Desať rokov od odchodu historika Ladislava Deáka

❚❚

Bratislava 19. novembra 2021 (HSP/Foto:OZ CYRILOMETODIADA)

 

V pondelok 15. novembra 2021 uplynulo 10 rokov od smrti jedného z najznámejších slovenských historikov PhDr. Ladislava Deáka, DrSc

Ladislav Deák
Ladislav Deák

Narodil v obci Markovce v okrese Michalovce 13. januára 1931 v rodine gréckokatolíckeho farára. Ako žiak ľudovej školy v Ruskom Hrabovci a potom gymnázia v Užhorode zažil maďarskú okupáciu v rokoch 1939 – 1944. Už ako malý žiak sa tak stal súčasťou maďarského školského systému, ktorý Seton-Watson označil za „najväčší maďarský priemysel“. Skúsenosti z tejto kapitoly života, keď sa maďarský štát násilím snažil o odnárodnenie a pomaďarčenie slovenských detí, ho ovplyvnili na celý zvyšok života a iba v ňom upevnili prebúdzajúce sa národné povedomie.

.

Po obnove ČSR v roku 1945 pokračoval v gymnaziálnych štúdiách v Michalovciach a Humennom, kde v roku 1950 maturoval.

V spomenutom roku 1950 čsl. štát úradne zrušil gréckokatolícku cirkev, čo postihlo aj jeho rodinu; otec sa na rok ocitol v koncentračnom tábore pre kňazov v Podolínci.

.

Ladislav Deák začínal ako učiteľ v Košiciach. Súčasne diaľkovo študoval na tamojšej pedagogickej fakulte. Po skončení prvého ročníka prestúpil na Filozofickú fakultu UK v Bratislave, odbor história, ktorého štúdium zavŕšil v roku 1957. Diplomovú prácu napísal z problematiky stredoveku – o obchode Bardejova s Poľskom v polovici 15. storočia. Nasledujúcich päť rokov pôsobil ako profesor dejepisu na Strednej zdravotníckej škole v Bratislave.

Keďže najbližším mu bolo pole vedeckého výskumu, v októbri 1962 nastúpil na internú ašpirantúru do Československo-sovietskeho inštitútu (neskôr Ústav dejín európskych socialistických krajín) v SAV. Tu ho prijali na výskum problematiky novodobých dejín Juhoslávie a štátov strednej Európy v medzivojnovom období. V roku 1967 obhájil kandidátsku dizertačnú prácu Juhoslávia a Malá dohoda.

Spomenutý geopolitický priestor neskôr rozšíril aj o ďalšie aspekty, najmä o zahraničnopolitické problémy stredoeurópskych štátov v období česko-slovenskej krízy. Od začiatku 80. rokov sa venoval postaveniu Slovenska v širšom stredoeurópskom kontexte pred druhou svetovou vojnou, najmä (česko)slovensko-poľským a (česko)slovensko-maďarským vzťahom.

V rokoch normalizácie mohol ostať na pracovisku, no bol mu zamedzený vedecký rast. Až v roku 1990 mohol obhájiť vedeckú hodnosť doktora historických vied na monografii Zápas o strednú Európu v rokoch 1933 – 1938.

Dr. Deák na diskusnom večeri UPN

Ak v 70. rokoch bol uznávaným odborníkom na dejiny strednej Európy a Balkánu, po roku 1990 sa vyprofiloval na popredného historika slovensko-maďarských vzťahov v 20. storočí a vôbec najlepšieho slovenského znalca maďarskej politiky, pri ktorej sa, ako neraz zdôrazňoval, menia len prostriedky, nie ciele . Práve dlho tabuizovaná problematika slovensko-maďarských vzťahov vstúpila do ponovembrovej spoločnosti  nezvyčajne razantne.

.

