Cieľom Medzinárodného dňa materinského jazyka, ktorým je už devätnásť rokov 21. február, je pripomenutie, poznávanie a zvyšovanie úrovne ovládania materinských jazykov na celom svete.
Tento celosvetovo známy deň vyhlásila výročná 30. Generálna konferencia OSN pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO) v novembri 1999. Impulzom k tomu bolo zachovanie pamiatky na hrdinstvo bengálskych študentov, ktorí 21. februára 1952 demonštrovali v Dháke (v súčasnosti hlavné mesto Bangladéšskej republiky, predtým Pakistan) za uznanie svojho materinského jazyka bengálčiny ako druhého oficiálneho jazyka vtedajšieho Pakistanu. Počas demonštrácie ich zastrelila polícia. Po prvý raz sa 21. február ako Medzinárodný deň materinského jazyka oslavoval v roku 2000.
Zámerom Ministerstva kultúry Slovenskej republiky je od roku 2020 (20. výročie začatia osláv tohto medzinárodného dňa) výrazne zviditeľňovať, pripomínať a rôznymi aktivitami oslavovať deň materinského jazyka aj na Slovensku, čo sa samozrejme týka aj jazykov národnostných menšín žijúcich na území Slovenskej republiky.Pripravovaná tvorivá konferencia (pod záštitou dvoch ministerstiev) prinesie tému materinského jazyka z pohľadu jeho vplyvu na formovanie vnútorného bezpečia dieťaťa, jeho podielu na kultivovaní osobnosti.Rečníci budú hovoriť o rodnej reči ako o konštruktívnom prvku psychosociálneho vývinu detí. Účasť na konferencii je voľná, (s nutnosťou registrácie na lucia.obuchova@bibiana.sk) a môže byť prínosom pre rodičov, učiteľov, knihovníkov a všetkých záujemcov z13-tich etník, ktoré žijú na Slovensku.
Program konferencie:
- Materinský jazyk vo svete zvukov a citov dieťaťa / PAVOL MUCHA(hudobník, zakladajúci člen komorného telesa Mucha Quartet)
- „Struggle“ o rodný jazyk / GABRIELA DITTELOVÁ(spisovateľka, autorka kníh pre deti)
- Rola rodiča v rozvoji komunikačných schopností dieťaťa / WORKSHOP s prekvapením
- Materinská reč –korene pre budúcnosť / DANIEL HEVIER (spisovateľ, básnik, kreatívec, inovátor,inšpirátor)
- Materinská reč –cesta k vnútornému obrazu o sebe a o svete / TIMOTEA VRÁBLOVÁ (literárna vedkyňa, pedagogička, lektorka, prezidentka Slovenskej sekcie Medzinárodnej únie pre detskú knihu(IBBY), koordinátorka Centra detskej literatúry, čítania aSK IBBY v rámci BIBIANY, medzinárodného domu umenia pre deti
BIBIANA -Centrum detskej literatúry, čítania aSK IBBY (SK IBBY = Slovenská sekcia Medzinárodnej únie pre detskú knihu)buduje a pestuje kultúru čítania na Slovensku prostredníctvom odbornej, konzultačnej a metodickej činnosti vrámci rezortu kultúry.Organizuje vlastné programy venované kultivovanému čítaniu, čím chce napomáhať pozitívnej zmene krízového stavu čítania detí.
Redakciu informovala Gabriela Mikulčíková, BIBIANA, Centrum detskej literatúry, čítania a SK IBBY