Matovič nedávno na sociálnej sieti uviedol, že “keď Danko zľahčuje pravidlá a trvá na legitimite svojho postupu, vysmieva sa z akademických princípov, dehonestuje prácu a pre študujúcu mládež sa stáva nie príkladom statočnosti a cnosti, ako by sa to od jedného z najvyšších ústavných činiteľov očakávalo, ale, naopak, príkladom hodným zavrhnutia.”
Ešte skôr, 16. januára, Matovič taktiež napísal, že plagiovanie cudzích textov nikdy nevnímal ako „džentlmenský delikt“ či chybičku krásy v dôsledku chýbajúcich úvodzoviek. “Mohli by o tom porozprávať naše študentky a naši študenti, ktorí kvôli takýmto „chybičkám“ museli prepracovať svoje seminárne práce alebo – aj také prípady sa stali, hoci ich nebolo veľa – sa ocitli pred disciplinárnou komisiou.”
Podľa Matoviča sa tak nedialo preto, aby sa im strpčovalo štúdium a život, ale preto, aby sa naučili, že vykrádanie cudzích textov nepatrí na akademickú pôdu a je v rozpore s morálnymi princípmi, ktorými by sa mali riadiť aj vo svojom pracovnom a osobnom živote.
“Ak ministerka Lubyová, predstaviteľka najvyššieho exekutívneho orgánu, do ktorého kompetencie patria aj vysoké školy, účelovo bagatelizuje takéto konanie, vysiela smerom k slovenskej verejnosti veľmi škodlivé signály, keďže spochybňuje dôveryhodnosť vysokých škôl a vytvára dojem, akoby takýto typ nečestného konania mal byť tolerovaný akademickou obcou i celou verejnosťou len preto, že sa ho dopustil študent, ktorý sa medzičasom stal vrcholovým politikom.”
“A neplatí ani to, že takéto vedomé porušovanie elementárnych pravidiel by malo byť zabudnuté len preto, lebo sa stalo pred osemnástimi rokmi. Každý, kto pri písaní záverečnej práce vedome podvádza (odpísať cca 85% práce z niekoľkých kníh sa nemohlo stať náhodou či omylom, správa komisie UMB naozaj nehovorí o „chýbajúcich úvodzovkách“), musí rátať s tým, že jeho podvod môže vyjsť najavo a povedie k nepríjemným dôsledkom.”
Toľko moralizovania zo strany Igora Matoviča. Líder strany OĽaNO totiž pri jeho diplomovej práci postupoval taktiež podobne ako predseda SNS Danko. Navyše v minulosti mal naznačiť, že prácu si nenapísal sám. Jeho prácu údajne prepisovala sestra istého kamaráta na dovolenke, čo však vyvoláva pochybnosti o jej autenticite. Informoval o tom nedávno poslanec Smeru-SD Ľuboš Blaha vo videu na Facebooku (viac v článku).
Podľa článku v Hospodárskych novinách spred niekoľkých rokov diplomová práca Mgr. Igora Matoviča “nápadne pripomína štúdiu známych ekonómov”.
Matovič dokončil magisterské štúdium v roku 1998 prácou pod názvom Daňový systém a jeho vplyv na podnikateľské subjekty. Prácu s takmer identickým názvom podľa denníka vydali v roku 1997 autori Pavol Kárász st., Pavol Kárász ml. a Juraj Renčko.
Začínajúci politik sa v tom čase vyjadril, že ide o “zhodu okolností”. “Diplomovka bola mojím autorským dielom, ale ani jedno jediné písmeno som na nej nenapísal,“ vysvetlil Matovič.
Priznal sa ale, že do počítača prácu prepísala z jeho rukou písaných poznámok sestra jeho najlepšieho kamaráta z vysokej školy počas spoločnej dvojtýždňovej dovolenky v Chorvátsku. Kamarát aj jeho sestra si podľa Matoviča dovolenku platili sami.
Úroveň jeho záverečnej práce Hospodárske noviny zhodnotili tak, že vlastné závery Matoviča tvoria štyri strany zo zhruba 80-stranovej práce o daniach na Slovensku.
Vedúcim diplomovej práce Matoviča bol vtedajší dekan fakulty Jozef Komorník, ktorý pre médiá povedal, že žiadne signály o tom, že by Matovičova práca nemala byť pôvodná, nezachytil. Opozičný politik bol podľa neho jedným z najlepších 20 percent študentov. Matovič vraj za prácu dostal “dosť dobrú“ hodnotiacu známku.
Matovič nedávno na Facebooku tvrdil, že “primárnu zodpovednosť za zostavenie plagiátu má vždy jeho autor, keďže vedome koná v rozpore s dobrými mravmi a akademickou etikou.”
“Na druhej strane však kritiku treba smerovať aj dovnútra akademickej obce. Je nepochybné, že v prípade rigoróznej práce A. Danka došlo k zlyhaniu aj vysokoškolských pedagógov, predovšetkým oponenta. Ak má verejnosť právo na to, aby podrobne poznala rozsah plagiátorstva Andreja Danka, pokladáme za rovnako žiaduce, aby spoznala aj meno oponenta, ktorý pri posudzovaní dvoch identických plagiovaných textov zlyhal ako vysokoškolský pedagóg. Ak vyžadujeme od verejných predstaviteľov etické konanie, musíme klásť rovnaké nároky aj na seba,” zhodnotil nedávno sám Matovič.