Moskva 8. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Vladimir Pesnya)
Šťaveľ je jednou z najužitočnejších rastlín, ktorá obsahuje veľké množstvo vitamínov a látok, ktoré organizmus potrebuje. Napríklad kyselina askorbová pomáha upevniť imunitu a znížiť hladinu “zlého” cholesterolu v krvi
Iba 100 gramov šťaveľu obsahuje vyše 50 % dennej normy vitamínu C. Podľa jeho obsahu šťaveľ mnohonásobne presahuje dokonca citrón a špenát, povedala v rozhovore pre Sputnik dietologička Anna Korolová.
Šťaveľ je bohatý aj na beta karotén – predchodca vitamínu A, ktorý zodpovedá za stav pokožky a očí a má výrazné antioxidačné vlastnosti. Okrem toho je táto rastlina lídrom, pokiaľ ide o obsah vitamínov skupiny B. Tie v organizme zodpovedajú za metabolizmus tukov, bielkovín a sacharidov, prospievajú na zlepšenie pamäti a pozornosti, normálnemu fungovaniu nervovej sústavy a tiež na zdravie slizníc ústnej dutiny a čreva.
Vitamín K a vápnik, ktoré šťaveľ takisto obsahuje, upevňujú steny ciev a rozrieďujú krv. Práve preto sa šťaveľ často používa pri krvácaní ďasien. Listy tejto rastliny sa užívajú vnútorne, alebo sa z nich robí vývar pre vyplachovanie ďasien.
Zlepšiť stav obličiek a odstrániť opuchy pomáha šťava tejto rastliny. Šťaveľ prospeje tiež ľuďom s chorobami pečene a žlčníka, pretože jeho zložky zvyšujú tekutosť žlče.
Najznámejším jedlom z tejto rastliny je šťaveľová polievka. Môžete ju jesť ako horúcu, tak i studenú. Varí sa obyčajne bez mäsa, dá sa ale tiež pripraviť na akomkoľvek mäsovom bujóne.
Musí obsahovať tieto zložky: zemiaky, mrkvu, vajcia, šťaveľ, cibuľu, kôpor a samozrejme aj korenie podľa chuti.
Toto jedlo je nielen chutné, ale aj zdraviu prospešné. Šťaveľová polievka zvyšuje hladinu hemoglobínu, nasycuje organizmus vitamínmi, normalizuje funkciu tráviacej sústavy a zlepšuje funkciu pečene. Nesmieme ale zabúdať na kontraindikácie, ktoré šťaveľ tiež má. Kyselina šťaveľová môže vyprovokovať tvorbu kameňov v močovom mechúri a obličkách.
Bude potrebné túto potravinu z jedálnička vylúčiť aj v prípade, ak máte obličkové kamene, osteoporózu, žalúdočný vred a gastritídu v období zhoršenia.