Moskva 6. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Foreign Ministry of the Russian Federation)
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová reagovala na posledné správy o osude sociálnej siete Twitter v Nigérii. Tá bola zablokovaná po tom, čo sama zasahovala do účtu prezidenta krajiny
Nigéria zablokovala Twitter po tom, čo táto sociálna sieť zmazala jeden z tweetov prezidenta krajiny Mahammadu Buhariho. Tieto informácie si všimla Maria Zacharovová a upozornila na nebezpečenstvá, ktoré poskytujú veľká sociálne médiá.
“Twitter zablokoval účet prezidenta Nigérie. V odpovedi na to Nigéria zablokovala Twitter. Sociálna sieť si myslela, že pozná minulosť Nigérie lepšie ako prezident. Myslela si a pomýlila sa,” uviedla na svojom kanáli na Telegrame Maria Zacharovová.
“Žiadna taká sociálna sieť (Twitter – red.) V Nigérii nebude do tej doby, než vláda Nigérie nedôjde k inému názoru,” dodala.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia poukázala na to, že práve o tejto téme – digitálnej suverenite – hovorila spolu so svojimi kolegami na Petrohradskom ekonomickom fóre pred niekoľkými dňami.
“Presne o tom sme hovorili na zasadnutí, ktoré bolo zasvätené digitálnej suverenite a jednotnému informačnému prostrediu. Informačné monštrum, dokonca aj veľmi atraktívne, nemôže diktovať štátu, (…) ako má fungovať, ako má traktovať historické udalosti, aké filmy má sledovať a akú hudbu má počúvať,” uviedla Zacharovová na svojom kanále na Telegrame.
“Inak sa namiesto slobody slova objaví diktatúra privatizovanej slobody slova,” uzavrela hovorkyňa.
Petrohradské fórum
Na Petrohradskom medzinárodnom ekonomickom fóre vystupovala Maria Zacharovová v rámci sekcie s názvom: Boj za digitálnu suverenitu. Ako zachovať jediný informačný priestor?
Sociálne siete ale neboli jedinou témou, ktorej sa Zacharovová na fóre venovala. V jednom z rozhovorov hovorila o tom, čo to znamená, keď Rusko umiestňuje vybrané krajiny na zoznam nepriateľských štátov. Na ňom sa v súčasnosti nachádza aj Česká republika. Druhou krajinou sú USA.
Zoznam nepriateľských krajín je odvetným opatrením na predchádzajúce kroky protistrán, a nie inštrument politickej činnosti, povedala pre Sputnik v kuloároch. V odpovedi na otázku, či existujú ďalší kandidáti na zaradenie do zoznamu nepriateľských krajín a či sa plánuje jeho rozšírenie v najbližšej dobe, Zacharovová uviedla, že nemá “žiadne informácie o podobných rozhodnutiach”.
“Viete, že tento zoznam nie je cieľom samotným, to nebola nejaká teoretická práca, ktorá zrela, to nie je žiadny inštrument našej principiálnej politickej činnosti,” povedala.
Ruská vláda predtým potvrdila zoznam nepriateľských krajín. V zozname sú dve krajiny: USA a Česká republika. Sergej Lavrov v rozhovore pre RIA Novosti povedal, že Moskva nebude podľa ľubovôle dopisovať do zoznamu ďalšie krajiny, každé rozhodnutie v tejto oblasti bude predchádzať hlbokej analýze, pričom aj krajiny v súčasnej dobe sa nachádzajúce na zozname z neho môžu byť časom vyňaté. Podľa slov ministra sa nebude jednať o “mŕtvy” papier, zoznam “sa bude prirodzene meniť” podľa miery rozvoja vzájomných vzťahov s jednotlivými štátmi.