Antislavizmus je nenávisť namierená proti Slovanom a prejavuje sa vo svete už niekoľko storočí. Počas tejto doby mal antislavizmus aj fyzické prejavy formou genocídy a vyvraždenia milionov Slovanov. Nepriateľstvo a predpojatosť voči Slovanom ako rase pretrváva aj v 21. storočí. Najzúrivejšiu nenávisť môžeme pozorovať hlavne k Východným Slovanom.
Niektorí jednotlivci otvorene a beztrestne hovoria o redukcii počtu obyvateľov u Východných Slovanov a o zabratí ich územia. U Južných Slovanov je to hlavne nenávisť voči Srbom, ktorá prešla na sklonku 20. storočia aj k otvorenej fyzickej likvidácii príslušníkov tohto ťažko skúšaného národa.
V súčasnosti sa antislavizmus prejavuje hlavne v hovorenom, písanom a vo vizuálnom prejave, používa zlomyselné stereotypy o Slovanoch a pripisuje im negatívne charakterové črty. Toto konanie sa šikovne maskuje tzv. slobodou slova, prejavu, bojom za práva menšín a ľudskými právami. V nedávnej dobe sme boli aj na Slovensku svedkami toho, ako v neslovenských mediach boli cielene zosmiešňované významné osobnosti slovenského národa.
Tento útok proti Slovanom sa vedie na všetkých úrovniach. Je to predovšetkým útok na náš jazyk, kultúru, literatúru, dejiny, inštitúcie a vieru, teda na všetko to, čo robí národ národom. Dokonca to zašlo tak ďaleko, že sa spochybňuje právo mať vlastnú domovinu pre seba.
Typickými príkladmi antislavizmu sú:
-ospravedlňovanie a popieranie genocídy Slovanov,
-vytváranie stereotypov o Slovanoch,
-odopieranie práva na sebaurčenie a nezávislosť Slovanov,
-rozoštvávanie Slovanov medzi sebov na základe falošných dejinných udalostí
-uplatňovanie dvojitých štandardov voči Slovanom,
-obviňovanie Slovanov zo zodpovednosti za vymyslené skutky alebo za skutky spáchané neslovanmi,
-rozširovanie lží o nehistorickosti Slovanov a slovanských národov,
-šírenie klamstva o tom, že Slovania si nedokážu vládnuť sami a potrebujú na to cudzincov,
-démonizovanie Rusov a Srbov
-údajná lenivosť Slovanov
-zakazovanie požívania symboliky, ktorá je súčasťou našej pôvodnej kultúry
-zosmiešňovanie našich tradícií a zvykov, vrátane rodiny, ako tradičnej formy života Slovanov,
-obviňovanie stúpencov slovanskej vzájomnosti s panslavizmu a ich kriminalizovanie, …
V tomto zozname by sa dalo pokračovať ďalej, no hlavným cieľom tohto článku bolo upozorniť verejnosť na to, že tak ako voči iným národom aj voči Slovanom boli a sú páchané krivdy. A tak ako iné národy aj my Slovania sa máme právo brániť a žiadať nápravu.
Na tohtoročnej Slovanskej Prahe 2018 slovenská delegácia navrhla, aby bol 22. jún Pamätným dňom genocídy Slovanov. Je to len prvý malý krôčik k náprave.
Slávme slávne slávu slávnych Slávov !
Miloš Zverina