Bratislava 13. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)
Divadlá pri ekologizácii svojej prevádzky využívajú najmä jednoduchšie opatrenia, týkajúce sa šetrenia energií, znižovania odpadu či recyklácie starších materiálov. Vo väčších a výraznejších krokoch im bráni najmä nedostatok financií i personálna poddimenzovanosť, no takisto aj nejasná legislatíva či obmedzená časová kapacita. Vyplýva to z prebiehajúceho dotazníkového výskumu Udržateľnosť a cirkulárne riešenia v slovenských divadlách, ktorý realizuje Divadelný ústav (DÚ) a Inštitút cirkulárnej ekonomiky
“Do výzvy sa zatiaľ zapojilo 19 divadiel a kultúrnych centier zo sféry zriaďovaných aj nezriaďovaných divadiel z Banskej Bystrice, Bratislavy, Košíc, Nitry, Zvolena, Žiliny a ďalších miest,” informoval TASR Dušan Poliščák z DÚ.
Uviedol, že takmer 80 percent reagujúcich divadiel zaviedlo alebo realizuje jednoduchšie environmentálne opatrenia, a to najmä v podobe redukcie kancelárskej tlače aj propagačných tlačovín, recyklácie starších materiálov a používania ekologických alternatív.
“Štandardom sa stáva výmena svetelných zdrojov za šetrnejšie, minimalizácia odpadu, maximalizácia digitálnej komunikácie, eliminácia jednorazových plastov a catering z lokálnych zdrojov,” priblížil Poliščák. “Až 75 percent divadiel z dotazníka sa snaží dlhodobo obmedziť využívanie energií,” dodal.
Z odpovedí podľa neho vyplynulo i to, že zavedeniu vyšších environmentálnych štandardov nebráni nedostatok vedomostí o problematike, skôr technologické, finančné a legislatívne obmedzenia. “Za najväčší problém pre zavedenie konkrétnych krokov divadlá zhodne označujú financie (76 percent), nedostatočnú personálnu (70 percent) a potom časovú (35 percent) kapacitu, ako aj nejasnú či nedostatočnú legislatívu (35 percent),” ozrejmil Poliščák.
Dáta v dotazníkovom prieskume, ktorý naďalej pokračuje, budú podkladom na zostavenie praktickej príručky zameranej na environmentálnu udržateľnosť a cirkulárne modely v divadlách na Slovensku. Príručka má vyjsť v júni, dostupná bude v elektronickej podobe.