Do boja proti Rusku pristúpil Kazachstan

❚❚

Moskva 8. mája 2024 (HSP/svpressa/Foto:TASR/AP-Yevgeny Biyatov, Sputnik, Kremlin)

 

Tokajev navrhol Pašinjanovi spáliť mosty, tvrdí v svojom článku pre ruské noviny Svobodnaja Pressa Stanislav Tarasov

Kasym-Žomart Tokajev
Na snímke kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev

Kasym-Jomart Tokajev vystúpil v Alma-Ate s vyhlásením o procese rokovaní medzi Azerbajdžanom a Arménskom. Podľa kazašského prezidenta je symbolické, že toto dôležité podujatie sa bude konať na mieste, „kde bola v decembri 1991 podpísaná historická Alma-Atská deklarácia, ktorá upevnila základy nezávislého rozvoja krajín SNŠ a schválila zásady vymedzenia medzištátnych hraníc“. Problém však nie je v symboloch.

.

Už skôr azerbajdžanský prezident Ilham Alijev navrhol arménskemu premiérovi Nikolovi Pašinjanovi, aby sa rozhovory na vysokej úrovni konali v Tbilisi. „Gruzínsko bolo historicky vždy miestom, kde sa stretávali všetci susedia,“ argumentoval Alijev. Arménsko však tento návrh odmietlo.

Experti uvádzajú dva dôvody. Po prvé, Pašinjan, ktorý je za vylúčenie Ruska z formátu rokovaní o urovnaní vzťahov s Azerbajdžanom, vyslovil podozrenie, že „za chrbtom Tbilisi stojí Moskva, a nie Západ“.

.

Po druhé, začal Gruzínsku nedôverovať po tom, ako Recep Tayyip Erdogan predtým povedal, že ponuku stretnúť sa s Pašinjanom dostal prostredníctvom Tbilisi. Turecký líder podmienil stretnutie nasledovne: mier medzi Arménskom a Azerbajdžanom a otvorenie takzvaného Zangezurského koridoru.

To nebolo súčasťou plánov Jerevanu, ktorý sa snažil „rozviesť“ rokovania s Tureckom a Azerbajdžanom. V dôsledku toho, ako uviedol oficiálny predstaviteľ gruzínskej vlády, „Tbilisi bolo zbavené možnosti stať sa centrom, kde sa riešia hlavné otázky bezpečnosti v regióne“. V tomto kontexte Tokajevov návrh na uskutočnenie rozhovorov medzi Baku a Jerevanom v Alma-Ate nadobúda iný význam a nový obsah.

Po 44-dňovej druhej karabašskej vojne v roku 2020 Jerevan zmodernizoval svoju tzv. viacvektorovú zahraničnú politiku a začal sa vzďaľovať od Ruska, pričom sa priklonil k Západu a turkickému svetu.

Už 26. októbra 2023 na okraj Medzinárodného fóra o Hodvábnej ceste v Tbilisi (Gruzínsko) arménsky námestník ministra územnej správy a infraštruktúry Hakob Vardanjan povedal, že Jerevan (Arménsko) by sa mohol vzdať ruského plynu dodávaného cez Gruzínsko a dostávať ho z Azerbajdžanu, ako za sovietskych čias.

Ako prvý sa však do sporu vložil Kazachstan, keď Tokajev v apríli navštívil Jerevan. Pašinjanovi podľa niektorých arménskych médií ponúkol spolu s aktívnejším rozvojom obchodných a hospodárskych väzieb cez Azerbajdžan aj účasť na logistickom „strednom koridore“ Kazachstan – Azerbajdžan s napojením na Arménsko a koridor Zangezur s prístupom do Turecka obchádzajúcim Rusko.

.

Astana (Kazachstan) má zároveň v úmysle otvoriť svoje konzuláty v arménskych oblastiach Ararat a Aragatsotn hraničiacich s Tureckom.

Kazachstan tak začal prejavovať svoju snahu stať sa pre Arménsko „bránou“ do tureckého sveta. Zvláštnosťou situácie však je, že pre Jerevan a Astanu je formálnym krytím „turkického manévru“ spoločná účasť v takých integračných združeniach, ako sú Eurázijská hospodárska únia, ODKB a SNŠ. Na pozadí toho možno vidieť kontúry Tokajevovej novej diplomatickej „hry“.

