Bratislava 8. januára 2021 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:Facebook, Ivan Lehotský, TASR-Martin Baumann)
Pohreb generála Milana Lučanského sa uskutoční 8. januára o 14. hodine v obci Štrba. Na pohreb napriek lockdownu prišlo omnoho viac než povolených 30 ľudí. Množstvo ľudí vyšlo v čase pohrebu aj do ulíc v mestách po celom Slovensku. V Bratislave vyšli ľudia pred Úrad vlády a pred policajné prezídium
Bratislava 14:05
15:32 Generála Lučanského práve pochovávajú
Rakva s pozostatkami generála Milana Lučanského bola spustená do zeme. Účastníci pohrebu kondolujú rodine – bez podávania rúk, kvôli bezpečnostným opatreniam proti covidu 19.
Predtým ešte zazneli dva emotívne príhovory, jeden od vojenského ordinára-kňaza, druhý od ženy, ktorá sprostredkovala list Lučanského 13-ročnej dcérky, ktorý mu do väznice nikdy nedoručili. Vypočuť si ho môžete cca od 29.minúty:
15:30 Zhromaždenie pre úradom vlády
Pred Úradom vlády sa zhromaždilo asi 20 ľudí. Príslušníkov policajného zboru je prítomných asi 2x toľko.
14:45 Dav v Bratislave sa rozchádza
V Bratislave sa ľudia pomaly rozchádzajú. Ľudia sa zapisujú do kondolenčnej knihy. Niektorí smerujú pred Úrad vlády. Dá sa predpokladať, že tu bude spomienka na generála Lučanského prebiehať menej pietne.
14:35 Na pohrebe v Štrbe
14:32 V Bratislave pred policajným prezídiom sa spievala sa hymna, bol potlesk Lučanskému. Na budove veje čierna vlajka. Mnohí ludia sa boja koronavírusu, stoja roztrúsene, niektorí ignorujú rúška. Antikonfliktný tím im dobrácky dohovára.
14:30 V Košiciach priestor okolo Hlavnej brány, kde sa zvyčajne konajú rôzne protesty a podujatia monitoruje asi 10 policajtov, meststkých i štátnych. Ľudia chodia iba sporadicky a zapaľujú sviečky. Žiadna organizovaná akcia neprebieha
14:12 V Prahe sa taktiež koná spomienková akcia, účastné sú stovky ľudí.
V Prahe muž vysvetľuje davu, čo predchádzalo úmrtiu generála Lučanského. Je presvedčený, že šlo o nejakú spojitosť s Mikulášom Černákom, ktorý mal v deň prvého incidentu Lučanského, 9. 12. narodeniny a ktorý bol prevezený do prešovskej väznice len dva dni pred Lučanským. Hovorí o paralele s biblickým Judášom (akcia, pri ktorej vzali do väzby Lučanského, niesla názov Judáš), ktorý sa tiež obesil.
14:00 Ministerstvo vnútra SR zverejnilo fotografiu pietneho miesta v budove ministerstva s fotografiou Milana Lučanského, horiacou sviečkou a smútočným vencom. Ministerstvo k fotografii neuviedlo žiaden komentár.
Uverejnil používateľ Ministerstvo vnútra SR Piatok 8. januára 2021
13:45 V Bratislave ľudia aj dnes – v deň pohrebu – zapaľujú sviečky za zosnulého generála Milana Lučanského.
13:30 Pohrebu sa plánoval pôvodne zúčastniť aj český vicepremiér a minister vnútra Jan Hamáček.
“Dnes, v piatok 8. 1., je pohreb generála Milana Lučanského, ktorý bol do konca augusta 2020 prezidentom Policajného zboru SR. Tento príspevok sa mi nepíše ľahko, pretože som ho dobre poznal. Bol to čestný a svedomitý človek, policajt profesionál. Úprimnú sústrasť manželke a deťom. Pohrebu som sa bohužiaľ nemohol zúčastniť kvôli prísnym karanténnym opatrenia, ktoré sú na Slovensku podobné, ako u nás. Česť vašej pamiatke, pán generál!” Uviedol na sociálnej sieti Hamáček.