Deák vedecky spracoval dvojstranne napäté vzťahy v r. 1918 – 1939, ktoré vyvrcholili maďarskou agresiou voči ČSR a Slovensku. Spracoval Trianonskú mierovú zmluvu, koncepciu maďarskej politiky voči Slovensku medzi dvoma vojnami, v čase Mníchova a Viedenskej arbitráže, poľské ambície voči Slovensku, politický vývoj maďarskej menšiny v Česko-Slovensku, politické pozadie Malej vojny v roku 1939 či otázku vyháňania desiatok tisíc čsl. občanov z okupovaného územia južného Slovenska po Viedenskej arbitráži. Vydal viaceré monografie, edície dokumentov, popularizačné práce i obrovské množstvo článkov či vyjadrení pre médiá.

(V súčasnosti však nie je v predaji, resp. voľne dostupné, ani jedno z jeho knižných diel…)

Dr. Deák po vedeckej stránke nastavil latku veľmi vysoko. Okrem vysokej odbornosti a precíznosti bol však známy svojim ľudským, mimoriadne otvoreným a ústretovým prístupom. To bol medzi historikmi skôr zriedkavý zjav. Tí, čo s ním prišli do styku ho poznali ako skromného, obetavého a pokorného človeka, ochotného kedykoľvek pomôcť.

Okrem vedeckej, publikačnej a expertíznej činnosti sa roku 1989 aktívne zapájal aj do spoločenských iniciatív, ktoré smerovali k dosiahnutiu zvrchovanosti a plnej štátnej suverenity Slovákov. (O. i. bol členom Spoločnosti slovenskej inteligencie Korene.) Na rozdiel od väčšiny historikov v HÚ SAV, ktorí zotrvávali na pozíciách československej štátnej idey, ba neraz zastávali vyslovene protislovenské postoje, Deák privítal vznik druhej Slovenskej republiky 1. januára 1993. Ako historik a znalec politických procesov v Európe vytrvale upozorňoval na vonkajšie i vnútorné riziká ohrozujúce ťažko nadobudnutú suverenitu slovenského národa. Osobitne vystríhal pred hrozbou čechoslovakizmu a maďarskej iredenty ohrozujúcej územnú celistvosť, ba samotnú existenciu Slovenskej republiky.

Tieto jeho apely však ostali v politike i v spoločnosti nevypočuté.

.

Zomrel 15. novembra 2011 v Bratislave.

V roku 2012 mu prezident SR udelil (in memoriam) Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za celoživotné dielo.

 

Vedecké monografie:
  • Európa na prelome. Diplomatické a politické vzťahy v rokoch 1932 – 1933 (spoluautor V. Bystrický). Bratislava 1973.
  • Zápas o strednú Európu 1933 – 1938. Politické a diplomatické vzťahy. Bratislava 1986.
  • Slovensko v politike Maďarska v rokoch 1938 – 1939. Bratislava 1990.
  • Hra o Slovensko. Slovensko v politike Maďarska a Poľska v rokoch 1933 – 1939. Bratislava 1991.
  • Hungary´s Game for Slovakia. Bratislava 1996.

 

Edície dokumentov:
  • Dokumenty slovenskej národnej identity a štátnosti II (spoluautor). Bratislava 1998.
  • Viedenská arbitráž I. (20. september – 2. november 1938): 2. november 1938: dokumenty. Martin 2002.
  • Viedenská arbitráž: 2. november 1938: Dokumenty. II. Okupácia (2. november 1938 – 14. marec 1939). Martin 2003.
  • Viedenská arbitráž: 2. november 1938: Dokumenty. III. Rokovania. (3. november 1938 – 4. apríl 1939). Martin 2003.

 

Vedecko-populárne práce:
  • Starý národ – mladý štát: Prehľad slovenských dejín pre školy (spoluautor). Bratislava 1994.
  • Trianon – ilúzie a skutočnosť. Bratislava 1995.
  • Politický profil Jánosa Esterházyho. Bratislava 1995.
  • „Spravodlivosť pre Maďarsko“… Maďarsko a politika maďarskej menšiny na Slovensku v rokoch 1938 – 1939. Bratislava 1996.
  • Slováci v maďarskej politike 1918 – 1939. Bratislava 1996.
  • Súčasníci o Trianone (zostavovateľ). Bratislava 1996.
  • Viedenská arbitráž – 2. novembra 1938. Bratislava 1998.

