Roman Konečný z rádia Svobodná Evropa je otcom dvoch detí. V roku 2013 bol obvinený zo sexuálneho zneužitia svojej vtedy 3-ročnej dcéry, ako vraví, “po veľkej rodinnej hádke, keď sa manželka po dvadsaťročnom vzťahu odmietla vrátiť z dovolenky u svojej mamy”. Na druhý deň za ním do práce prišla polícia a nepríjemne prekvapeného ho zatkla priamo pred kolegami.
Šiel do vyšetrovacej väzby a musel sa podrobiť psychologickému a sexuologickému vyšetreniu a ďalším výsluchom na polícii. Výsluch spolu s gynekologickým vyšetrením prebehol aj u jeho dcéry.
Na Mestskom súde v Prahe v decembri roku 2013 bol uznaný za nevinného. Za falošné obvinenie potom podal v roku 2015 trestné oznámenie na svoju ženu, čo polícia po mesiaci prestala riešiť “z dôvodu, že nebol v tom zlý úmysel a snaha poškodiť jeho osobu,” vysvetľuje Konečný. Sťažoval si preto až na Najvyššom štátnom zastupiteľstve, ktoré ale rozhodnutie potvrdilo.
Aby mohol byť v kontakte so svojimi deťmi, žiadal o ich zverenie do pravidelnej striedavej starostlivosti, na čo ale súd nepristúpil, ani na jeho ďalšie návrhy, a tak deti boli po troch rokoch súdnych ťahaníc zverené do výhradnej starostlivosti matky.
Ďalším príkladom, ktorý na konferencii odznel uviedla šéfka organizácie na pomoc obetiam Biely kruh bezpečia Petra Vitoušová. Vysvetlila, že pred časom sa na ňu obrátil štyridsiatnik, ktorý bol zo sexuálneho zneužívania svojej dcéry obvinený už trikrát.
Po prvýkrát hneď po rozvode, keď mala jeho dcéra rok a pol, naposledy keď mala šesť. Dnes má dievča osem rokov. Obvinenia boli preverené, bolo však dokázané, že sa ničoho nedopustil. Rovnako to bolo aj v prípade trestného oznámenia, ktoré podal na svoju bývalú manželku. Aj to polícia odložila. Zároveň sa pri druhom obvinení oznamovateľka psychológovi priznala, že si obvinenie vymyslela účelovo.
Český web idnes.cz konštatuje, že v poslednej dobe podľa odborníkov takýchto podobných príbehov pribúda. Koľko ich je presne, je ťažké overiť aj na českom ministerstve spravodlivosti, ktoré nerozlišuje krivé obvinenia zo sexuálneho zneužívánia detí a krivé obvinenia z iných trestných činov. Takže súhrnne bolo v Českej republike za krivé obvinenie z trestného činu odsúdených 134 osôb, z toho 47 žien. V Prahe podľa krajského policajného riaditeľstva v roku 2015 bolo päť prípadov, o rok už desať a v tomto roku zatiaľ osem a iste ich bude viac.
Ženy boli odsúdené hlavne preto, že ako matky krivo svedčili proti otcom detí. Ale na Konečného prípade vidieť, že nie všetky sú za krivé obvinenie na svojho partnera aj postihované. Je totiž veľmi ťažké dokázať, že či bolo obvinenie vznesené so zlým úmyslom alebo len zo strachu pred odobratím dieťaťa.
Okrem krivých obvinení však, žiaľ, dochádza aj ku skutočnému sexuálnemu zneužívaniu detí a súdy aj polícia musia preto dočasne odsunúť do úzadia práva jedného z rodičov, aby neriskovali ohrozenie dieťaťa.
Devastačný vplyv krivého obvinenia
Krivé obvinenie má devastačný vplyv na dieťa a obvinenú osobu. Podľa slov Konečného ide o veľmi psychicky náročnú skúsenosť. Tri roky totiž musel využívať služby terapeuta a bolo aj obdobie, kedy užíval antidepresíva. Ďalším negatívnym sprievodným javom je stigmatizácia v spoločnosti a neustále vysvetľovanie priateľom, sa vlastne dialo.
Muž, o ktorom rozprávala Vitoušová, bol pôvodne bohatý a úspešný podnikateľ, ktorý prišiel o bývanie, prácu a nakoniec aj o kontakt s dcérou. Podľa jej slov sa dobrovoľne vzdal kontaktu, pretože neuniesol riziko, že by sa to stalo znova.
Podobný scenár
Sociálna pracovníčka Petra Hermanová, vedúca Orgánu sociálno-právnej ochrany detí (OSPOD) Praha-západ, vie z praxe rozpoznať, podobne ako aj iní sociálni pracovníci, či ide len o výmysel a účinnú zbraň rodiča v spore o dieťa, ale takisto ako policajti nemôžu riskovať a k obvineniu musia pristupovať tak, ako by bolo pravdivé.
Sociálni pracovníci pri falošných obvineniach pozorujú podobné scenáre. Začína to tým, že si jeden z rodičov odhryzol z desiaty, ktorú mu dal ten druhý. Pokračuje to nevhodným obliekaním. Potom prichádza pritvrdzovanie a vo chvíli, kedy príde dieťa “rozhodené” dochádza k psychickému nátlaku. Veľmi často sa objavujú aj obvinenia z alkoholizmu, hoci do tej doby nebol zistený ani pozorovaný. Nakoniec prichádza obvinenie zo sexuálneho zneužívania.
Podľa Konečného nie je dobré ak prípad krivého obvinenia nebol doriešený. Bývalá manželka s ním totiž jedná z pozície sily, cíti sa beztrestná a zároveň z jej strany dochádza k napádaniu jeho osoby i rodiny.