Predtým „nečakane“ oznámil odstúpenie Kazachstanu z astanského procesu o sýrskom urovnaní. Teraz sa snaží napraviť trochu stratený medzinárodný imidž prostredníctvom kontaktov s Jerevanom a Baku s perspektívou presunu zakaukazskej geopolitiky do centra svojich záujmov.

Nie je náhoda, že nadchádzajúce rokovania medzi Azerbajdžanom a Arménskom kazašské oficiálne médiá prezentujú ako „optimálne riešenie v situácii, keď ani ruské, ani západné sprostredkovanie neprináša hmatateľné výsledky“, že Astana je v tesnej blízkosti Zakaukazska, rovnako vzdialená od medzinárodných rozhodovacích centier a chýba jej miera angažovanosti, akú majú alebo môžu mať iné platformy.

To naznačuje, že nadchádzajúce rokovania medzi Baku a Jerevanom sa budú líšiť od predchádzajúcej diplomatickej rutiny, už len preto, že Astana je viac ako ktorýkoľvek iný účastník procesu orientovaná na to, aby sa postavila do pozície nezávislej euroázijskej substancie schopnej generovať a navrhovať netriviálne myšlienky a riešenia.

.

Jedným z nich, možno tým hlavným, je spustenie Zangezurského koridoru a otvorenie arménsko-azerbajdžanskej hranice. Ak sa tak stane, vzniknú nové logistické reťazce: cez Arménsko do Turecka a pre Arménsko prístup ku Kaspickému moru a krajinám Strednej Ázie.

V takejto situácii sa objavia aj neruské zdroje na zabezpečenie bezpečnosti dopravy na úseku Zangezur. Zároveň sa nikto netají tým, že Kazachstan je v spojenectve s Azerbajdžanom a Tureckom.

Preto ďalším výsledkom Tokajevovej geopolitickej kombinácie môže byť normalizácia vzťahov Arménska s Tureckom, čím definitívne upadnú do zabudnutia ustanovenia mierovej dohody z 9. novembra 2020 podpísanej za účasti Ruska medzi Azerbajdžanom a Arménskom a „spálenie starých mostov“.

Takže uzly sú tu, intrigy sa rozmotávajú. Počkáme si na to, či sa globálne záujmy Kazachstanu, Azerbajdžanu a Arménska skutočne zhodujú.

Oficiálny predstaviteľ ministerstva zahraničných vecí Kazachstanu Ajbek Smadiarov v tejto súvislosti poznamenal, že „účastníkmi rokovaní budú len Azerbajdžan a Arménsko“ a „o sprostredkovaní Astany nemôže byť ani reči, my len poskytujeme služby dobrej vôle“. Také nijaké, ale aj to je znamenie.

Známy je termín rokovaní medzi Azerbajdžanom a Arménskom o príprave mierovej dohody. Ministri zahraničných vecí oboch krajín Ceyhun Bayramov a Ararat Mirzoyan sa stretnú 10. mája v Alma-Ate.

 

Prečítajte si tiež:

 

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

06:48

Trumpova centrála uviedla, že dohoda o prímerí medzi Izraelom a Libanonom je výsledkom Trumpovho volebného víťazstva, informoval denník Times of Israel.

„Jeho drvivé víťazstvo vyslalo jasný odkaz zvyšku sveta, že chaos nebude tolerovaný. Som rád, že vidím konkrétne kroky smerom k deeskalácii na Blízkom východe,“ povedal budúci poradca pre národnú bezpečnosť Mike Waltz.

06:46

Polícia v meste Saint-Étienne v departemente Loire v strednom Francúzsku smrteľne postrelila muža ozbrojeného dvoma nožmi, ktorými ohrozoval náhodných okoloidúcich.

06:45

Ukrajina súhlasila, že nebude brániť Poľsku v pátraní po obetiach volyňského masakru a ich exhumácii.

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski to uviedol po stretnutí s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Andrijom Sibigom, informovala tlačová agentúra RAR.

