Dojčenie môže byť pre prvorodičky náročné, dôležitá je pohodlná poloha, radí odborníčka. Ako zistíte, či je bábätko správne prisaté?

❚❚

Bratislava 17. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)

 

Základom dojčenia je správne prisatie bábätka na prsník. To si vyžaduje dávku zručnosti a trpezlivosti a pre mnohé prvorodičky to môže byť náročné. “Bábätko by malo mať bradu zaborenú do prsníka tak, aby sa noštek nedotýkal prsníka. Spodnou perou pokrýva väčšiu časť dvorca a hornou perou uchopí bradavku. Vtedy je dieťatko hlboko prisaté na prsník

Ilustračné foto

Takéto prisatie by malo byť výsledkom akejkoľvek polohy, ktorú si zvolíte. Správna poloha je tá, v ktorej sa vy cítite komfortne. Nemal by vás pri nej bolieť chrbát alebo ruky. Udržujete očný kontakt s bábätkom, čím si vytvoríte medzi sebou súhru, pokoj a pohodu,” vysvetľuje pôrodná asistentka Elena Drapáčová.

.

Matka by si mala podľa nej na dosah ruky na pitie pre seba nachystať vodu alebo čaj a uistiť sa, že dieťa je v správnej polohe otočené čelom k prsníku. Jeho tvár, hrudník, brucho a kolená musia smerovať k matke. Rovnako aj ucho, rameno a panva dieťaťa musia byť v jednej línii. Dôležité je prikladať dieťa k prsníku, nie prsník k dieťaťu.

Najčastejším problémom, ktorý sa môže objaviť počas dojčenia, je bolesť bradaviek. “Bolestivé bradavky a ragády, teda trhlinky na nich, sú výsledkom nesprávneho prisatia dieťatka a nesprávnej techniky dojčenia. Dojčiť s boľavými bradavkami nie je nič príjemné, ale určite to nie je dôvod na to, aby sa žena vzdala dojčenia,” zdôrazňuje Drapáčová. Súčasťou riešenia situácie je zmena polohy a prisatia. “Vždy treba ponúknuť dieťatku menej bolestivý prsník, po dojčení vytlačiť kvapku mlieka a nechať na prsníku zaschnúť. Je potrebné umývať ich len čistou vodou a bradavky natierať hojivou mastičkou – ideálne s lanolínom a nechtíkom,” dodáva pôrodná asistentka. Bolesť bradaviek je podľa nej jedna z najpodceňovanejších a pritom veľmi nepríjemných bolestí. Keďže dieťa treba dojčiť niekoľkokrát denne, automaticky to predlžuje čas liečby.

.

“Približne dva týždne pred termínom pôrodu je dobré stimulovať bradavky. Ideálne po sprche si ich natrite vhodným krémom a krúživým pohybom ich jemne naťahujte. Odporúčam aspoň dva týždne pred pôrodom dvakrát denne vytláčať kolostrum – maz. Dosiahnete to tak, že palcom a ukazovákom uchopíte prsník z vonkajšieho okraja prsného dvorca v tvare C a stláčate ho,” radí Drapáčová. Toto má významne prispieť k úspešnému dojčeniu a efektívnej tvorbe mlieka. Hneď po pôrode je vhodné dieťa priložiť k prsníku a pokračovať v tom ďalší deň striedaním jednej bradavky s druhou.

Žena by mala mať pestrý jedálny lístok a stravovať sa aspoň päťkrát denne. Treba prijímať dostatok bielkovín, vlákniny a vitamínov. Naopak, je nutné zredukovať príjem soli, tukov či rôznych korenín. Prvé mesiace dieťaťa by sa žena mala podľa odborníčky vyvarovať potravín, ktoré môžu u dieťaťa spôsobiť alergie. Medzi tie najznámejšie patria citrusy, paradajky, jahody, kyslá kapusta či čokoláda. Predchádzať u bábätka nafukovaniu a bolestiam bruška môže matka znížením príjmu strukovín. Netreba zabúdať na pravidelný pitný režim. Vhodnými bylinkami do čaju sú napríklad rasca, fenikel, aníz, ostružina malinová, medovka či senovka grécka. Homeopatiká či výživové doplnky, prípadne aromaterapia môžu byť takisto dobrými pomocníkmi pri tvorbe mlieka.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

10:22

Najvyšší kontrolný úrad Cypru čelí v uplynulých rokoch atakom zo strany politikov aj kontrolovaných subjektov. Nabúravanie nezávislosti zaznamenali aj kontrolné úrady Poľska, Čiernej Hory či Severného Macedónska. Informoval o tom v stredu Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR.

NKÚ SR v súčasnosti vykonáva audit, ktorým preveruje identifikované riziká v systéme imigračnej politiky štátu.

10:19

Holandská spoločnosť ASML, najväčší výrobca zariadení na výrobu počítačových čipov na svete, vykázala za 3. štvrťrok nárast zisku. Napriek tomu jej výsledky zaostali za odhadmi analytikov. TASR o tom informuje na základe správ Reuters a RTTNews.

Spoločnosť ASML v stredu oznámila, že jej zisk za tri mesiace do konca septembra 2024 vzrástol na 2,08 miliardy eur z 1,5 miliardy eur pred rokom.

10:02

Spojené štáty, Južná Kórea a Japonsko v stredu oznámili vytvorenie nového viacnárodného tímu, ktorý bude monitorovať dodržiavanie sankcií voči Severnej Kórei. Rusko a Čína predtým zabránili pokračovaniu monitorovacích aktivít OSN, informuje TASR na základe správy agentúry Reuters.

Sankcie OSN boli zamerané proti jadrovým a raketovým programom KĽDR a na ich dodržiavanie dohliadala počas uplynulých 15 rokov skupina expertov OSN.

Kim Čong-un pohrozil použitím jadrových zbraní v prípade útoku na KĽDR
Na snímke severokórejský vodca Kim Čong-un (uprostred)
09:23

Teherán je pripravený na “rozhodnú a poľutovaniahodnú” odpoveď, ak Izrael zaútočí na Irán v odvete za raketový úder zo začiatku októbra. Povedal to v stredu iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí v telefonáte s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

09:21

Cena štandardného konzumného chleba by sa mala vďaka poklesu dane z pridanej hodnoty (DPH) od januára budúceho roka znížiť. Na stredajšom brífingu to pri príležitosti Medzinárodného dňa chleba povedal premiér Robert Fico (Smer-SD). V súčasnosti sú najnižšie ceny chleba v niektorých reťazcoch na úrovni cez 1,6 eura za kilogram, kde sa počas niekoľkých rokov vyšplhali z pôvodných 83 – 90 centov.

Premiér: Od januára by mala cena chleba klesnúť
Na snímke zľava minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD) a predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) počas návštevy Prvej bratislavskej pekárne pri príležitosti Medzinárodného dňa chleba a podpísania memoranda o spolupráci 16. októbra 2024 v Bratislave
Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Snímka z otvorenia najväčšieho medzinárodného festivalu dizajnu na Slovensku s názvom Bratislava Design Week v Mirbachovom paláci, Galérii mesta Bratislavy

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

René Pavlík

Andrej Valihora

Branislav Čech

Peter Lipták

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali