Brezová pod Bradlom 4. mája 2016 (HSP/Foto:TASR-Drahotín Šulla, Michal Svítok)
4. mája 1919 zahynul počas leteckej tragédie Milan Rastislav Štefánik
Generál Milan Rastislav Štefánik je známou osobnosťou aj vo Francúzsku, no nezabúdajú naňho ani potomkovia Slovákov tak, ako ani on na nich nezabudol pri vytváraní nového štátu rozpadom Rakúsko-Uhorska. Ako vojenský dôstojník mal na starosti zakladanie a organizovanie československých légií, formujúcich sa vo Francúzsku či v ďalekom Rusku.
Dnes uplynulo už 97 rokov od dňa, kedy Štefánik na letisku Campoformido pri talianskom Udine nastúpil do lietadla typu Caproni 450 sprevádzaný dvoma talianskymi letcami a mechanikom-rádiotelegrafistom, smerujúc na rodné Slovensko. Neďaleko Ivanky pri Dunaji sa však lietadlo náhle zrútilo a všetci členovia posádky boli na mieste mŕtvi. Tragédia nie je dodnes celkom vyriešená. Jednou z verzií je aj tá, že ho dalo zostreliť vtedajšie vedenie Československa, konkrétne Beneš, ktorý mal prehajdákať v kasínach a na ľahké ženy peniaze, ktoré pre Slovensko vyzbierali rodáci v USA a ktorého práve letel Štefánik kvôli tomu riešiť.
K jeho veľkolepej Mohyle na Bradle prišiel v rámci pietnej spomienky ešte v predvečer výročia okrem prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku a podpredsedu vlády Petra Pellegriniho uctiť si pamiatku osobnosti Milana Rastislava Štefánika aj minister obrany SR Peter Gajdoš.
“Generál Štefánik veril v nezničiteľnú vnútornú silu a vyspelosť slovenského národa. Osud Slovákov mu nebol ľahostajný a sám sa vyjadril, ako veľmi by si prial, aby jeho práca bola prínosom pre celý náš národ. Tento jeho odkaz by mal byť aj v dnešnej dobe inšpiráciou pre všetkých profesionálnych vojakov,” zdôraznil šéf rezortu obrany. Ako ďalej minister Gajdoš uviedol, jeho osobne zaujala na generálovi Štefánikovi rozhodnosť a cieľavedomosť. “Sám veľmi dobre viem, že generálska hviezda nie je vôbec samozrejmosť, ale odzrkadľuje roky tvrdej práce a znamená ocenenie a uznanie. A to si generál Štefánik rozhodne zaslúži,” povedal minister.