Noviny The Daily Mail s odkazom na čínske médiá informujú, že mladý muž známy pod prezývkou Wang, si nechal vybrať jednu obličku v neoficiálnej nemocnici a predal ju na čiernom trhu v roku 2011. Mladík zúfalo túžil po iPhone a iPade, aby dokázal svojim spolužiakom, že je tiež moderný, ale jeho rodičia si nemohli tak drahý prístroj dovoliť. Jeho príbeh natoľko šokoval užívateľov, že od užívateľov internetu začali iPhonom hovoriť obličkové prístroje.
Pre získanie finančných prostriedkov na zaplatenie prístrojov od Apple študent strednej školy našiel troch sprostredkovateľov na čínskom online chate QQ, ktorí mu sľúbili, že mu pomôžu splniť jeho sen za cenu jednej obličky. Aby uskutočnil transakciu v apríli 2011, mladý muž vycestoval zo svojho rodného mesta vo východnej provincie Anhui, jednej z najchudobnejších provincií Číny, do južnej provincie Chu–nan.
Young man is disabled and bedbound after selling his kidney on the black market to afford an iPhone and iPad https://t.co/hx3MQtarhD
— Daily Mail Online (@MailOnline) 9. januára 2019
Svoju cestu tajne usporiadal a nikto z jeho rodičov netušil, že ich syn plánuje ohroziť takýmto spôsobom svoj život. Sprostredkovatelia chlapcovi predstavili chirurga a jednu zdravotnú sestru, ktorí pracovali v miestnych nemocniciach. Podľa správy čínskej televíznej stanice CCTV.com operácia prebehla na necertifikovanej klinike a chlapcovi odobrali pravú obličku.
Následky nelegálnej operácie
Jeho obličku následne predali na čiernom trhu inému pacientovi. Príjemca pritom zaplatil až 150 000 juanov (17 258 libier) plus 100 000 dolárov (7 860 libier) za orgán. Wangovi bolo vyplatených 22 000 juanov, teda 10% z celkového zisku, takže si sprostredkovatelia nechali väčšinu peňazí.
Matka Wanga sa o tomto drsnom skutku dozvedela a informovala políciu. Po operácii sa Wangovo zdravie razantne zhoršilo a čoskoro sa stal zdravotne postihnutým. Podľa portálu v apríli 2012 bolo deväť osôb zapojených do prípadu vrátane troch sprostredkovateľov a dvoch lekárov obžalovaných prokurátormi v meste Čchen–čou, kde sa operácia uskutočnila. Traja sprostredkovatelia boli poslaní do väzenia na tri až päť rokov a dvaja lekári boli poslaní do väzenia na tri roky. Podľa čínskych médiami Wangová rodina dostala 1,47 miliónov jüanov (169 000 libier) ako odškodné v novembri 2012.
O sedem rokov neskôr sa po desivom prípadu Wangov život stal nesmierne ťažkým. Podľa čínskych portálov trávi celé dni v posteli a je viazaný na svoju rodinu. Mladík musel prerušiť svoje štúdium, žije na sociálnych dávkach a trpí zlyhávaním obličiek.
Nástrahy módy digitálnych značiek
Výrobky spoločnosti Apple boli jedny z najžiadanejších elektronických prístrojov v Číne, no cenovo boli nedostupné pre mnohých ľudí v krajine. Cena za iPhone stála celý mesačný plat kancelárskeho pracovníka vo veľkom meste.
Móda spojená s prístrojmi iPhone a iPad sa výrazne spomalila po tom, čo sa stali populárne produkty od domáceho výrobcu Huawei, ktorý sa v minulom auguste stal druhým najväčším svetovým výrobcom smartfónov na svete. V poslednej dobe bol navyše v krajine zaznamenaný anti–Apple fenomén, ktorý vznikol po tom, čo v Kanade na žiadosť USA zatkli výkonnú riaditeľku spoločnosti Huawei.