 24,5 miliardy dolárov. USA iba v hodnote 3,1 miliardy.
Obchodovanie Ruska s Indiou však neznamená iba dodávku zbraní, ktorých hodnota predstavovala v roku 2017 približne 1,9 miliárd dolárov (na pozadí celkového obratu tovar v hodnote 9,1 miliárd dolárov). Podľa slov Borisova je možné v národných menách platiť aj za produkciu civilného charakteru.
“Dnes činí podiel platieb v rubľoch v oblasti vývozu 20%, v oblasti dovozu asi 21%,” uviedol ruský vicepremiér. “Je to dobrá úroveň, ale budeme aj naďalej zvyšovať objem obchodovania v národných menách ako prostriedok riešenie problému s neplatením. Týka sa to aj zmlúv v oblasti vojensko-technickej spolupráce.“
Spája nielen Amur
Ďalšia pre Moskvu skvelá správa na túto tému prišla začiatkom októbra od Šuvalova, ktorý oznámil, že Rusko a Čína majú svoje kanály pre spoluprácu, a dodal, že v súčasnej situácii je Peking tiež zainteresovaný v ich využitie.
Bankár spresnil, že počas najbližších týždňov sa uskutočnia bilaterálne konzultácie, počas ktorých bude definitívne rozhodnuté, akým spôsobom bude prebiehať spolupráca medzi finančnými organizáciami oboch krajín a kto na seba vezme úlohu autorizovaného operátora v Moskve a v Pekingu.
Je potrebné zdôrazniť, že dynamika kurzu rubľa a jüanu sa v tomto roku podobala skôr vzťahu rubľa k indickej rupie než vzťahu rubľa k doláru. Prvého januára tohto roku stál 1 juan podľa kurzu Centrálnej banky RF 8,74 rubľov a 1. novembra 9,4 rubľov. Najvyšší kurz čínskej meny tvoril 10,1 rubľov a najnižšiu – 8,72 rubľov.
Koridor volatility medzi rubľom a Juanom tak predstavoval iba 1,38 rubľa oproti koridoru medzi rubľom a dolárom. Rovnako ako v prípade s Indiou to pre biznis znamená zníženie rizika strát následkom stavu kurzu.
Na zrušenie účtovania v dolároch medzi Moskvou a Pekingom inšpirujú aj objemy vzájomného obchodu. V minulom roku obrat medzi Ruskom a USA tvoril 23,6 miliárd dolárov a medzi Ruskom a Čínou 84,9 miliárd dolárov (rozdiel je takmer 360%).
Moskva, Peking a Dillí svojím príkladom ukazujú celému svetu, ako sa zbaviť dolárovej závislosti. Je zaujímavé, že všetky tri krajiny sú najväčšími rozvojovými ekonomikami, zatiaľ čo v USA je ekonomika rozvinutá. To znamená, že vzájomné obchodovanie v národných menách vytvára perspektívu pre ostatné rozvojové ekonomiky a spôsoby, ako definitívne oslobodiť svetový obchod od dolárovej hegemónie.