„Každá rodina má právo dôstojne si uctiť pamiatku svojich predkov a v rámci spoločnej ukrajinsko-poľskej pracovnej skupiny pod záštitou ministerstiev kultúry oboch krajín pracujeme na praktických mechanizmoch vykonávania pátracích a exhumačných prác,“ – povedal zasa šéf ukrajinského rezortu zahraničných vecí.

06:44

Izrael útočil na tri hraničné priechody medzi Libanonom a Sýriou ležiace v severnej časti Libanonu. Pre agentúru Reuters to povedal libanonský minister dopravy Alí Hamíja s tým, že na tieto priechody Izrael útočil vôbec prvýkrát.

06:43

Bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová predstavila v Nemeckom divadle (Deutsches Theater) v Berlíne svoje pamäte nazvané Sloboda: Spomienky 1954 – 2021. Počas sprievodnej diskusie o knihe s nemeckou novinárkou Anne Willovou, obhajovala – rovnako ako v samotných pamätiach – svoje kľúčové politické postoje, no priznala aj určité zlyhania.

06:42

Americký odvolací súd ukončil pokus o obnovenie trestného stíhania Donalda Trumpa týkajúceho sa jeho neoprávneného prechovávania tajných vládnych dokumentov. Súd tak rozhodol po tom, ako prokuratúra oznámila, že v odvolaní už nechce pokračovať.

06:40

Ďalších päť ľudí sa podarilo zachrániť v Červenom mori po potopení výletnej lode, ku ktorému došlo neďaleko egyptského pobrežia. Oznámili to miestni záchranári. Z mora vytiahli aj štyri bezvládne telá dosiaľ neidentifikovaných obetí. Nezvestných naďalej zostáva sedem ľudí.

06:39

Na dohodu o prímerí medzi Izraelom a libanonským proiránskym hnutím Hizballáh, ktoré vstúpilo reagovali s nadšením či opatrnejšie viacerí svetoví lídri vrátane najvyšších predstaviteľov EÚ.

06:36

Americký prezident Joe Biden oznámil, že po dosiahnutí prímeria medzi Izraelom a libanonským proiránskym hnutím Hizballáh sa bude jeho administratíva usilovať aj o pokoj zbraní v Pásme Gazy.

Včera 20:12

Predaj nových rodinných domov v Spojených štátoch sa v minulom mesiaci prepadol na najnižšiu úroveň za uplynulé 2 roky. Medzi dôvody patrilo vysoké úročenie hypoték a hurikány, ktoré pribrzdili aktivitu na realitnom trhu.

Včera 19:50

Ruský ropovodný monopol Transnefť v utorok varoval, že v roku 2026 môže mať problémy s hotovosťou a že môže pozastaviť veľké investičné projekty. Dôvodom sú vyššie dane, ktoré schválil ruský parlament.

Včera 19:49

Ruský štátom kontrolovaný plynárenský gigant Gazprom vo svojom internom pláne na rok 2025 vychádza z predpokladu, že po 31. decembri už nebude do Európy prúdiť plyn cez Ukrajinu, uviedol zdroj oboznámený s týmto plánom.

Včera 19:48

Najmenej dvaja ľudia zahynuli pri utorňajšom útoku ruských síl na mesto Sumy ležiace na severovýchode Ukrajiny. Pod troskami zasiahnutej budovy sa pravdepodobne nachádza ďalšia osoba, povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom pravidelnom večernom príhovore.

Včera 19:47

Zavedenie nových plošných ciel na dovozy z Mexika do USA by malo hrozivé hospodárske dôsledky pre obe krajiny. Vyhlásila to mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová, ktorá zároveň svojho novozvoleného amerického kolegu vyzvala na dialóg.

Včera 19:40

Jordánska armáda tvrdí, že v utorok prvýkrát za uplynulých päť mesiacov zhodili jej vojenské lietadlá humanitárnu pomoc do severnej časti Pásma Gazy.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci sa kochajú snehom v paláci Gyeongbok, jednej zo známych juhokórejských pamiatok, v Soule v Južnej Kórei

Autor: TASR/AP-Lee Jin-man

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Artem Klymenko

Milan Šupa

Zdeno Drdol

Ivan Štubňa

Michal Durila

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali