Dlhý príbeh jednej televízie. Rusko, Kočner, Kuciak a koľko mužov pôjde ešte dole?

❚❚

Bratislava 12. októbra 2018 (HSP/Foto:TASR-Tomáš Halász)

 

Príbeh a ťažké dôsledky jedného sporu o licencie na vysielanie

Ilustračné foto

Na začiatku deväťdesiatych rokov sa vytvorila možnosť zabratia mediálneho trhu, vytvorenie súkromnej televízie aj na Slovensku.

.

Prvý krok v tom procese bol najdôležitejší – získanie vysielacej licencie. Spoločnosť Markíza Slovakia bola jedna, čo sa o to usilovala a istý Siloš Pohanka, majiteľ spoločnosti ESPE, uzavrel s Pavlom Ruskom dohodu, že mu pomôže intervenovať v prospech získania tejto licencie. Za odmenu mal získať 3 milióny nemeckých mariek.

Dňa 7. augusta 1995 dostala licenciu na TV vysielanie spoločnosť Markíza Slovakia. Tá vznikla s finančnou spoluúčasťou nadnárodného mediálneho koncernu CME (Central European Media Enterprises), sídliaceho na Bermudách. 49 percent, patrilo CME. 51 percent patrilo spoločnosti Markíza Slovakia, s. r. o. – Sylvii Volzovej a Pavlovi Ruskovi.

.

Keď ale Pohanka chcel svoju odmenu za licenciu, Rusko začal tvrdiť, že dohoda je neplatná, lebo sa medzičasom vymenilo vedenie Licenčnej rady. Pohanka, nevediac si poradiť, predal pohľadávku Mariánovi Kočnerovi, ktorý vlastnil spolu so Štefanom Ághom spoločnosť Gamatex. Tí dosiahli, že im Volzová, ako druhá konateľka Markízy, notársky uznala dlžobu z pohľadávky. Spolu s úrokmi išlo údajne o sumu 80 miliónov korún (2,6 milióna eura). A Kočner s Ághom začali Markízu exekuovať.

Spor kulminoval 15. septembra 1998, keď ochranka Gamatexu obsadila budovu Markízy. To bolo pár týždňov pred parlamentnými voľbami. Vznikla aféra známa pod menom “Zachráňme Markízu”, keď sa pred budovu televízie zišli tisíce ľudí, politici ako Dzurinda a Fico, a všetci tvrdili, že Mečiar chce takto ovplyvniť voľby a zničiť slobodu slova. Bola to explicitná lož, ale aj vďaka tejto akcii Mečiar fakticky prehral voľby. Bolo načasovanie tejto Kočnerovej akcie práve pred voľbami náhodné? Alebo za to dostal Kočner politickú podporu v neskorších rokoch?

Po voľbách sa všetko upokojilo. Spor skončil v roku 2000 formálne tak, že prevádzkovateľ Markízy (STS) kúpil celý Gamatex cez akcie jeho materskej firmy ADAM. Ako presne a za akú sumu nie je jasné, hovorí sa od 80 po 300 miliónov korún.

Ale to zrejme nebolo všetko.

Postupne a útržkovite sa začala zjavovať informácia, že okrem kúpy Gamatexu sa v roku 2000 dve strany sporu dohodli aj na „doplatku“ v hodnote 500 miliónov korún. Táto suma mala byť cenou za hodnotu vysielacej licencie Markízy, ak sa ju podarí predĺžiť o ďalších 12 rokov. Rusko vystavil zmenky, ktoré podpísal ako štatutár (výkonný riaditeľ a akcionár) televízie.

.

Dve zmenky na sumu po 250 miliónov korún (8,3 milióna eur) nadobudli splatnosť v júni 2015.

Ďalšie dve zmenky na  sumu 26,2 miliónov eur a splatnosť máj 2016.

A ten čas, aj keď sa to azda v roku 2000 zdalo neuveriteľne ďaleko, prišiel.

