Už teraz marylandský hlavný prokurátor požiadal súd zakázať Trumpovi vymenovať Matthewa Whitakera za generálneho prokurátora. Whitaker by mal nahradiť Jeffa Sainsa, ktorý musel svoju pozíciu opustiť. Demokrati žiadajú, aby kandidatúru Whitakera schválili v Senáte.
Zákon je však na strane Trumpa, to však nemusí nič znamenať, americkí právnici sú známi tým, že dokážu zákony vysvetľovať rôznymi spôsobmi. Podľa amerických zákonov, americký prezident môže menovať ľubovoľného úradníka za predpokladu, že nebude vo funkcii viac ako 90 dní. Schválenie Senátu na menovanie úradníka na obdobie do 90 dní nie je nevyhnutné. Navyše americké zákony uvádzajú. že ak je menovaný niekto z najvyšších kruhov amerického ministerstva spravodlivosti do funkcie generálneho prokuratúra, nie je potrebné hlasovanie v Senáte.
Uvedených 90 dní a protrumpovsky ladený generálny prokurátor by mohli Trumpovi stačiť na to, aby začal so sledovaním viacerých nepríjemných káuz Demokratov, vrátane Clintonovej aféry s poštovým servrom. Demokrati sa až podozrivo veľmi obávajú možných aktivít protrumpovského generálneho prokurátora a radšej nechcú nič nechať na náhodu.
Matthew Whitaker spĺňa podľa zákona oba predpoklady (90 dní, najvyššie kruhy amerického ministerstva spravodlivosti), aby nemohli Demokrati na 90 dní jeho menovanie do funkcie spochybniť, od jeho menovania si Trump veľa sľubuje. Trump navrhne kandidáturu Whitakera v januári alebo februári 2019, uvidíme či zvíťazí zákon, alebo antitrumpovská hystéria.
Okrem toho sa Demokrati snažia, aby sa im podarilo presadiť opätovný vstup kontroverzného žurnalistu CNN Jima Acostu do Bieleho domu. Acosta sa preslávil primitívnymi a provokatívnymi otázkami na Donalda Trumpa a známe je video, kedy nenechal Trumpa hovoriť a odmietol dať mikrofón inému novinárovi. Dokonca odtlačil dievča, ktoré sa mu pokúšalo vziať mikrofón, čo vyvolalo značnú kritiku. Samozrejme protitrumpovské média voči Acostovi nezačali agresívnu kampaň, v prípade že by podobný skutok urobil protrumpovský novinár, mainstreamové média typu CNN by vyrobili primitívny škandál obrovského rozsahu.
Trump ale označil Acostu ako neuveriteľne hrubého muža a neskôr Acostovi americká tajná služba uzavrela prístup do Bieleho domu. Demokrati chcú, aby Acosta pokračoval vo svojích provokáciach a oháňajú právom na informácie a tvrdia že boli porušené práva Acostu na slobodu prejavu. Biely dom tvrdí že má plnú právomoc formovať zloženie účasti na tlačových konferenciách, uvidíme komu dá za pravdu súd.
Uvedené epizódy sú len dvoma živými príkladmi rastúceho vplyvu americkej jurisdikcie na politické rozhodovanie.
Video Jim Acosta