Bratislava 6. marca 2020 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
Hlavný vojenský expert hnutia OĽaNO Jaroslav Naď popiera, že by v hre bola ešte možnosť pokračovať v jednaniach o škandalóznej bilaterálnej zmluve o používaní slovenských vojenských letísk Sliač a Kuchyňa, ktorú Slovensku vlani predložili Spojené štáty
Potom ako sa pred rokom dostal na svetlo sveta americký návrh zmluvy, podľa ktorého by Slovensko malo svoje vojenské letiská odovzdať do bezvýhradného používania armáde USA odmenou zato, že si ich Američania zrekonštruujú a prispôsobia pre svoje potreby, a potom, ako podivne sa správali politici, keď sa vec prevalila, sa mnohí občania obávali, že americké stíhačky nad našimi hlavami sa čoskoro stanú realitou.
Vtedy sa aj vďaka Hlavným správam podarilo vec dostatočne zavčasu škandalizovať a nebezpečenstvo dočasne zažehnať, ostala však obava, čo sa stane po parlamentných voľbách a prevzatí moci proamericky orientovanou koalíciou. Tie obavy umocňoval fakt, že bilaterálne zmluvy, podobné ako tá, ktorú navrhovali Slovensku, majú dnes Spojené štáty podpísané už takmer s dvomi desiatkami európskych krajín a Slovensko je údajne posledný z východoeurópskych štátov, ktorý ešte nepodpísal.
Je tu však dôležité vyjadrenie, podľa ktorého Slováci môžu pokojne spávať. Popredný predstaviteľ a hlavný vojenský expert víťaza volieb, hnutia OĽaNO (možno budúci minister obrany?) Jaroslav Naď v odpovedi na priamu otázku na túto tému povedal, že americké základne „nikdy neboli otázkou a nikdy otázkou nebudú“.
Hoci Naď sa k tejto otázke vyjadril bez jej konzultácie s ďalšími koaličnými partnermi, dá sa predpokladať, že pri silnom postavení Jaroslava Naďa v hnutí OĽaNO a pri dominantnej pozícii tohto hnutia v novej koalícii, jeho slovo bude počas najbližších štyroch rokov mať azda najväčšiu váhu pri rozhodovaní o podobných vojensko-politických otázkach.
Hlavné správy: Bola v predvstupových rokovaniach hnutia OĽaNO so stranou Za ľudí reč aj o zahraničnopolitických otázkach?
Naď: Áno. O zahraničnopolitických témach bola reč do tej miery, že je potrebné jasne hodnotovo zakotviť Slovensko v rámci Európskej únie a NATO. Toto je nespochybniteľné.
Hlavné správy: Dá sa teda povedať, že ste v tejto oblasti nemali so stranou Za ľudí nejaké rozdielne názory?
Naď: Pokiaľ ide o rozhovory so stranou Za ľudí, ktoré sme zažili teraz, tak tam je to úplne jasné. Dúfam, že partneri budú čoskoro sedieť vo štvorici a tam budeme tieto otázky riešiť aj na koaličnej úrovni, ale nemyslím si, že by boli akékoľvek pochybnosti o jasnom proeurópskom smerovaní Slovenskej republiky.
Hlavné správy: Bola už reč aj o bilaterálnej zmluve so Spojenými štátmi o rekonštrukcii našich vojenských letísk výmenou za ich využívanie americkou armádou?
Naď: Absolútne nie. A keď to niekto vynáša donekonečna na povrch, tak to je naozaj až na smiech. Tu, dúfam, nikto zo zdravo uvažujúcich ľudí neočakáva, že by na koaličných rokovaniach niekto riešil nejaké výmysly pána Danka, pána Kotlebu a pána Blahu o nejakých amerických základniach. Nikdy neboli otázkou a nikdy otázkou nebudú.
Hlavné správy: Čiže táto vec je zatiaľ odložená na neurčito?
Naď: Nie že zatiaľ – otázka amerických základní na Slovensku nikdy nebola otázkou a nikdy otázkou nebude.
Jaroslav Naď (38) zastával celý rad funkcií na Ministerstve obrany SR, bol diplomatom – vedúcim sekcie obrany v Stálej delegácii Slovenska pri NATO a v Stálom zastúpení Slovenska pri Európskej únii, bol zástupcom riaditeľa mimovládnej organizácie Globsec a expertom tejto organizácie na obranu a medzinárodnú bezpečnosť, bol riaditeľom mimovládnej organizácie Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku. Od novembra 2018 pôsobil ako tieňový minister obrany za politické hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Je vicestarostom obce Hrubá Borša.
Ivan Lehotský