Tento proces so zmenkami pripadá mnohým ako nepravdepodobná vec. Ale žijeme v kapitalizme, kde je bežné, že sa so zmenkami dejú obchody, ba že pre zmenky zastrelia aj ministra hospodárstva (prípad Ján Ducký, zastrelený vo vchode obytného domu, 11. januára 1999).

V každom prípade, Kočner, zastupujúci firmu “Správa a inkaso zmeniek”, začal žiadať od Markízy 69 miliónov eur. Ak by Markíza nebola schopná splatiť, musela by to spraviť spoločnosť CME. A Rusko mu túto požiadavku potvrdzoval ako oprávnenú. Dvaja zlí muži s vysokými požiadavkami.

.

Markíza zmenky odmietla akceptovať a tak prípad skončil pred súdom. A začali sa diať aj iné veci.

 

Prvý zlý muž dole

14. októbra 2017 Pavla Ruska zatkla polícia. Je obvinený z toho, že si údajne objednal vraždu spoločníčky S. Volzovej. K vražde nedošlo, ani k nejakému pokusu, pani Volzová žije už dlhé roky šťastne a bohato v Nemecku. Plánovaná vražda sa mala stať už dávno, v roku 1997. Svedkom je na doživotie odsúdený vrah M. Černák.

Toto zatknutie Ruska muselo šokovať verejnosť. Konečne aspoň jeden. Rusko bol asi najvyššie postavená známa celebrita, bývalý poslanec, minister, podnikateľ. A takto obvinený. Už vôbec to, že sa niekto taký ocitol vo vezení, je úplne neobvyklé.

Ale v médiach sa z toho nerobil až taký cirkus, bolo to podávané ako niečo normálne. Spojitosť s prebiehajúcim sporom Kočner versus Markíza nebola spomínaná.

Pritom to je jasné, že je to tvrdý nátlak na Pavla Ruska. Také aktívne stíhanie za zločin, ktorý sa ani nestal a jediný svedok je zločinec – to je naozaj neobvyklé.

Rusko bol nakoniec po mesiaci pobyte vo vyšetrovacej väzbe prepustený do domáceho väzenia s monitorovacím obojkom na nohe. Prvý muž dole.

 

Druhý zlý muž dole

.

Druhého muža, Kočnera, ale nebolo z čoho obviniť. Mal síce na krku svoje podnikateľské aféry, ale to boli všetko samé papierové veci, maximálne tak nejaké obchádzanie zákona. Dalo sa mu dokázať len styky a konšpirácie s vodcom pravice, dnešným europoslancom Sulíkom – ale to zatiaľ nie je trestné. Bolo treba niečo nájsť, prinajmenšom poškodiť povesť.

A tak sa od začiatku roku 2017 začala robiť kampaň v médiách. Kauza Maják nádeje, kauza Technopol. Kto nevie, čo to je, o nič neprišiel – na Slovensku typické prevody majetkov, často zo štátnych rúk do súkromných, zrejmé amorálnosti, ale u nás zrejme beztrestné, podobné prípadom pána Kisku. Kočnera ale bolo treba zničiť, aj ľudí z jeho okolia. V auguste 2017 už Aktuality.sk písali s nadšením, že prokurátor čoskoro vznesie obvinenie proti Kočnerovi za obchody s hotelmi v Tatrách. Ale pokiaľ je mi známe, nestalo sa zas nič významné.

Ale niečo sa predsa len dosiahlo. Mladý novinársky elév, ktorý sa pod sériu článkov podpisoval, volal Kočnerovi dovtedy, kým si nevyslúžil jeho hejtovaciu reakciu. A tak mladý novinár utekal na políciu, aby ju ešte zvýraznil – podal obvinenie, že sa mu Kočner vyhrážal.  Ako dnes všetci vieme, ani na polícii to nepovažovali za hodné pozornosti.

Ale asi niekto práve vtedy urobil rozhodnutie, prekročil Rubikon.

Držme sa aj naďalej presne faktov. 21. februára zastrelil neznámy páchateľ Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú.

.

V juni 2018 polícia zadržala Mariána Kočnera za falšovanie cenných papierov.

