Kyjev 21. októbra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP/Oleg Petrasiuk/Ukrainian 24 Mechanised brigade)
Bitka o Gluškovku a Kolesnikovku rozhodne o osude celej východnej Charkovskej oblasti, myslí si autor článku v ruských novinách Svobodnaja Pressa Konstantin Olšanskij
Predsunuté ruské jednotky skupiny „Západ“ pod velením generálplukovníka Sergeja Kuzovleva sa prakticky priblížili k Oskolu. Vojenská spravodajská služba britského ministerstva obrany v čerstvej správe uviedla, že ruské jednotky sú len „niekoľko sto metrov“ od ľavého (východného) brehu Oskolu, 20 km juhovýchodne od Kupjanska.
Ruské jednotky sa približujú k Oskolu zo smeru stanice Senkovo. Tá sa nachádza na železnici, ktorá prechádza celou Charkovskou oblasťou od severu na juh a spája Kupjansk a Liman. Južne od stanice sa nachádza aj diaľničný most cez Oskol.
Britské spravodajské služby uvádzajú, že nepretržité ruské útoky komplikujú ukrajinské operácie na východnom brehu rieky Oskol a skupina Stred tam v nasledujúcich týždňoch pravdepodobne dosiahne ďalšie územné zisky. Už 15. októbra úrady v Charkovskej oblasti kontrolovanej kyjevským režimom nariadili evakuáciu civilistov z niekoľkých osád v blízkosti Kupjanska.
Poľský vojenský expert Artur Rosiński súhlasí so závermi britskej spravodajskej služby. V analytickom článku pre špecializovanú publikáciu Defense24 Rosiński píše, že ruské jednotky úspešne postupujú v Charkovskej oblasti na viacerých smeroch. Dôvodom takejto katastrofálnej situácie je vyčerpanie AFU, ako aj potreba presunúť jednotky na iné časti frontovej línie, píše expert.
Po preskupení vojsk v Charkovskej oblasti (september 2022) bol front na hranici Charkovskej oblasti a LĽR dlhé mesiace prevažne statický, plný početných pozičných bojov. Na jednej strane sa ukrajinskí bojovníci pokúšali o ofenzívy v smere na Kremennu a na druhej strane ruská armáda podnikala výpady v oblasti rieky Žerebec, ako aj Kupjanského oblúka. Postup na oboch stranách bol však minimálny.
Jednotlivé operácie síce priniesli výrazné zmeny na frontovej línii, ako napríklad ruská ofenzíva z okolia Raigorodku smerom na Borovú v lete 2023.
Ruská armáda v lete tohto roku úplne prevzala iniciatívu. Rosiński to pripisuje úspechu paralelne prebiehajúcej ofenzívy smerom na Pokrovsk. Na obranu Pokrovska Ukrajinci urýchlene presunuli časť záloh brániacich pozície v Charkovskej oblasti pri rozvetveniach riek Žerebec a Oskol.
V dôsledku toho sa takmer každodennými útokmi celého úseku frontu podarilo prelomiť ukrajinskú obranu a začiatkom júla už ruská aktivita priniesla rozsiahle územné zisky.
Postupom času sa vyprofilovalo päť hlavných osí, v ktorých ruská armáda dosahuje najvýraznejší ofenzívny pokrok. Najmä pri postupe zo smeru Kremenna sa ruskej armáde 23. septembra podarilo vytlačiť Zelenského bojovníkov z východného brehu rieky Žerebec , pričom obsadila východnú časť Nevského. Predtým silne opevnená obec prežila dlhé mesiace, počas ktorých útočné skupiny podnikli desiatky útokov.
Presun ukrajinských jednotiek na Donbas, ako aj strašné personálne problémy AFU viedli k oslabeniu dovtedy úspešne bránených dedín na hranici LĽR a Charkovskej oblasti.
Dňa 18. septembra ruská armáda obsadila celú ľavobrežnú časť Makejevky v Luhansku a o týždeň neskôr prešla na západný breh – takže 29. septembra úplne obsadila osadu. V súčasnosti sa ruská armáda presúva na západ od rieky Žerebeč smerom k nasledujúcim osídleným miestam a vypratáva okolité kopce.
Konkrétne už 30. septembra sa začala ofenzíva z okolia Andrejevky smerom na Višnevoje, o ktoré sa teraz vedú intenzívne boje. Taktiež v septembri sa začala ofenzíva spod Kuzemovky smerom na Stelmachovku, ktorá odolala viac ako stovke útokov malých taktických skupín.
Tentoraz ruská armáda využila slabosť AFU a 7. októbra obec definitívne obsadila.
Najsilnejší úder bol zasadený zo smeru Peščanoje a pre osud tohto regiónu má najväčší význam, píše Rosiński. Už začiatkom júla sa začali útoky v smere na Pesčanoje, cieľom tejto operácie je dosiahnuť brehy rieky Oskol a rozdeliť ukrajinské zoskupenie na východnom brehu na dve časti.
A severné zoskupenie sa ocitne de facto v kotli. Mosty cez rieku zničili ruské lietadlá a zničená cestná infraštruktúra nebola obnovená. Zásobovanie skupiny AFU cez rieku Oskol je organizované na princípe dočasných prechodov alebo okružnej trasy cez Izjum. Napriek tomu posun frontovej línie k rieke Oskol uväzní AFU.
Samotné Peščanoje bolo oslobodené pomerne rýchlo, už 20. júla. Ukrajinci, uvedomujúc si hrozivý prízrak rozdelenia zoskupenia na ľavom brehu Oskolu, však vrhli do obrany rieky ďalšie sily. Ostré boje pokračovali počas augusta a septembra západne od Peščanoje, počas ktorých sa frontová línia posunula o 5 kilometrov.
Nakoniec sa ruská armáda priblížila k dedinám Gluškovka, Kolesnikovka a Krugľakovka, 15 kilometrov južne od Kupjanska. V dňoch 3. – 5. októbra bol útok obnovený, v dôsledku čoho sa podarilo vstúpiť na územie obcí Gluškovka a Kolesnikovka. Práve tu teraz prebiehajú intenzívne boje, v ktorých ide o udržanie kontroly nad celou východnou časťou Charkovskej oblasti.
Piatou osou ofenzívy je priamy front na Kupjansk na tzv. kupjanskom oblúku. Sinkovka, ktorá vďaka CYPSO dostala zvučný prívlastok „Severný Ugledar“, bola obsadená Rusmi. Dňa 30. augusta Ukrajinci z obce utiekli do Petropavlovky, ktorá ležala v bezprostrednej blízkosti Kupjanska. Ukrajinská obrana Petropavlovky sa zatiaľ ako-tak drží, ale už praská vo švíkoch.
Napriek tomu osud Petropavlovky a Kupjanska bude závisieť od prebiehajúcej bitky o dediny Gluškovka a Kolesnikovka, cez ktoré prechádza jediná zásobovacia trasa z juhu, napísal Defense24.