Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:screenshot)
Knižnica pre mládež mesta Košice ponúkne návštevníkom pobočiek Nezábudka a LitPark výstavu fotolovca divo žijúcich zvierat
Nevšedné pohľady na obyvateľov našich lesov, od tých najmenších žijúcich v tráve až po kopytníky a šelmy, ponúka Knižnica pre mládež mesta Košice prostredníctvom výstavy fotografií Divočina za rohom. Autorom je spisovateľ a fotograf Slavomír Szabó, ktorý takto prezentuje výsledky svojej vášne k fotolovu.
Výstava bude sprístupnená v rámci marcových aktivít v pobočke Nezábudka na Poľovníckej 8 a následne v apríli v pobočke LitPark v Kulturparku.
„Súčasťou výstavy by mali byť tiež autorské besedy, ktoré chceme venovať žiakom základných škôl, ak nám to obmedzenia dovolia. Prostredníctvom nich sa u nás deti dozvedia veľa zaujímavého zo života zvierat i to, ako ich môžu vo voľnej prírode pozorovať a pritom nevyplašiť,“ informuje riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice Kamila Prextová.
.„Pokiaľ som pracoval ako novinár, písanie beletrie som mal ako koníček. Pred pätnástimi rokmi, keď som sa začal venovať písaniu kníh profesionálne, potreboval som nový spôsob relaxácie a fotolovy sa ukázali ako výborná možnosť. Človek takto získa úplne nový pohľad na prírodu a všetko, čo s ňou súvisí. Fotolovectvo má oproti lovectvu niekoľko výhod. Lovec môže divé zviera úspešne loviť iba raz. Fotolovec nespočetne veľakrát. Lovec môže loviť len zvieratá, ktoré nie sú chránené a aj tie len v určitom ročnom období. Fotolovec môže fotiť divočinu počas celého roku a všetko, čo v nej žije. Ak je lovec úspešný, zviera zabije. Ak je fotolovec úspešný, zviera zveční,“ povedal k objektom fotenia autor fotografií Slavomír Szabó.
„Táto výstava je jedným z našich nosných podujatí, ktorým podporíme Týždeň slovenských knižníc s aktuálnou témou Zelené knižnice a vôbec Marec – mesiac knihy. A v apríli zase podporí mesiac lesov. Ide o prvú výstavu tohto druhu u nás. Sme radi, že dokážeme návštevníkom aspoň čiastočne predstaviť život v tunajších lesoch ako ho zvyčajne nepoznajú. Zámerom autora je, aby sa výstava stala putovnou a neskôr potešila aj čitateľov v ďalších slovenských knižniciach. Pri pohľade na jednotlivé fotografie si treba uvedomiť, že za každou z nich sa skrývajú hodiny pobytu vo voľnej prírode, hodiny trpezlivosti, dôkladného maskovania a tiež veľa zážitkov. Sme radi, že touto témou, tak vďačnou aj pre malých čitateľov a tak lákavou na spoločné besedy o faune a flóre opäť raz obohatíme našu knižničnú ponuku,“ uviedla ešte k výstave, ktorá má návštevníkov inšpirovať, aby prehodnotili svoj pohľad na prírodu a potrebu jej ochrany Kamila Prextová.
Viera Ristvejová
Vzájomne si pomáhame
Vážení čitatelia, ďakujeme Vám, že ste si prečítali článok a ak si myslíte, že si zaslúži, aby si ho prečítali viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať, ktoré nájdete pod článkom. Pomôžete tak rozšíriť informačné pole o faktoch, ktoré sa z iných médií verejnosť nemá ako dozvedieť.