A nakoniec v septembri zatkla polícia dôvodne obvinených z vraždy Kuciaka. Podľa dôkazov a výpovede jedného z nich sa považuje za isté, že skupina sa začala pripravovať na vraždu v januári. Obvinený Andrusko dnes spolupracuje s vyšetrovateľmi a udáva aj objednávateľku. Tá ale obvinenia popiera.  Nik iný nebol zatiaľ oficiálne obvinený, aj keď média píšu neustále každý deň o Kočnerovi ako o objednávateľovi. Ten aj tak už sedí v cele. Aj druhý muž dole.

Záver si urobte sami. Ale opatrne.

Peter Vanád

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 20:20

Česká vláda v stredu schválila dva zákony, ktoré majú umožniť jednorazovo priznať finančnú kompenzáciu obetiam komunistického režimu – tým, ktorí boli prinútení k odchodu z krajiny alebo boli pod tzv. ochranným dohľadom. V prípade odškodnenia by malo ísť o sumu 100.000 českých korún (takmer 4000 eur).

Včera 20:19

Ruská centrálna banka zareagovala na prudký pokles kurzu rubľa a oznámila, že zastavuje nákup devíz až do konca roka. Cieľom je podľa nej zmierniť tlak na finančné trhy, keďže kurz ruskej meny klesol od začiatku augusta o viac než štvrtinu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Včera 20:19

Po poškodení dvoch komunikačných káblov v Baltskom mori poľský premiér Donald Tusk v stredu navrhol vytvorenie spoločnej misie na ochranu infraštruktúry v tejto oblasti po vzore už existujúcej misie NATO známej ako Baltic Air Policing, ktorej cieľom je strážiť vzdušný priestor Estónska, Lotyšska a Litvy.

Včera 19:53

Francúzsky výrobca automobilových komponentov Valeo zruší v Európe približne tisíc pracovných miest. Uviedla to v stredu agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na zdroje oboznámené s informáciami. Väčšinu pracovných pozícií zruší firma na domácom trhu, kde údajne zatvorí dva závody.

Včera 19:30

Spojené štáty uvalili sankcie na ďalších 21 vysokopostavených predstaviteľov Venezuely za ich rolu pri potlačení protestov po júlových sporných prezidentských voľbách, v ktorých zvíťazil Nicolás Maduro, oznámil v stredu nemenovaný americký predstaviteľ.

Včera 19:13

Neprocesný senát Vrchného súdu v srbskom meste Nový Sad v stredu rozhodol o prepustení bývalého srbského ministra výstavby, dopravy a infraštruktúry Gorana Vesiča z väzby po tom, čo ho zadržali v súvislosti so zrútením strechy novosadskej železničnej stanice. Nešťastie z 1. novembra si vyžiadalo 15 obetí na životoch.

Včera 19:13

Verdikt v súdnom procese s francúzskou nacionalistickou političkou Marinou Le Penovou padne 31. marca 2025, oznámil v stredu súd v Paríži. Le Penová je obvinená zo sprenevery finančných prostriedkov Európskeho parlamentu. Prokuratúra pre ňu žiada päťročné väzenie a rovnako dlhý okamžitý zákaz výkonu verejnej funkcie.

Marine Le Penová
Na snímke francúzska politička Marine Le Penová prichádza do súdnej siene na posledný deň procesu v Paríži 27. novembra 2024
Včera 18:47

Cena kávy Arabica vzrástla v stredu na najvyššiu úroveň za takmer polstoročie a priblížila sa k historickému maximu tesne nad 3,37 USD za libru.

Včera 18:38

Izrael v stredu informoval Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu, že sa odvolá proti vydaniu zatýkacieho rozkazu na svojho premiéra Benjamina Netanjahua a exministra obrany Joava Galanta. Oznámil to v stredu Netanjahuov úrad.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci sa kochajú snehom v paláci Gyeongbok, jednej zo známych juhokórejských pamiatok, v Soule v Južnej Kórei

Autor: TASR/AP-Lee Jin-man

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Gustáv Murín

Artem Klymenko

Milan Šupa

Zdeno Drdol

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali