Bratislava 1. júla 2023 (HSP/Foto:Pixabay)
Desaťtisíce Slovákov nevedia splácať dlhy. Ukázal to najnovší prieskum agentúry AKO. Odborníci dodávajú, že ide o alarmujúce číslo. Dlžníci totiž nesplácajú nielen úvery, ale aj účty za bývanie či energie. Ťažkosti majú najmä mladé rodiny
Problémy so splácaním majú vo vyššej miere rodiny s deťmi a občania s najnižšími príjmami. Podľa typu domácnosti najpoctivejšie spláca pár bez detí, ktorý nemá výdavky na rodinu. Rovnako tak majú silnejšiu platobnú disciplínu aj samostatne žijúci ľudia.
„Mnoho mladších ľudí so slušným príjmom a vyšším vzdelaním si nabralo vyššie pôžičky. K životnému štandardu tejto skupiny patrilo mať v rodine dve autá na lízing, vysokú hypotéku, prípadne investíciu na úver do investičnej nehnuteľnosti,” ponúka vysvetlenie k dátam Dvornák.
Mladí ľudia pristupujú k nutnosti úverovania ako k múdremu rozhodnutiu, ktoré im pomôže nadobudnúť majetok a dobre investovať. V úplnom protiklade s mladými je v postoji k zadlžovaniu sa skupina seniorov nad 66 rokov, pre ktorých by bola skutočnosť, že majú dlh, pravdepodobne pocitom hanby.
Prieskum bol realizovaný na reprezentatívnej vzorke 1000 dospelých respondentov v termíne od 18. mája do 2. júna.
Načas splácajú svoje záväzky častejšie obyvatelia Bratislavského kraja, naopak, najväčší počet zadlžených ľudí žije v Trnavskom a Trenčianskom kraji.
Záujmové združenie Asociácia slovenských inkasných spoločností (ASINS) už skôr upozornilo, že Slováci nedokážu splácať úvery, a tak hľadajú spôsoby, ako sa im vyhnúť, často ich dokonca aj ignorujú.
„Aj z najmenšieho dlhu sa môže stať dlh najnebezpečnejší. Ignorovať dlh je riskantné a má to v každom prípade finančné dôsledky,” uviedol prezident ASINS Martin Musil s tým, že každému odporúča, aby dlhy riešil čo najskôr a komunikoval s veriteľom.
ASINS upozornila, že kreditné spoločnosti a banky využívajú pri rozhodovaní o poskytnutí úveru informácie o úverovej histórii na posúdenie bonity dlžníka.
„Čím dlhšie dlh neplatíme, tým je pre nás drahší. V priemere platí, že ak sa človek vyhýba plateniu svojich dlhov, tak najneskôr do dvoch až troch rokov sa ocitne na súde a následne na exekúcii,” upresnil Musil.
Asociácia odporúča uhradiť dlhy ešte pred súdnym konaním, keďže trovy právneho zastúpenia a neskôr v exekúcii aj odmena exekútora predstavujú podľa ASINS najväčšie zvýšenie finančného záväzku.
S dlhmi môžu Slovákom pomôcť aj bezplatné dlhové poradne. Okrem plánu riešenia pre konkrétnu situáciu daného klienta, nastavení splátkového kalendára či pomoci pri komunikácii s veriteľmi odborníci v poradniach pomáhajú riešiť otázky v právnej či osobnej sfére.
PREČÍTAJTE SI EŠTE
Každý tretí Slovák nepôjde na dovolenku. Je za tým jednoduchá odpoveď
Slovenská koruna kde si? Toto chýba Slovensku v boji s infláciou, tvrdí český ekonóm