Na druhom mieste skončil Smer-SD so ziskom 18,29 percenta hlasov, tretie je hnutie Sme rodina, ktorému odovzdalo hlas 8,24 percenta voličov. Nasleduje ĽSNS so ziskom 7,97 percenta, koalícia PS-Spolu, ktorá získala 6,96 percenta hlasov, čo jej ako koalícii na mandát do parlamentu nestačilo.
Táto koalícia pritom v exitpolloch excelovala a obaja lídri Truban a Beblavý s istotou hovorili o tretej priečke, dokonca aj po zrátaní polovice okrskov si trúfali na 9-percentný výsledok.
Kreslá v Národnej rade naopak získala SaS, ktorú volilo 6,22 percenta voličov, a strana Za ľudí, ktorá dostala 5,77 percenta hlasov.
Mimo brány parlamentu ostali KDH so ziskom 4,65 percenta, ktorému exitpolly tiež predpovedaly parlament, hoci s tesným výsledkom.
Maďarská komunitná spolupatričnosť (MKS), ktorú volilo 3,90 percenta voličov, SNS, ktorá získala 3,16 percenta a Dobrá voľba so ziskom 3,06 percenta hlasov. Pod tromi percentami získaných hlasov ostali Vlasť (2,93) a Most-Híd s výsledkom 2,05 percenta hlasov.
Ďalšie politické subjekty získali menej ako jedno percento hlasov. Socialisti.sk (0,55), Máme toho dosť! (0,32), SĽS (0,28), DS (0,14), Solidarita (0,11). Starostovia a nezávislí kandidáti – STANK získali 0,07 a Slovenské hnutie obrody – SHO a Hlas ľudu zhodne po 0,06 percenta hlasov.
Celková volebná účasť dosiahla 65,8 percenta oprávnených voličov.
Mandáty si víťazných 6 strán rozdelí nasledovne:
Víťazné hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) bude mať v parlamente podľa neoficiálnych výsledkov a prepočtov agentúry SITA 53 poslancov. Ako vyplýva z údajov Štatistického úradu SR po započítaní 100% zápisníc, druhú najúspešnejšiu stranu Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) by v zákonodarnom zbore malo zastupovať 38 poslancov a stranu Sme rodina 17. Kotlebovci – ĽS Naše Slovensko získali na základe neoficiálnych výsledkov 17 mandátov. Liberáli z SaS obsadia v parlamente 13 kresiel a strana Za ľudí 12.
13:40 Do parlamentu sa dostala veľká skupina kresťanských konzervatívcov
Poslanec NR SR Richard Vašečka z Kresťanskej Únie (KU), ktorá bola súčasťou kandidátky OĽaNO v aktuálnych voľbách na sociálnej sieti upozornil, že podľa zatiaľ neoficiálnych výsledkov bude súčasťou novej NR SR až 25 “kresťanských kandidátov”, ktorí sa už pred voľbami vyjadrili, že budú proti prijatiu registrovaných partnerstiev homosexuálov či proti adopciám detí pármi rovnakého pohlavia.
Taktiež Igor Matovič v pondelok médiám potvrdil, že žiadne “ideologické otázky”, ako to nazval, nebudú prioritou jeho vlády. Pre denník SME uviedol, že napríklad v prípade sprísnenia potratového zákona nevylučuje iniciatívu niektorých poslancov.
10:50 Beblavý sa na sociálnej sieti ospravedlňuje svojim voličom
“Ďakujeme všetkým 200 780 z vás, ktorí ste našej koalícii dali dôveru a hlas vo voľbách. Veľmi nás mrzí, že vás nebudeme môcť reprezentovať v parlamente. Prepáčte.”
10:45 Truban: “Zamyslíme sa, opravíme veci a budeme aj naďalej bojovať za také Slovensko, aké si predstavujeme,” uviedol na sociálnej sieti Truban.
Trubana veľmi mrzí, že koalícia nebude môcť reprezentovať ľudí v parlamente. “Zamyslíme sa, opravíme veci a budeme aj naďalej bojovať za také Slovensko, aké si predstavujeme,” uviedol. Poďakoval aj voličom, ktorí ich volili.
V stanovisku, ktoré médiám zaslala hovorkyňa koalície PS-Spolu Silvia Hudáčková, priblížili lídri, že ešte v nedeľu zasadne predsedníctvo oboch strán. “Ideme intenzívne rozmýšľať, čo ďalej. V pondelok oznámime naše ďalšie kroky,” uviedli.
Viacerí predstavitelia a zástupcovia oboch strán na sociálnej sieti poďakovali voličom za ich dôveru. Europoslanec za PS Michal Šimečka skonštatoval, že si vážia podporu a nevzdávajú sa. Programový líder koalície Miroslav Beblavý sa ospravedlnil za to, že nebudú môcť svojich voličov zastupovať. “Veľmi nás mrzí, že vás nebudeme môcť reprezentovať v parlamente. Prepáčte,” napísal.
PS-Spolu podľa zverejnených neoficiálnych výsledkov získala 6,96 percenta hlasov, čo jej ako koalícii na mandát do parlamentu nestačilo.