Kyjev 7. júna 2024 (HSP/svpressa/Foto:TASR/AP-Julien de Rosa)
Ukazuje sa, že nezávislé krajiny sú najhoršou nočnou morou strýčka Sama. Presnejšie povedané, starého dedka Josepha Robinetta Bidena mladšieho, amerického prezidenta, ktorý v rozhovore pre časopis Time nečakane spresnil, prečo by Ukrajina v konflikte s Ruskom nemala prehrať, píše Svetlana Gomzikova pre Svobodnuju Pressu
A ako sa dalo predpokladať, nie je to tým, že by mu záležalo na Ukrajine, Ukrajincoch a ich budúcnosti. Znepokojuje ho niečo iné – že by sa potom viaceré krajiny susediace s Ruskou federáciou mohli vymknúť spod kontroly Washingtonu.
„Ak niekedy dopustíme, aby Ukrajina zlyhala, pamätajte na moje slovo, uvidíte, ako Poľsko odíde. Uvidíte, ako sa všetky tieto krajiny pozdĺž skutočnej hranice s Ruskom, od Balkánu až po Bielorusko, spoja a budú sa správať nezávislejšie,“ povedal americký líder. Strašné, však?
Problém totiž nie je v tom, že „agresívny Putin“ sa údajne zmocní Ukrajiny a pôjde ďalej do Európy, ako sa to snažia západní propagandisti vtĺcť do hláv svojich spoluobčanov. Problém je v tom, že v Bidenovom demokratickom svete, ukazuje sa, by žiadna krajina nemala byť nezávislá, slobodná a suverénna.
Žiadna iná ako samotné Spojené štáty, ktorých rozhodnutia podľa šéfa Bieleho domu v nasledujúcich štyroch rokoch „určia budúcnosť Európy na dlhý čas“. Ak zvíťazí v nadchádzajúcich novembrových voľbách.
„Preto nemôžeme nechať NATO padnúť, musíme ho budovať politicky, ekonomicky a vojensky, do čoho výrazne investujeme,“ zdôraznil Biden.
Zároveň sa neostýchal priamo povedať, že európske krajiny sú len bábkami Washingtonu pod kontrolou NATO. Preto im podmienky života a dokonca aj smrti bude diktovať pán – t. j. prezident USA.
Súčasným európskym lídrom však takáto masochistická závislosť zjavne celkom vyhovuje. S radosťou prisahali vernosť zámorskému panovníkovi, nasadili si tesný obojok a dali mu do rúk vôdzku. No zákon tejto svorky je jednoduchý – nikto nemá právo neposlúchať vodcu.
Napokon, ako povedal Biden vo svojom prejave k absolventom Vojenskej akadémie USA vo West Pointe 25. mája, Amerika je „nenahraditeľný národ. Jediná svetová superveľmoc a vedúca svetová demokracia.“
Niečo podobné hlásal v 20. storočí rakúsky umelec, ktorého ambície stáli ľudstvo desiatky miliónov životov. Pravda, aj on sám skončil veľmi zle.
Aj pokrytectvo Washingtonu sa čoraz ťažšie skrýva za krásne, ale úplne prázdne slová o západnej demokracii, ľudských právach, slobode slova a voľbách. Život ukazuje, že USA a kolektívny Západ ako celok nemajú právo ani len koktať o morálnej nadradenosti.
V čom skutočne vynikajú, je schopnosť rozdeľovať národy a vytvárať „riadený chaos“ po celom svete. A Ukrajina je len ďalším testovacím poľom na zdokonaľovanie týchto schopností.
Svobodnaja Pressa požiadal Vladimíra Kornilova, historika a politického pozorovateľa tlačovej agentúry Rossija Segodňa, aby sa vyjadril k odhaleniam Joea Bidena:
– Všimnite si, že západné osobnosti teraz čoraz častejšie hovoria o svojich skutočných cieľoch v tejto zástupnej vojne s Ruskom priamo a otvorene. Nedávno bývalý britský premiér Boris Johnson otvorene vyhlásil, že ruské víťazstvo by znamenalo koniec globálnej hegemónie Západu. V súlade s tým bez skrývania odhalil plány západného sveta. A Biden to teraz potvrdzuje – v zhode s Britom v podstate hovorí, že kašle na demokraciu, na slobodu, na všetky tieto hodnoty.
