Bratislava 18. februára 2021 (HSP/Foto:SITA/AP-Martin Mejia, TASR/AP-Richard Drew, Zsolt Szigetvary)
Ruský odborník Dmitrij Jedelev považuje Sputnik V za najlepšiu vakcínu, aká je momentálne v ponuke. Tvrdí, že je lacná, má omnoho vyššiu efektivitu a je oveľa menej náročná na skladovanie než napríklad vakcína od firmy Pfizer. Tá je podľa neho experimentálnou vakcínou s novou technológiou, ktorá dosiaľ nebola používaná na ľuďoch
Debata o nákupe ruskej vakcíny
Na Slovensku sa momentálne rozbehla debata o tom, či nakúpime pre občanov aj ruskú vakcínu Sputnik V, alebo nie. Slovenskí vedci sú za. Prekvapivo kúpu ruskej vakcíny podporuje aj vláda na čele s premiérom Igorom Matovičom, až na pár výnimiek.
Jednou z výnimiek je ministerka investícií a informatizácie Veronika Remišová (predsedkyňa strany Za ľudí). Tá spoločne s niektorými médiami hovorí o “ruskej geopolitickej zbrani”.
Ako argument používajú aj fakt, že vakcína Sputnik V zatiaľ nebola schválena európskou liekovou agentúrou. Takéto tvrdenie však neobstojí.
Žiadna krajina EÚ, vrátane Slovenska, totiž nemusí čakať na schválenie touto európskou agentúrou. Slovensko si môže vakcíny zabezpečiť aj po vlastnej línii cez vnútorné schvaľovacie orgány.
O bezpečnosti a účinnosti ruskej vakcíny Sputnik V dnes už niet pochýb. Potvrdil to aj špičkový vedecký časopis The Lancet a ruskú vakcínu používa už 26 krajín z celého sveta.
Doktor Dmitrij Jedelev: Sputnik V je vakcína číslo 1
O ruskej vakcíne Sputnik V informoval aj doktor lekárskych vied Dmitrij Jedelev. Považuje ju za najlepšiu dostupnú vakcínu proti Covidu: “Dnes je situácia taká, že ruská vakcína Sputnik V je vakcínou číslo 1 – je lepšie tolerovaná, má omnoho vyššiu efektivitu, jednoduchšie sa s ňou i pracuje.” Informuje portál rcvkba.sk
Pfizer? Takouto technológiou očkovali len zvieratá
Do kontrastu dáva vakcínu od firmy Pfizer, ktorou sa očkuje aj na Slovensku. Doktor Jedelev túto vakcínu príliš nešetrí a tvrdí, že je experimentálna:
” Pfizer — je prvá vakcína, ktorá bola vytvorená technológiou messengerovej RNA. Predtým sa pomocou tejto technológie vyrábali len vakcíny pre zvieratá, to znamená, že je to psia či mačacia vakcína. Na ľuďoch sa táto vakcína nikdy neskúšala. Dá sa povedať, že je to pokusná vakcína a jej tvorcovia sa po skúškach na mačkách a psoch rozhodli odskúšať ju na ľuďoch… Táto technológia je vo vzťahu k ľuďom absolútne experimentálna, na rozdiel od vakcíny Sputnik V, ktorej technológiu počas 17. rokov cibrili pri protinádorových vakcínach, ktoré sa používajú po celom svete.”
Sputnik V je podľa neho bezpečná vakcína
Doktor lekárskych vied nepochybuje ani o bezpečnosti ruskej vakcíny. Tvrdí, že po jeden pol miliónoch vykonaných vakcináciách v Rusku nedošlo ani k jednému úmrtiu a údajne neevidujú ani ťažké nežiaduce účinky. Narozdiel od Pfizeru, ktorý ma podľa neho množstvo komplikácií: “Ako sa bude v budúcnosti správať americká vakcína, to nevieme, keďže je to úplne nová technológia, ktorá nebola vyskúšaná na ľuďoch,” tvrdí Jedelev.
Účinnosť vakcíny je údajne až 2 roky
Doktor tvrdí, že výhodou vakcíny Sputnik V je podľa neho aj dĺžka jej účinnosti. Tvrdí, že ruská vakcína ochráni ľudí pred Covidom až 2 roky, narozdiel od nových experimentálnych vakcín, ktorých účinnosť je odhadovaná len na pár mesiacov.
Ľahšie skladovanie
Ďalšou výhodou Sputnika je jeho ľahšia skladovateľnosť. Ruská vakcína sa skladuje pri teplote – 2 až – 8 stupňov celzia, zatiaľčo vakcíny od Pfizeru musia byť uskladňované pri teplote neuveriteľných – 70 °C.
Sputnik V je lacnejší. USA pretláčajú svoju drahú vakcínu
Podľa doktora lekárskych vied Dmitrija Jedeleva jediným dôvodom, prečo väčšina krajín nakupuje drahšie vakcíny od firmy Pfizer, je tlak zo strany USA: ” Je to predovšetkým politika a tlak Ameriky. USA nútia kupovať ich vakcínu, ktorá je mimochodom omnoho drahšia ako ruská. Je to jednoducho zarábanie peňazí.“
Ľudia by mali mať možnosť výberu
Slová ruského doktora lekárskych vied treba samozrejme do určitej miery brať s rezervou. Je zrejmé, že ako Rus preferuje vakcínu Sputnik V, ktorú vyrobili ruskí vedci. Všetky vakcíny, vrátane tej ruskej majú či už miernejšie, alebo horšie vedľajšie nežiaduce účinky. Vo svete sa po očkovaní objavujú aj úmrtia.
Netreba zabúdať ani na to, že či už ruská alebo americká vakcína proti Covidu, všetky boli vyrobené vo veľmi krátkom čase a nebolo tak možné skúmať ich prípadné dlhodobé vedľajšie účinky, ktoré sa môžu prejaviť o niekoľko rokov. Objavujú sa taktiež nové mutácie koronavírusu, ktoré môžu dobudúcna karty obrátiť a súčasné vakcíny nemusia zafungovať.
Každopádne, ľudia by si mali sami vybrať, či sa vôbec zaočkovať dajú, a ak áno, ktorou vakcínou. Slovenská vláda by preto mala ponúknuť občanom na výber z viacerých vakcín, nielen tých západných. Ľudia by sa podľa relevantných informácií, ktoré si naštudujú, mali sami rozhodnúť. V tomto prípade by mala ísť geopolitika absolútne bokom.
Samuel Gdovin