Bratislava 26. marca 2019 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)
Objektívny a nezávislý mienkotvorný Denník N priznal farbu: V najhorúcejšom predvolebnom čase na Maroša Šefčoviča neexistuje žiadny kompromitujúcejší materiál než jeho tridsať rokov stará prihláška do KSČ – čiže inými slovami, ničovité nič
Snaha Denníka N sa skončila neúspechom: úsilie objaviť niečo kompromitujúce na Maroša Šefčoviča, súpera ich favoritky Zuzany Čaputovej v prezidentských voľbách, bolo márne. Jediné, k čomu sa dopracovali, je kópia Šefčovičovej prihlášky do KSČ starej 30 rokov. Výsledok niekoľkých týždňov pátrania naozaj žalostný.
V roku 1989 bolo v Komunistickej strane okolo 11 percent obyvateľstva vtedajšej ČSSR, teda okolo 1,7 milióna ľudí. Členom Komunistickej strany bol napríklad bývalý liberálny predseda vlády Mikuláš Dzurinda, svetoznámy spisovateľ Dominik Tatarka, režisér a scenárista Zdeněk Svěrák, popredný slniečkový historik Ivan Kamenec, český premiér Andrej Babiš, český prezident Miloš Zeman, všetci novodobí slovenskí prezidenti, Eduard Kukan, Ján Štrasser, Ľubomír Feldek, Marián Leško, Magda Vášáryová…
Členom Komunistickej strany bol do roku 1967 aj Václav Havel, ktorý je dnes letiskom a má bustu v New Yorku. Členom Komunistickej strany chcel byť dokonca aj samotný Andrej Kiska, prihlášku vypísal a podal, ale na jeho veľké nešťastie ho komunisti medzi seba nechceli – možno preto, lebo anjeli a iné rozprávkové bytosti do strany vtedy nesmeli.
Koncom osemdesiatych rokov ešte nebolo jasné, že socializmus padne, ale v Sovietskom zväze už Gorbačov organizoval perestrojku a pomerne nádejne sa rysovala možnosť, že nastane podobné reformné obdobie ako v šesťdesiatych rokoch, keď presvedčení komunisti ako Alexander Dubček verili v možnosť postupnej premeny strany a krajiny na „socializmus s ľudskou tvárou“. Na jar roku 1989 sa dvadsaťtriročný študent Šefčovič rozhodol prispieť k zmene pomerov a v Moskve, kde študoval na prestížnej, celosvetovo uznávanej diplomatickej škole, napísal do prihlášky: „Chcem vstúpiť do KSČ, aby som sa mohol aktívne zúčastniť pri budovaní a odstraňovaní niektorých nedostatkov našej socialistickej spoločnosti.“
A toto použili denníkoví majstri N ako svoj hlavný tromf tri dni pred koncom predvolebnej kampane? Dá sa to interpretovať aj ako kapitulácia – v podstate priznali, že pokus zdiskreditovať Šefčoviča nevyšiel. Zdá sa, že ten človek je v porovnaní so svojou protikandidátkou čistý ako ľalia, čo dokázali paradoxne práve tí, ktorí to najmenej chceli…
Ivan Lehotský