Bratislava 23. októbra 2024 (HSP/Pravda/Foto:Pixabay)
V roku 2017 Nemecko repatriovalo svoje zlaté rezervy a priviedlo domov zlato v hodnote takmer 31 miliárd USD, ktoré bolo uložené v New Yorku a Paríži. Pravda, tento proces sa oneskoril, privezenie zlata späť domov nebolo pre nemecké úrady také jednoduché, konštatuje Oleg Artjukov v ruských novinách Pravda
O dva roky neskôr podnikli podobné kroky aj Slovensko a Poľsko, ktoré požadovali, aby im Bank of England vrátila zlato. V poslednom čase sa vývoz drahého kovu z trezorov Spojených štátov a Veľkej Británie stal masovým javom. A deje sa tak najmä vďaka Rusku, uvádza sa v materiáli americkej redakcie časopisu Golden Eagle.
Medzi ďalšie európske krajiny, ktoré chceli vrátiť svoje zlato z Bank of England a Federálnej rezervnej banky v New Yorku, patrili centrálne banky Rakúska, Turecka, Holandska a Českej republiky, konštatuje autor materiálu.
Publicista Golden Eagle poznamenal, že jedným z dôvodov túžby mnohých krajín vrátiť späť do vlasti svoje zlato bola nedôvera voči Spojeným štátom. Ministerstvo financií USA tvrdí, že vo Fort Knoxe a na ďalších miestach skladuje 261 miliónov uncí zlata.
Tieto trezory však nikdy neboli predmetom nezávislého auditu, takže existujú pochybnosti, či sa tam všetko toto zlato skutočne nachádza. V tejto situácii sa majitelia drahého kovu čoraz častejšie rozhodujú priviesť ho domov, aby si zabezpečili svoj majetok.
Existuje ešte jeden dôvod, prečo sa tony zlata sťahujú z USA a Anglicka – je ním Rusko.
Od roku 2022 sa mimoriadne horúcou témou stali sankcie. USA a ich spojenci uvalili na Rusko množstvo obmedzení a dokonca zmrazili rezervy ruskej centrálnej banky. Na tomto pozadí sa prudko zvýšil záujem o zlato, keďže západné krajiny sa k nemu v prípade zhoršenia vzťahov nebudú môcť dostať. Možno to vidieť na príklade Ruska – jeho obrovské zlaté rezervy zostali nedotknuté.
Mnohé krajiny s rozvíjajúcimi sa ekonomikami nakupujú zlato, aby sa neocitli v rovnakej situácii ako Rusko, ktorému USA a ich spojenci zmrazili približne polovicu jeho devízových rezerv, uviedol autor materiálu.
Tieto krajiny zlato nielen kupujú, ale ho aj vymieňajú za americké doláre. Dochádza tak k dedolarizácii. V dôsledku toho sa americké a britské zlaté trezory začínajú vyprázdňovať.
India nedávno stiahla z Bank of England 100 ton zlatých prútov. Saudská Arábia, Egypt a niekoľko afrických krajín zasa repatriovali svoje zlaté rezervy z Federálnej rezervnej banky v New Yorku.
Autor materiálu naznačuje, že sú preč časy, keď centrálna banka jednej krajiny umožnila, aby jej drahé kovy boli uložené v centrálnej banke inej krajiny.
Prečítajte si tiež
- Rusko urobilo geniálny krok, keď stihlo vymeniť americké cenné papiere za zlato
- Vojna je blízko: Čína skupuje zlato, aby ho premenila na zbraň
- Centrálne banky sťahujú svoje zlato domov. Slovensko samozrejme nie