 

Konferenčné zborníky
  • Malá vojna: vojenský konflikt medzi Maďarskom a Slovenskom v marci 1939. Príspevky z konferencie v Michalovciach 30. marca 1993. Bratislava 1993.
  • Slovensko a Maďarsko v rokoch 1918 – 1920. Zborník referátov z konferencie v Michalovciach 14.-15. júna 1994. Martin 1995.

Historik Martin Lacko

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 19:40

Delegáti nemeckej Strany zelených schválili na zjazde strany ministra hospodárstva Roberta Habecka za svojho kandidáta na kancelára pre nadchádzajúce predčasné spolkové voľby, ktoré by sa mali konať vo februári.

Včera 19:39

Putina sa nepodarí zastaviť telefonátmi, ktoré nemôžu nahradiť podporu Západu poskytovanú Ukrajine brániacej sa ruskej agresii, vyhlásil poľský premiér Donald Tusk.

Včera 19:31

Saudská Arábia tento rok popravila už viac ako 100 cudzincov, celkový počet popráv dosiahol 274. Prudký nárast vykonávania trestu smrti označila skupina na ochranu ľudských práv za bezprecedentný.

Včera 17:27

Šesť osôb zahynulo počas dopravnej nehody na západe Nemecka, kde sa čelne zrazili dve vozidlá, uviedla nemecká polícia.

Včera 17:25

Nigéria a India sa počas štátnej návštevy indického premiéra Naréndru Módího v tejto západoafrickej krajine dohodli na prehĺbení spolupráce v oblasti námornej bezpečnosti, spravodajských služieb a boja proti terorizmu. 

Včera 17:24

Izrael odsúdil obvinenia z genocídy vznesené Organizáciou Spojených národov (OSN) ako “protiizraelské výmysly”. Reagoval tak na vyjadrenia komisie OSN, podľa ktorej postup izraelskej armády v Pásme Gazy spĺňa charakteristiky genocídy.

Včera 17:23

Pápež František vyzval na prešetrenie izraelských útokov v Gaze, či nemajú znaky genocídy. Vyplýva to z úryvkov z pripravovanej knihy k Jubilejnému roku 2025.

Včera 17:22

Japonské armádne jednotky sa pridajú k spoločnému vojenskému cvičeniu Austrálie a USA, vyhlásil japonský minister obrany. Dôvodom je nárast obáv Japonska z konfrontácie s Čínou spôsobený množstvom konfrontácií s čínskou armádou.

Včera 17:17

V hlavnom meste ČR sa počas 35. výročia Nežnej revolúcie uskutočnili okrem osláv aj viaceré demonštrácie. Pred budovou Národného múzea v Prahe sa zišlo niekoľko stoviek ľudí, ktorí nesúhlasia s tým, aby na nej bola vyvesená ukrajinská vlajka.

Na snímke ľudia prichádzajú zapáliť sviečky k pamätníku Nežnej revolúcie počas Dňa boja za slobodu a demokraciu na ulici Národní v Prahe
Včera 17:16

Vstupenky na Glastonbury 2025 sa vypredali za 35 minút, oznámil organizátor hudobného festivalu vo Worthy Farm v britskom Somersete.

Včera 17:15

Chorvátsky minister obrany Ivan Anušič v rozhovore pre agentúru HINA povedal, že do Chorvátska už čoskoro dorazí siedma francúzska stíhačka Rafale. Potvrdil tiež záujem chorvátskej vlády modernizovať ozbrojené sily s cieľom zvýšiť ich interoperabilitu s NATO. 

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke ľudia si pozerajú vianočné osvetlenie na Wiener Chritkindlmarkt, jednom z najobľúbenejších vianočných trhov vo Viedni

Autor: TASR/AP-Christian Bruna)

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Marián Tkáč

Dušan Hirjak

René Pavlík

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali