“Dôchodkový vek podľa novej právnej úpravy ako prví dosiahnu poistenci narodení v roku 1957, a to dovŕšením 62 rokov a šiestich kalendárnych mesiacov,” uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.
Predĺženie dôchodkového veku sa podľa Višvádera naďalej nevzťahuje na poistencov, ktorým súčasná právna úprava umožnila zachovať znížený dôchodkový vek. Ide o poistencov, ktorí pracovali potrebný počet rokov v zamestnaní zaradenom do I. pracovnej kategórie, I. alebo II. kategórii funkcií a ženy v závislosti od počtu vychovaných detí.
“Znížený dôchodkový vek im zostáva zachovaný aj podľa novej právnej úpravy,” informoval. Do I. pracovnej kategórie patria napríklad práce v baníctve, v jadrových elektrárňach, či v ťažobnom priemysle. V I. alebo II. kategórii funkcií sú policajti a vojaci.
Vek odchodu do dôchodku na Slovensku bude známy päť rokov dopredu a bude sa stanovovať na roky a mesiace. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení od poslancov NR SR za Most-Híd, ktorú v polovici septembra schválil parlament.
V budúcom roku tak bude platiť penzijný vek 62 rokov a šesť mesiacov. V rokoch 2020 až 2023 sa dôchodkový vek podľa schválenej novely každoročne zvýši o dva mesiace. V roku 2023 tak penzisti pôjdu do dôchodku v 63 rokoch a dvoch mesiacoch. Už v budúcom roku sa pritom určí vek odchodu do dôchodku na rok 2024, a to podľa vývoja strednej dĺžky dožitia tej časti populácie, ktorá sa dožíva dôchodkového veku.
Parlament ešte v roku 2012 za vlády Roberta Fica schválil mechanizmus, podľa ktorého sa od roku 2017 automaticky zvyšuje vek odchodu do dôchodku podľa strednej dĺžky dožitia. V tomto roku tak idú ľudia do dôchodku v 62 rokoch a 139 dňoch.