13:10 Podľa medializovaných informácií do Štrby prišiel bývalý minister vnútra Róbert Kaliňák. Novinárom povedal, že takáto rozlúčka je neadekvátna a monitorovanie smútiacich políciou prirovnal k praktikám ŠTB.
Kritizoval aj postup pri vyšetrovaní Lučanského. Poznamenal, že “pexeso” Veroniky Remišovej má svoju prvú obeť.
12:56 Prezidentka SR Zuzana Čaputová napísala manželke zosnulého policajného exprezidenta Milana Lučanského kondolečný list, uviedol pre TASR hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.
Podľa informácií denníka Nový Čas prezidentka zaslala na pohreb aj kyticu, ktorú doručila prezidentská čestná stráž.
12:55 Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) si jeho pamiatku uctí smútočným vencom, ktorý poslal do Štrby, kde sa v piatok koná posledná rozlúčka.
“Predseda Národnej rady SR Boris Kollár by sa za bežných okolností na pohrebe generála Lučanského veľmi rád zúčastnil,” informovala jeho hovorkyňa Michaela Jurcová.
Ako však dodala, v tejto chvíli predseda v plnej miere rešpektuje všetky platné epidemiologické naradenia a zároveň želanie pozostalých, aby sa pohreb konal v rodinnom kruhu. Pamiatku Lučanského si uctí smútočným vencom, ktorý Národná rada SR pošle do domu smútku v Štrbe.
12:40 Denisa Saková a Peter Pellegrini sa nezúčastnia pohrebu generála Milana Lučanského.
“V súvislosti s poslednou rozlúčkou s generálom Milanom Lučanským sme sa s Denisou Sakovou rozhodli rešpektovať rozhodnutie rodiny Lučanských, ktorí si neželajú jej politizáciu, a aj vzhľadom na celkové okolnosti, sa dnešného pohrebu nezúčastníme,” vysvetlili na sociálnej sieti.
“Ako jeho bývalí kolegovia a priatelia, ktorí si vážia jeho prácu pre Slovensko, sme sa rozhodli pre pietnu spomienku prostredníctvom zapálenia sviečky a zaslania spomienkového venca do Štrby.
Zároveň keď to situácia umožní, bez mediálnej pozornosti spoločne s kolegami navštívime miesto jeho posledného odpočinku a rozlúčime sa generálom Milanom Lučanským,” ozrejmili.
11:10 Na pohreboch sa môže podľa nových platných epidemiologických opatrení zúčastniť len 6 osôb okrem personálu, ktorý celý pohreb zabezpečuje. Pre daný prípad pohrebu Lučanského bola schválená výnimka s tým, že na pohreb môže prísť 30 ľudí.
Čo sa týka účasti politikov, už skôr poslankyňa a bývalá ministerka vnútra Denisa Saková uviedla, že sa plánuje zúčastniť pohrebu. Aj ďalší exminister vnútra Robert Kaliňák v piatok pre médiá potvrdil, že príde na Lučanského pohreb do Štrby.
10:30 Šéf strany ĽSNS Marian Kotleba v piatok na sociálnej sieti uviedol: “Vypočul som si žiadosti a prosby mnohých z vás, aby sa náš zástupca zúčastnil na pohrebe generála Lučanského. Avšak rešpektujem aj želanie rodiny, aby sa pohreb generála Lučanského nepolitizoval. Preto dnes o 14.00 v čase pohrebu v Štrbe sa podpredseda nášho poslaneckého klubu zúčastní pietnej spomienky na generála Lučanského pred Prezídiom policajného zboru v Bratislave.”
Šéf mimoparlamentnej SNS Andrej Danko dodal: “Česť Tvojej pamiatke Milan. Sú chvíle a dni, kedy treba len skloniť hlavu a mlčať. Dnes je taký deň pre nás v SNS. S úctou jej členovia a Andrej.”
10:10 Nezaradený poslanec Národnej rady SR Tomáš Taraba zareagoval na Matovičove slová o tom, že mylnú informáciu o venci poskytol Úrad vlády. „Tak je dobré, že sa našiel opäť vinník a nie je to on. Dokonca zrazu ide už aj vyvesiť čierne vlajky, aj keď ešte pred pár dňami nám vysvetľovali, že nevisia, lebo nie je štátny smútok“.
