Napriek všetkým úspechom v posilňovaní mieru má NATO mnoho slabostí, píše Die Welt. Po prvé sa Vladimirovi Putinovi v podstate podarilo zahnať alianciu do kúta tým, že opustil zmluvu o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF).
Po druhé, organizácia často reaguje na hrozby veľmi neskoro. Napríklad, armáda NATO podceňovala túžbu Ruska územne prerozdeľovať Európu, píše Christoph Schiltz.
Schiltz sa domnieva, že NATO nenašlo odpoveď na dôležitú otázku: “Čo robiť s Čínou a Irakom?” Preto sa podľa autora Európania ocitli v ešte nebezpečnejšej situácii ako v čase studenej vojny.
Okrem toho sa objavila hrozba nových pretekov v zbrojení, pretože Čína, India, Rusko a Spojené štáty nemajú skutočný záujem o odzbrojenie. Súčasne budú západné krajiny nútené poskytovať väčšinu daní na vojenské potreby, čo môže viesť k zvýšenej konkurencii pre “rozpočtový koláč“, a teda aj k sociálnym konfliktom – najmä v Nemecku, vysvetľuje autor.
Autora tiež prekvapuje, že NATO nebolo pripravené na zrušenie INF, aj keď všetky príznaky naznačovali, že to bolo nevyhnutné a zmluva nemohla byť zachránená. Možno, že aliancii chýba strategická dlhodobá pozornosť a inteligencia, navrhuje Schiltz.
Podľa autora ruské rakety stredného doletu 9M729 údajne porušujú podmienky zmluvy INF podkopávajú samotné základy bezpečnosti. Napríklad, Kremeľ môže začať rýchly útok na pobaltské krajiny pod rúškom jadrových zbraní.
“Budú partneri aliancie v tomto prípade podporovať pobaltské krajiny?“, zaujíma sa Schiltz. Hľadanie odpovede na túto otázku môže rozdeliť spojenectvo, rovnako ako konflikt v oblasti výdavkov na obranu. “Toto je Putinov cieľ,“ tvrdí autor.
V každej reakcii bude NATO na kroky Ruska potrebovať miliardové investície, pokračuje autor. Aliancia potrebuje moderné vybavenie, infraštruktúru a väčšie jednotky.
Zároveň je zrejmé, že Spojené štáty nebudú nasadzovať nové jadrové zbrane v Európe, pretože Washington nemá záujem o priamu konfrontáciu s Ruskom. Súčasná stratégia aliancie voči Moskve, ktorá spočíva v dialógu a zastrašovaní, je však zastaraná, uzatvára Schiltz.