Deutsche Welle na základe údajov uvádza, že kým v roku 2007 bolo v Nemecku hlásených 4309 prípadov syfilisu, v roku 2017 to už bolo 7476. Podľa CBS News aj v USA zaznamenávajú nárast už štvrtý rok po sebe, v pozorovanom období až o 76%. Narastá aj ochorenie kvapavky a chlamídiové infekcie.
Riziko nákazy hrozí na celom svete. Pôvodcom nákazy je nakazený človek, z ktorého sa nákaza prenáša pohlavným stykom. Pri ojedinelých prípadoch môže dôjsť k prenosu aj pri bozkávaní, dojčení či pri prieniku z infikovaných miest na koži.
Nie všetci infikovaní syfilisom majú rovnaké príznaky. Zvyčajne sa v mieste vstupu baktérie Treponema pallidum ako prvý príznak vytvorí malý vred, ktorý sa niekedy môže rozšíriť aj na jeden centimeter. U mužov sa vred vyskytuje na penise, u žien vo vaginálnom prostredí alebo aj v análnej oblasti. Norbert Brockmeyer z Centra pre sexuálne zdravie a medicíny v Bochume informuje aj o mieste na prste a niektorí môžu cítiť bolesť na perách alebo na jazyku.
Mnohí týmto prvým príznakom neprikladajú dôležitosť a dúfajú, že to prejde a vred sa zahojí, čo sa aj stáva po približne troch týždňoch. No Brockmeyer ďalej vysvetľuje, že potom však “v neurčitom časovom období vzniká kožná vyrážka, pretože patogény sa šíria do celého tela krvou, čo znamená, že kožné zmeny sú na celom tele. Niektoré badať viac, niektoré menej, a sú začervenalé, vyskytujúce sa zvyčajne na chodidlách alebo v dlaniach, nesvrbia a dajú sa dobre rozlíšiť od alergickej kožnej vyrážky”. To už je tzv. druhá fáza ochorenia.
V ďalšom štádiu sú postihnuté nielen vnútorné orgány, dýchacie cesty, žalúdok a pečeň, ale aj nervy, svaly a kosti. Syfilis je teda systémové ochorenie a môže mať v štvrtej fáze ďalšie nevratné dôsledky.
Brockmeyer vymenúva aj slávne osobnosti, ktorí trpeli týmto ochorením, ako napríklad hudobný génius Ludwig van Beethoven, filozof Friedrich Nietzsche, či ruská cárovná Katarína Veľká.
Hovoriť o syfilise bolo v minulosti veľké tabu, keďže bolo známe, že sa prenášal pohlavným stykom. Je to trochu tak aj v súčasnosti, pre porovnanie však ľudia nakazení vírusom HIV to verejne skôr priznajú. To, že syfilis upadol do zabudnutia, ho robí nebezpečným, pretože úplne nevymizol, len sa potlačil. Vzdelávanie, poradenstvo, diagnostika a terapia sú najdôležitejšie opatrenia na lepšiu kontrolu nad nebezpečnými infekčnými chorobami.
Syfilis sa niekedy liečil salvarsanom, zlúčeninou arzénu, potom penicilínom, čo zostalo až dodnes.