Moskva 27. augusta 2016 (HSP/Foto:TASR/AP/RIA Novosti, Dmitry Astakhov, Government Press Service)
Arbitrážny súd pre šport zamietol odvolanie paralympijského výboru Ruska voči pozastaveniu členstva v Medzinárodnom paralympijskom výbore. Ruská delegácia, ktorá mala mať 267 športovcov, sa nezúčastní Paralympijských hier v Rio de Janeiro
Podľa predsedu ruskej vlády Dmitrija Medvedeva arbitrážne rozhodnutie vo veci ruských športovcov nebolo objektívne. Poznamenal, že takáto prax existovala na začiatku minulého storočia, ale nemôže byť využívaná v dnešnej dobe. Na oficiálnej stránke predsedu vlády na Facebooku zverejnil vyhlásenie, v ktorom nazýva tento výrok dvojnásobne cynickým.
„Olympiáda v Riu je ukončená. Naši športovci sú chlapíci! V extrémne náročných podmienkach obhájili česť krajiny, preukázali vynikajúce výsledky. Avšak útoky na ruský šport pokračujú: dnes Medzinárodný arbitrážny súd pre šport odmietol odvolanie nášho paralympijského výboru. Ruských paralympionikov vylúčili zo súťaží v Riu. Je to dvojnásobne cynické rozhodnutie, pretože hovoríme o ľuďoch, ktorí každý deň prekonávajú sami seba. Je to rana pre všetky osoby so zdravotným postihnutím, nielen pre ruských športovcov.
Toto rozhodnutie jasne odzrkadľuje prianie niektorých vedúcich predstaviteľov medzinárodného paralympijského hnutia odstrániť silných konkurentov, pretože náš tím vždy vyhrával najvyššie miesta. Dôvodom pre vylúčenie paralympionikov označili doping. Systém na určenie prípravku ako zakázanej drogy by mal byť transparentný a objektívny – aktuálne je všetko naopak.
Dôvodom, pre ktorý sa naši paralympionici nezúčastnia Olympijských hier, sa uvádza doping. Kvôli nepreukázaným obvineniam z dopingu Olympijské hry v Riu vynechalo veľa našich športovcov, ktorí dosahovali vynikajúce výsledky. Preto by som chcel povedať niekoľko slov o dopingu.
Axióma: používanie dopingu v športe – je nesprávne. Doping nezodpovedá ideológii športu a zásadám Pierra de Coubertina. Proti dopingu sa musí bojovať. Súčasne však posilňovať energiu športovcov použitím legálnych prostriedkov, vrátane medikamentóznej liečby. Ale vyvstáva otázka: čo je doping? Kde je hranica medzi prostriedkami povolenými a dopingom? Napriek širokej škále definícií, ktoré existujú v nariadeniach a rozhodnutiach súdov, je zrejmé, že jednoznačná odpoveď na túto otázku nie je.
Názorne svedčí o tom aj prípad s Meldoniom. Môže sa, samozrejme, myslieť si, že doping – to je to, čo považuje za doping WADA. Ale to vôbec nezaručuje bezchybné rozhodnutie. Preto samotný systém definície prípravku ako dopingu a diskvalifikovania športovcov, ako nedávno povedal prezident Ruska, by mal byť úplne transparentný pre každého, kto používa prostriedok, nepodliehať subjektívnemu hodnoteniu a rovnako použiteľný pre všetkých a kedykoľvek. Zatiaľ vidíme zásadne odlišný stav. A je to smutné pre šport.
Doping sa používa vo všetkých krajinách a v prevažnej väčšine športov. Štátny systém dopingu, z ktorého obvinil Rusko vedúci nezávislej komisie Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) Richard McLaren, v modernom svete je ako taký nemožný. Doping sa, bohužiaľ, používa vo všetkých krajinách a takmer vo všetkých športoch. Koniec koncov užívanie dopingu je voľba športovca, lekára a trénera. Nie federácie, štátneho orgánu alebo iných osôb, a to športovca, lekára a trénera. Povestný štátny dopingový systém?
