Bratislava 18. februára 2021 (HSP/Foto:Screenshot TA3)
Hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre anesteziológiu a intenzívnu medicínu doc. MUDr. Jozef Firment, PhD spolu s ďalšími odborníkmi pred časom inicioval žiadosť na výnimku pre liek ivermectin na liečenie pacientov s koronavírusom. Firment v nedávnom rozhovore pre TV TA3 vysvetlil, ako takáto, zatiaľ stále experimentálna, liečba prebieha
Uviedol, že vedci postupne prišli na to, že liek pôvodne určený na boj s parazitmi u zvierat zaberá aj u ľudí a má protizápalový a protivírusový efekt.
“Viaceré krajiny ho už zaradili do schémy liečby aj vírusových infekcií – v tomto prípade aj Covidu. Vieme, že by mohol pomôcť aj v našom regióne. Moji kolegovia už v lete mali nejaké skúsenosti, keď získali ivermectin zo zahraničia, zdalo sa im, že celkom prekvapivo účinkuje a pomáha ľuďom, ktorí majú už vážnejšie formy Covidu.”
.
Žiadosť o mimoriadny dovoz
Preto docent Firment spoločne s hlavnou odborníčkou MZ pre všeobecné lekárstvo a s hlavným odborníkom pre infekčnú medicínu spísali žiadosť na mimoriadny dovoz neregistrovaného lieku ivermectinu, ktorý v súčasnosti používa aj Firmentov tím v nemocnici v Košiciach.
“V súčasnosti to už máme schválenie. Teraz čakáme, že prídu ešte nejaké ďalšie dodávky, aby sme mohli ivermectin širšie používať, ak budú lekári chcieť.”
Doc. MUDr. Jozef Firment, PhD tiež vysvetlil, že liek sa používa vo forme tabliet. “Zdá sa že nie je účinný len pri priebehu ochorenia, keď má pacient postihnuté dýchanie, ako keby mal ťažkú chrípku, v ťažšej fáze ako je zlyhanie dýchania, keď potrebuje podporné umelé dýchanie, ale ukazuje sa, že aj v ľahších fázach, keď môže byť pacient liečený doma.”
“A dokonca sa objavujú aj skúsenosti, že u niektorých pacientov, ktorí majú veľmi včasnú fázu, alebo majú veľmi úzky kontakt s pacientom, ktorý ich pravdepodobne nakazil Covidom, tak tieto osoby už môžu užiť preventívne ten liek – ivermectin v jednej dávke, prípadne to zopakujú o tri dni. Potom niektorí odporúčajú ešte po dvoch týždňoch zopakovať jednu dávku. Takže tu je určitá nádej, hovoríme stále že je to nádej, keby sme mali podpornú liečbu, možno že by nám to pomohlo v danej situácii.”
Potrebná je aj ďalšia liečba
Odborník pre televíziu TA3 dodal, že nejde len o používanie ivermectinu samostatne. “Musí sa podávať aj s inou liečbou. A to záleží od toho, v akej fáze ochorenia pacient je.”
Vysvetlil tiež, že počas zhruba týždňa, odkedy liek môžu používať aj slovenskí lekári zatiaľ osobne nezaznamenal “razantný skok” v zlepšení stavu pacientov po požití ivermectinu, no ako tvrdí, niektorí lekári zaznamenali určité zlepšenie “snáď aj vplyvom ivermectinu”.
“Nedá sa to však ešte jednoznačne povedať, že ivermectin nám teraz urobil nejaký zlom v liečbe pacientov. Niektorí od piatka, kedy začali podávať ivermectin, už majú dvoch pacientov pripravených dnes na odpájanie. Včera mi tiež hovorili, že majú vystabilizovaných pacientov. Nebola žiadna negatívna informácia, je to skutočne ešte zavčasu, ale my skôr veríme, že to bude užitočné.”
Jaroslav Zajac