V apríli došlo k požiaru v parížskom Notre Dame. Korešpondent Sputnika France vydal fotografiu, zachytávajúcu horiacu katedrálu a pred ňou sú dvaja usmievaví mladí ľudia východného vzhľadu, ktorí prechádzajú pod policajnou ohraničujúcu páskou.
Redakcia fotografiu nijako nekomentovala. Obrázok sa rozšíril na internete a užívatelia sociálnych sietí ho použili ako dôkaz, že moslimovia údajne oslavujú tragédiu. Medzitým niektoré západné médiá obvinili Sputnik zo snahy ovplyvniť vzťah spoločnosti k moslimom.
Guardian zaradil 19. apríla túto fotografiu k výberu Fake or for Real na Instagrame. Noviny kategorizovali snímku ako falošnú správu a odvolali sa na názor amerických odborníkov, ktorí tvrdili, že fotografia bola upravená.
Sputnik naopak poskytol dôkazy o tom, že snímka je pôvodná, a to tak, že zverejnil jej zdroj so všetkými metadátami.
Guardian však až po štyroch mesiacoch priznal svoj omyl.
“Presnosť je pre nás dôležitá, takže, ak ste fanúšikom nášho projektu Fake or for real, prečítajte si prosím nasledovné znenie: Vo vydaní Fake or for real 19. apríla sme uviedli, že fotografia z požiaru v Notre Dame, ktorá sa stala virálnou, bola upravená. Držiteľ autorských práv na fotografiu nás kontaktoval a my priznávame, že fotografia nebola upravená. Ospravedlňujeme sa za to, že sme tvrdili niečo iné,” uvádza sa v príspevku, ktorý zaslal Guardian na Instagram Stories.