Dnes je nemožný v zásade. Aspoň čo sa týka v súčasnom otvorenom svete. Pripúšťam, že úmyselné manipulácie rôznych úradníkov s dopingom sa samozrejme môžu vyskytovať. A takéto činy treba odsúdiť, a osoby, ktoré ich spáchali – potrestať, ak sa zistia skutočné, hmatateľné dôkazy ich spáchania. Ale iba ak sa jedná o skutočné dôkazy, získané v súlade so zákonnými postupmi.
Keď už hovoríme o útokoch proti Rusku v súvislosti s dopingom, v tejto situácii je oveľa viac politiky a oveľa menej samotného dopingu. A táto politika, podľa hlavy vlády, je nacielená nielen proti nášmu športu, ale tiež proti štátu ako celku. Ľahko sa dá odhadnúť, kto sa za tým skrýva. Príbeh o vyšetrovaní ruského dopingu – je to silný a veľmi nepríjemný kokteil z 80% politiky a z 20% samotného dopingu.
Politiky nacielenej proti ruskému športu, ruským športovcom a Rusku ako štátu. Kto ju začal – je pochopiteľné. Rad štátov a ich politický športový establishment hľadal tradičného nepriateľa a opäť ho vyhľadali. Ale najodpornejšia je rola tých ničomníkov, ktorí najprv napchávajú do športovcov doping, ktorý vláčia cez hranice, a potom utekajú do zámoria a svedčia na súde pod prísahou. Výmenou za zaradenie do programu na ochranu svedkov a budúce dividendy.
Zarážajúce sú aj fantastické rozhodnutia jednotlivých medzinárodných federácií a súdov, založené na objektívnom prisúdení – existuje taký právny termín. Znamená zodpovednosť za trestný alebo správny delikt bez akéhokoľvek zavinenia alebo zavinennie inou osobou. Aktívne sa aplikoval v sfére spravodlivosti modelu Andreja Vyšinskeho v 1930-rokoch. Ale teraz je XXI. storočie.
Avšak rozhodnutia niektorých medzinárodných federácií a súdov znejú presne takto: budeš zodpovedať za svoj nesprávny štát a špatných športovcov, ktorí používajú doping. Komentáre sú zbytočné. Je nutné očistiť šport od dopingu. Ale to sa nemôže urobiť v jednotlivej krajine. Zvlášť, keď vo vzťahu k Rusku platia dvojité štandardy.
Čo ďalej? Samozrejme, že musíme očistiť šport, vrátane ruský, od dopingu. O tomto bolo povedané v našej krajine na všetkých úrovniach. V posledných rokoch boli navrhnuté rôzne riešenia tohto problému. Môžeme to urobiť samostatne? Jasné, že nie! V jednej krajine je to nemožné v princípe. Aj kvôli zložitosti témy dopingu. Jeho rozšírenia vo svete. Nepretržitého výskytu novších a novších prípravkov. Zo zdravotných dôvodov. A, bohužiaľ, z politických dôvodov.
Povedzme otvorene, medzinárodné športové federácie sú ohromené prípadom FIFA a vystrašené cezhraničnou americkou justíciou. Niektoré sú jednoducho paralyzované. Preto v niektorých krajinách sa doping veľmi rýchlo odhaľuje, a v iných – nikdy. Jedny krajiny majú „štátny systém podpory dopingu“ a „špinavých športovcov“, v iných je všetko v poriadku. Nepochybne ide o neutajovaný dvojaký meter hodnotenia. Je to aj veľká politika. Je to hračka pre veľké krajiny a vážnych ľudí. Ale čo s tým má šport, športovci a fanúšikovia?“ zdôraznil v závere svojho komentáru predseda ruskej vlády Dmitrij Medvedev.