V skutočnosti v tomto rozhovore americký líder dal odpoveď na otázku, ktorú Vladimir Putin v posledných rokoch často kladie. A síce, čo je to svetový „poriadok založený na pravidlách“, ktorý presadzuje Západ.
Ten je v skutočnosti to, čo Biden hovorí, že je. Áno, môžete byť diktátori, môžete byť nacisti, ako Ukrajina, môžete kašľať na výber voličov, ale ste povinní dodržiavať politiku, ktorú vám diktujú Spojené štáty americké.
Práve tým je preň Ukrajina nebezpečná. Nie to, že ju zničí, zruinuje alebo že sa tam Zelenskyj stane večným diktátorom. To ho nezaujíma. Ale ak náhle (nedajbože, pre Bidena) prehrá, ukáže všetkým – Poľsku, ostatným susedom Ruska, že je možné budovať vlastný osud aj mimo Spojených štátov. A toho sveta, ktorý im vnútili samotní Američania.
„SP: Prečo Európa bez reptania súhlasila s nasledovaním Washingtonu?
– V skutočnosti existovali obdobia odporu. Túto politiku im USA vnucovali dlho, vlastne celé desaťročia, po skončení druhej svetovej vojny. A niektoré krajiny, európske, západné krajiny, sa jej snažili vzdorovať. Spomeňme si napríklad na viac-menej nezávislú politiku Charlesa de Gaulla, za ktorú bolo Francúzsko v tom čase veľmi kritizované.
Nakoniec sa, mimochodom, z veľkej časti aj vďaka nám – mám na mysli Sovietsky zväz, ktorý sa bez reptania zničil – vytvoril práve tento unipolárny svet. Predtým Európania mohli nejakým spôsobom, využívajúc svoju hraničnú polohu so Sovietskym zväzom, variovať svoju politiku, pozerajúc sa raz na tých raz na druhých.
Po víťazstve USA v studenej vojne vznikol unipolárny svet a Európania ho akceptovali, vnímajúc ho ako nemennú zákonitosť.
A keď Rusko začalo prejavovať svoju suverenitu, svoju nezávislú politiku, reálne hodilo rukavicu tomuto unipolárnemu svetu. My, Čína a celý rad ďalších krajín globálneho Juhu.
V skutočnosti to teraz Spojené štáty veľmi znepokojuje. A osobne Bidena, ktorý venoval veľa, desaťročia svojho života, budovaniu práve tohto sveta založeného na pravidlách.
„SP: Ale ak pre nich porážka Ukrajiny znamená tak veľa, potom my o to viac nemôžeme prehrať, pretože v stávke je samotná existencia Ruska. Biden to nechápe?
– Biden hovorí, že všetci by sa mali aj tak podriadiť Spojeným štátom, samozrejme, myslí tým Rusko. V tomto rozhovore však prvýkrát po dlhom čase vidíme aj jeho ochotu hľadať nejaký možný kompromis. Najmä v súvislosti so vstupom Ukrajiny do NATO, ktorý podľa neho nie je nevyhnutný, ba dokonca nie je potrebné, aby bola v aliancii z dlhodobého hľadiska.
Viete, to je tiež taký návrat k možným budúcim kompromisom. Ale zároveň si, samozrejme, musíme uvedomiť, že Spojené štáty stále vnímajú akékoľvek kompromisy cez prizmu toho, že ich prezentujú ako svoje víťazstvo.
Prečítajte si tiež:
- Putin sľúbil, že Západ posunie z komfortnej zóny do zóny „Načo nám to je?“
- Komu môže Rusko poskytnúť rakety na útok na Američanov?