Moskva 19. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)
Prečo by si ľudia nemali na raňajky za tridsaťstupňového tepla pripravovať mliečnu krupicovú alebo ovsenú kašu? To v rozhovore pre Sputnik prezradila lekárka a dietologička Nurija Dianovová
Jedálniček je potrebné upravovať aj s ohľadom na počasie, myslí si dietologička. Za veľkého tepla nepotrebuje človek také množstvo jedla ako obvykle. Avšak po niektorých jedlách, napríklad po krupicovej kaši na raňajky, rýchlo vzniká pocit hladu.
“Za horúceho počasia existuje jedna taká svojrázna vec, a síce, že môžete znovu pocítiť hlad, ale nemôžete zjesť jedlo,” poznamenala dietologička.
V súvislosti s tým poznamenala, že spomínaná krupicová kaša sa príliš rýchlo strávi.
“Každá iná kaša sa trávi trochu dlhšie, takže má človek dlhší pocit nasýtenia,” povedala Nurija Dianovová.
Odborníčka na výživu tiež dodáva, že ak si vyberiete obilniny na prípravu kaše, potom by ste sa mali vzdať mlieka pri jej varení.
“V lete vždy existuje riziko, že sa mliečna kaša skazí rýchlejšie ako tá uvarená vo vode,” spresnila.
Najlepšou voľbou pre raňajky v horúcom počasí je kaša uvarená vo vode, s čerstvým ovocím alebo bobuľovými plodmi. A úplne ideálnym variantom je uvarená ovsená kaša.
“Určite je potrebné pridať ovocie a iné bobuľové plody. Dnes máme ich sezónu, preto by to malo byť práve čerstvé, a nie sušené ovocie a plody,” poradila Nurija Dianovová v rozhovore pre Sputnik.
Ideálny čas na raňajky
Ruský lekár a dietológ Andrej Bobrovskij zasa uviedol, kedy je vhodné raňajkovať, aby to bolo maximálne užitočné. Zároveň ale podotkol, čo hrozí v prípade, keď ľudia nebudú ráno raňajkovať.
Tradične sa má za to, že raňajkovať treba hodinu a pol po prebudení, povedal lekár. “Raňajky vám majú poskytnúť energiu pre pohyb, pre mozgovú činnosť, a aby vás prebrali zo spánku. K tomu slúži nielen sprcha, ale práve aj raňajky. Ľahké raňajky v posteli tiež nie sú zlé, keď nejde o veľmi výdatné raňajky s prvým, druhým, tretím chodom, a dezertom,” vysvetlil.
Dietológ tvrdí, že človek sa má snažiť raňajkovať vždy v rovnakom čase. Niekoľko minút, či dokonca polhodinu, odchýlka osobitnú úlohu nehrá. Lekár zdôraznil, že cez víkend sa dá na tieto pravidlá zabudnúť, hlavné je však tento režim dodržiavať v ostatné dni.
“Keď človek konzumuje jedlo v rovnakom čase, adaptuje sa na to jeho tráviace ústrojenstvo a nervová sústava. Rovnaký čas umožní ľuďom, aby sa nasýtili adekvátnym množstvom jedla,” povedal Bobrovskij.