Podľa informácií Tarabu pošlú smútočné vence aj štátni predstavitelia Českej republiky, a to konkrétne český minister vnútra a český policajný šéf. „Bolo by to neskutočne trápne, keď jediní by veniec neposlali predstavitelia slovenskej vlády“, dodal na sociálnej sieti Tomáš Taraba.
10:00 Denník SME informoval, že premiér Igor Matovič ani minister vnútra Roman Mikulec sa nezúčastnia a neplánujú ani poslať vence. Premiér správu následne dementoval a vysvetlil, kto to nesprávne odkomunikoval.
Premiér Igor Matovič na Facebooku poprel informácie o tom, že „premiér Lučanskému veniec nepošle”. Je to podľa neho mylná informácia z Úradu vlády.
„Nie je to pravda. Veniec v mojom mene posielam, lebo to tak cítim a vôbec teraz neriešim pohnútky, prečo Milan Lučanský dospel k tomuto smutnému rozhodnutiu“, napísal Igor Matovič.
Svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že je Milanovi Lučanskému vďačný za očistenie od „Bödörovej mafie, ktorej Fico aj s jeho pellerínou PZ do rúk absolútne vydali“. Zároveň ale poznamenal, že tento jeho skutok ho neospravedlňuje z trestnej činnosti, ktorú údajne páchal.
Premiéra potešilo aj rozhodnutie ministra vnútra Romana Mikulca vyvesiť na budovách Ministerstva vnútra čierne vlajky ako „znak pietnej spomienky na bývalého policajného prezidenta“.
9:00 Právny zástupca rodiny zosnulého Lučanského a zároveň europoslanec Miroslav Radačovský uviedol, že “odsudzuje konanie všetkých, ktorí by chceli akýmkoľvek spôsobom zneužiť pohreb generála Lučanského pre akési politické ciele.”
Na pohrebe síce môže byť len obmedzený počet osôb, podľa niektorých zdrojov televízie TA3 ich však môže prísť rádovo viac. Rodina zosnulého Milana Lučanského taktiež verí, že pohreb nik nezneužije na politické ciele.
“Veľmi sme na neho hrdí, tak to zostane už na vždy,” povedal pre TA3 pán Michal zo Štrby, ktorý poznal generála Lučanského osobne. “Môžem len povedať: Zbohom, pán generál! Budeš nám veľmi chýbať,” dodal miestny obyvateľ. “Na Milana proste nedám dopustiť,” pridal sa pán Ivan.
Podobne vnímal Lučanského aj starosta Štrby a dlhoročný predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Sýkora: “Svojou prirodzenosťou, konaním a správaním, myslím si že urobil dosť pre našu republiku.”
Generál Milan Lučanský by mal mať podľa informácií médií cirkevný pohreb aj napriek tomu, že údajne spáchal samovraždu. Jeho pozostatky majú byť uložené do spoločného hrobu s jeho otcom, ktorý zomrel len nedávno.
Smrť Lučanského otriasla Slovenskom. Ľudia neveria oficiálnej verzii
Slovenskom koncom roka otriasla šokujúca správa. Bývalý policajný prezident Milan Lučanský mal podľa oficiálnych vládnych informácií spáchať samovraždu.
Táto verzia však čoraz viac stráca dôveru v spoločnosti. Podľa manželky zosnulého Lučanského, ktorá ho videla v nemocnici deň pred smrťou, Lučanský nemal na krku žiadne šrámy po obesení.
Pochybnosti o skutočnej príčine jeho smrti vyvolala aj uniknutá zdravotná správa o jeho poraneniach spred dvoch týždňov. Podľa oficiálnej verzie si mal Lučanský len mierne poraniť okolie oka pri cvičení, respektíve pri podknutí sa. Podľa uniknutej správy však jeho poranenia oka a nadočnicového oblúka boli oveľa vážnejšie. Čoraz častejšie sa preto hovorí o údajnej potyčke s dozorcami.
