Spojené štáty americké a ich vazalské krajiny v roku 1999, v rozpore s medzinárodným právom zaútočili na bývalú Juhosláviu.
V priebehu 11 týždňov počas leteckej operácie došlo celkovo k 2300 leteckým útokom na 995 objektov. Zhodených bolo 14.000 bômb, vrátane tých s ochudobneným uránom.
Použitá bola aj kazetová munícia, ktorá dodnes predstavuje hrozbu pre obyvateľstvo, pretože v niektorých prípadoch nedošlo k výbuchu. Zabitých bolo viac ako 2000 civilistov, vrátane 88 detí. Viac ako 5000 ľudí bolo zranených a viac ako 1000 bolo nezvestných. Cez 200.000 etnických Srbov bolo nútených opustiť svoju vlasť Kosovo.
V priebehu útokov NATO došlo podľa aliancie aj k “vedľajším škodám“, ktoré predstavujú hromadné zničenie infraštruktúry vrátane mostov, dopravných uzlov, tovární či elektrární.
Zničených bolo tiež viac ako 300 škôl a viac ako 20 nemocníc. Najmenej 40.000 domov bolo buď úplne zničených, alebo poškodených. Zdevastovaných bolo približne 90 historických a architektonických pamiatok.
Za bombardovanie bývalej Juhoslávie nesie vinu aj bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda a jeho vláda, ktorá odobrila prelety bombardérov NATO cez naše územie. Za tento skutok podal na Dzurindu trestné oznámenie sudca Najvyššieho súdu a kandidát na prezidenta Štefan Harabin.
Na agresiu USA a ich vazalských krajín spomína aj otec slávneho tenistu Novaka Djokoviča – Srdjan Djokovič:
“Novak mal iba 12 rokov a spolu s kamarátmi sa hral na kurtoch Partizanu,” spomínal. Informoval portál sport.pravda.sk.
“Títo kriminálnici narobili neporiadok v nemocniciach a v budovách v centre mesta. Všetko sa dá odpustiť, ale nie zabudnúť. Strieľali na moju rodinu – to je tak neľudské. Dodnes nenachádzam slová,” dodal Srdjan Djokovič.
Samuel Gdovin