Bratislava 29. mája 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)
Aktualizované 29. mája 13:05
Do Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) sa pred septembrovými predčasnými voľbami vracia niekdajší šéf parlamentu a dlhoročný člen hnutia František Mikloško. Jeho návrat potvrdil počas pondelkovej tlačovej konferencie predseda KDH Milan Majerský s tým, že ide o návrat jednej z najvýraznejších osobností SR
Podľa Majerského je Mikloško “osobnosť, ktorá má čo povedať aj v dnešnej dobe v slovenskej politike”. Ako poznamenal, Slováci si zaslúžia, aby sa mali v krajine lepšie. Zároveň je presvedčený, že KDH môže prinavrátiť normálny život na Slovensko. “Po vládach Smeru-SD a jednej vláde OĽANO si ľudia zaslúžia, aby sa mali lepšie,” uviedol šéf KDH a verí, že k tejto zmene môže dopomôcť i staronová posila v podobe Mikloška.
Táto doba je podľa Mikloška momentom, v ktorom rozhodujeme o ďalšom smerovaní a histórii Slovenska. Keby sa k moci opäť dostal Smer-SD, tak ako spoločnosť podľa jeho slov upadneme do depresie.
Staronová posila hnutia ocenila šéfa KDH, pretože podľa neho ide o človeka, ktorý nežiarli na svoje okolie, ale má radosť z toho, že prichádzajú noví ľudia, ktorí chcú pomôcť KDH. Potvrdil, že k návratu ho oslovil práve Majerský. “Najviac ma motivoval zápas o Slovensko,” povedal Mikloško.
“Na voľby sa pripravujeme samostatne,” potvrdil predseda KDH. Ako doplnil, na kandidátke spájajú odborníkov z rôznych oblastí, predstaviť plánujú aj ďalšie posily.
Ďalší “kresťanský liberál”?
Diskusie z 19. apríla “o prijatí LGBTI+ ľudí cirkvou,“ sa okrem Mikloška zúčastnili evanjelická farárka Anna Polcková, známa obhajkyňa tejto komunity, ktorá je vnímaná aj vlastnou cirkvou ako kontroverzná, obeť útoku na Tepláreň Radka Trokšiarová a ako moderátor Roman Samotný, LGBTI+ aktivista.
Mikloško sa na úvod vyjadril k udalostiam v kaviarni tepláreň: “Tu zrazu boli zavraždení úplne nevinní ľudia. Vo mne to vyvolalo údes. V tom okolí (cirkevnom) kde sa aj ja pohybujem, som vnímal, že ľudia boli z toho šokovaní. To sa tu ešte nestalo, že niekoho zavraždia, pretože je inakší.”
Na otázku moderátora či sa stretával so spochybňovaním, toho čo sa stalo, politik odpovedal, že “v mojom bezprostrednom okolí nie. Skôr internetom sa začali šíriť hoaxy, najmä o tom zabijakovi, teda o tom chlapcovi. Kam patrí? Čo mal za problémy? Obete nikto nespochybňoval, ale veľa diskusií bolo o vrahovi. Zrazu prišiel domov, dostal novú zbraň a potom sa zavraždil. Do dnešného dňa to bolo akoby nevyjasnené.”
V diskusii ďalej Mikloško kritizoval arcibiskupa Oroscha za jeho vyjadrenia na adresu mediálneho pokrývania vraždy pri Teplárni. Označil ich za “úlet“ a ospravedlnil sa za ne. Uviedol, že to nebol prvý “úlet“ zo strany arcibiskupa a že ten sa kedysi vyjadril kriticky smerom k prezidentke a aj na jeho adresu.
Prijatie na debatu označil za začiatok nového načúvania. Nájsť vzájomný rešpekt bude umenie, ktoré si bude vyžadovať múdrosť zo všetkých strán, uviedol k vzťahom medzi rovnakými pohlaviami a dodal, že má pred nimi obrovský rešpekt.
Vyhlásil, že vnútorná “túžba po vzťahu“ je posvätná a on teraz nechce rozlišovať „medzi kým a kým“. Pápež podľa neho priniesol do cirkvi “nový pohľad“, lebo “nevyrastal na univerzitách“, ale pracoval v slumoch Buenos Aires, kde sa “pozeral ľuďom do očí“. Podľa Mikloška sa nedá Cirkev zmeniť okamžite, ale pápež zasial prvé semienko a uviedol, že “má z toho radosť“. Pápežovo inovatívne myslenie potvrdil ako “revolučné“.
Ohľadom otázky o podpore dialógu o LGBTI+ sa Mikloško vyjadril: “Považujem to za jednu z problematík, ktoré stoja pred nami v katolíckej cirkvi. Keď vidím ako sa v nej ujímajú tie extrémistické strany a ako sa aj biskupi nevedia k tomu vyjadriť, lebo sa boja že stratia veriacich, mám pocit, že nás čaká ešte veľmi dlhá cesta. Tá sloboda (po 1989) nás zaskočila. Mať nepriateľa je veľmi ťažké, ale nemať nepriateľa je ešte ťažšie. Musíte sa v tom zorientovať, aby ste si ho našli v tej slobode, lebo ináč ste v úplnom vákuu. Neviete čo máte robiť. To isté nás čaká na politickom poli. Niekedy si kladiem otázku, či sme zrelí na demokraciu.”
Podľa portálu Queeer Slovakia ocenila Mikloškove názory aj Polcková.