Aj keby sme však zobrali do úvahy len oficiálnu verziu, vyrušuje tiež skutočosť, že Lučanský (a nielen on) bol stíhaný väzobne. Na Slovensku sa totiž v mnohých prípadoch z väzobného stíhania zrejme stal nástroj natlaku na obvinených. Ich uväznenie je prevdepodobne často len na základe výpovedí kajúcnikov, ktorí si môžu vymyslieť čokoľvek, aby im bol zmiernený trest (viac v článku).
Polícia pripravuje opatrenia aj v súvislosti s Lučanského pohrebom
Opatrenia majú údajne zabrániť zneužitiu pamiatky Milana Lučanského. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to povedal dočasný policajný prezident Peter Kovařík.
Rodine zároveň vyjadril úprimnú sústrasť. Lučanský zomrel v stredu 30. decembra po tom, ako sa podľa oficiálnej verzie 29. decembra v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove pokúsil o samovraždu.
„Jedna cesta je zabezpečenie pravidiel, druhá je ignorovať ich,“ povedal Kovařík. Podľa neho by Lučanský nechcel, aby bola jeho pamiatka uctená spôsobom, ktorý nie je v súlade so zákonom. Doplnil, že on sám sa zasadzoval za to, aby sa pravidlá rešpektovali. Zdôraznil, že polícia bude na pohrebe kontrolovať negatívne testy na koronavírus (viac v článku).
Kto bol gen. Mgr. Milan Lučanský (10. február 1969, Poprad – † 30. december 2020, Prešov)
V roku 1988 absolvoval Stredné odborné učilište chemické vo Svite. V rokoch 1998 až 2003 študoval na Pedagogickej fakulte Univerzity Mateja Bela.
Policajtom sa stal v roku 1989 ako frekventant PÚ VB v Pezinku. V roku 1990 sa stal starším inšpektorom OO VB Liptovský Hrádok. Neskôr prešiel do Martina. Od roku 1997 bol starším referentom operatívneho oddelenia OKP KR PZ Žilina. V roku 2004 sa stal vedúcim oddelenia odhaľovania odboru boja proti organizovanej kriminalite STRED Úradu boja proti organizovanej kriminalite.
V roku 2008 sa stal riaditeľom odboru STRED Úradu boja proti organizovanej kriminalite PPZ. V roku 2012 sa stal zástupcom riaditeľa Úradu boja proti organizovanej kriminalite. V rokoch 2012 až 2016 bol 1. viceprezidentom Policajného zboru. V rokoch 2016 až 2018 bol generálnym riaditeľom SKIS MV SR. V októbri 2015 vláda schválila vymenovanie Milana Lučanského do generálskej hodnosti. 1. júna 2018 sa stal prezidentom Policajného zboru.
Lučanský sa podieľal na vyšetrovaní mafiánskeho bosa Mikuláša Černáka. Pracoval i na vyšetrovaní skupín okolo Ivana a Karola Mella či tzv. skupiny sýkorovcov. Mal výrazný podiel na odsúdení vrahov novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej Počas svojho pôsobenia odstavil riaditeľa NAKA od vyšetrovania Kuciakovej vraždy. Nariadil tiež kontrolu po nesprávnom informovaní od NAKA ohľadne trestných podaní na organizátorov protestov Za slušné Slovensko.
Po nástupe novej vlády v roku 2020 nový minister vnútra Roman Mikulec Lučanského nechal vo funkcii kvôli spolupráci na boji s koronavírusom. Koncom júna 2020 Lučanský oznámil, že podal žiadosť o uvoľnenie z funkcie k 31. augustu. Dôvodom malo byť, že si s ministrom vnútra Mikulcom a vedením ministerstva nerozumie. Vo svojom vyhlásení napísal „Nemám ich dôveru a oni zase nemajú tú moju. Spolupráca musí byť založená na vzájomnom rešpekte. Uznávam, že vnímam Romana Mikulca ako korektného človeka, ale neuznávam ho ako ministra vnútra. Naše pohľady na ďalší chod polície sú rozdielne, naše názory na viacero tém sú odlišné.“ Lučanský zároveň odmietol „politizáciu funkcie policajného prezidenta“.