Bratislava 3. apríla 2023 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)
Vládna strana Demokrati, ktorá neprešla regulárnymi voľbami a i napriek tomu riadi štát, najnovšie neporozumela tomu, že ich konkurenčná politická strana (ktorá je taktiež proti Ficovi) dokázala verejne kritizovať. Strana Demokrati sa stala terčom kritiky zo strany Progresívneho Slovenska
V strane Demokrati nechápu, prečo hnutie Progresívne Slovensko (PS) kritizuje tzv. demokratických partnerov. Takéto útoky sú podľa nich nebezpečné pre demokraciu, keďže napomáhajú extrémistom i Robertovi Ficovi (Smer-SD).
Kritika podľa Demokratov ide po ruke rétorike strany Hlas-SD a nie je postavená na faktoch. Politický subjekt doplnil, že PS paradoxne robí to, na čo dlhodobo poukazuje, a to hľadá nepriateľa tam, kde nie je.
„My Demokrati v politike reprezentujeme slušnú a konštruktívnu politiku bez hádok. Preto preferujeme spoluprácu a spájanie demokratických síl, pomenovanie skutočných problémov Slovenska a predstavovanie riešení a odmietame, aby sa demokratické spektrum opäť zaoberalo hádkami a krajinu tak odovzdalo ašpirujúcemu diktátorovi Ficovi,” uvádza strana v stanovisku. Demokrati doplnili, že sa nemienia nechať zatiahnuť do neférových a emotívnych osobných útokov.
Stanovisko Demokratov vychádza pravdepodobne z poslednej kritiky PS ohľadom chaosu v parlamente. Šéf progresívcov kritizoval Hegera aj za Rázsochy. Podľa Šimečku poslanci nedokázali nájsť väčšinu na zákony potrebné na vyplatenie financií z plánu obnovy, ohrozujú budúcnosť Slovenska. PS varuje, že Slovensko môže o peniaze z plánu obnovy prísť.
“Chaos medzi ministerstvami, ktoré má premiér Heger na starosti, nezaujíma ani zdravotnícky personál, ani pacientov a pacientky. Potrebujú vedieť, či dostanú novú nemocnicu. Skutočne hrozí, že neschopnosť a prázdne sľuby tejto vlády spôsobia prepadnutie stoviek miliónov z plánu obnovy. Vyzývame preto povereného premiéra, aby prijal zodpovednosť a prestal zavádzať verejnosť,” vyhlásil predseda PS Michal Šimečka.
Progresívne Slovensko tvrdí, že Heger poverený riadením ministerstva zdravotníctva 22. marca potvrdil záväzok dostavať nemocnicu Rázsochy, no o dva dni neskôr rezort financií navrhol vyhodiť výstavbu z plánu obnovy a prostriedky presunúť do technického vybavenia iných nemocníc.
Hegera kritizoval aj Hlas. Raši vyzval prezidentku, aby odvolala vládu a nahradila ju vládou odborníkov. „Títo ľudia, ktorí nám posledné tri roky vládnu, sú takí neschopní, že aj napriek tomu, že majú peniaze, nedokážu ani obstarať nové sanitky, nieto postaviť nemocnicu,” uviedol Raši.
Neschopnosť postaviť nemocnicu na Rázsochách z plánu obnovy bude len jedným z mnohých zlyhaní terajšej dočasnej vlády. Strana Demokrati, ktorá neprešla regulárnymi voľbami a i napriek tomu riadi štát by si mala začať zvykať na kritiku mimoparlamentných strán a to i takých, ktoré sa vyhraňujú voči lídrovi opozície Ficovi. Spoločný cieľ viacerých strán, ktoré už vopred deklarujú, že musia vyhútať plán ako zabrániť Ficovi v návrate za premiérsky stolec ešte neznamená, že za vládne babráctvo, ktoré je do oči bijúce, ich budú mimoparlamentné strany chváliť. To, že sa niekto nazve Demokratom a „anti Ficom” ešte neznamená, že sa automaticky stáva nedotknuteľným. Ak Hegerovci tvrdia, že kritika ich strany povedie k odovzdaniu krajiny ašpirujúcemu diktátorovi Ficovi, je to len zúfalý pokus odvrátiť pozornosť od ich vlastných zlyhaní.