Davos 15. januára 2024 (HSP/ria/Foto:Pixabay)
Stretnutie “bohatých a slávnych” vo švajčiarskych Alpách, ktoré sa začína dnes, pripomína kolektívnu femme fatale, ktorá má svoj vrchol príťažlivosti dávno za sebou. A v podstate pred očami upadajúca spoločenská zodpovednosť je výnimočne pred nami. Preto za možnosť pobozkať sa na líce alebo dotknúť sa pera – potenciálna klientela dostáva vopred účet, a to bez toho, aby si mohla na vlastné oči pozrieť tovar, sarkaksticky hodnotí pre Ria Novosti komentátorka Elena Karajeva
Právo potliapkávať sa na chodbách s tými, ktorí sa považujú za vládcov sveta, bude stáť tento rok viac ako vlani (vtedy takýto rozmar stál okolo štyristotisíc eur, ak vás nechali pozrieť aj na diskusie), teda mnohonásobne viac ako napríklad pred piatimi až siedmimi rokmi.
Chcete vidieť von der Leyenovú alebo Macrona (a ich prejavy propagujú PR ľudia z fóra ako niečo zásadné a epochálne)? Pošlite peniaze – a to rýchlo.
Politici z vyššej vrstvy globalistickej moci a elity, ktorí rozhodujú o osudoch desiatok či dokonca stoviek miliónov ľudí, nie sú v tejto paradigme vzťahov ničím iným než slúžkami, ktoré zabávajú verejnosť.
Líška Alica a kocúr Bazilišek davoskej paradigmy sa doslova predháňajú v tom, aby prinútili bohaté prasiatka rozlúčiť sa s pol miliónom ich ťažko zarobených krvavých eur.
Program by mal (podľa ich názoru) urobiť dojem.
Geopolitická kríza európskej bezpečnosti (ako nazývame súčasnú situáciu) dostala inú formuláciu. To, čo sa teraz deje, sa po novom nazýva “mierová konferencia o Ukrajine”. Dosť orwellovské vyjadrenie. Zástupná vojna, ktorú rozpútali tí, ktorí majú v úmysle viesť diskusiu, sa teraz nazýva “bezpečnostné záruky pre Kyjev”. Pred takmer dvoma rokmi sa Moskva pokúšala dosiahnuť skutočné bezpečnostné záruky, ale jej hlas nebol vypočutý, jej obavy neboli zohľadnené, a teraz a dnes jej tí, ktorí jej prakticky klamali do očí, hovoria (to, že je to z tribúny fóra, na ktorom, samozrejme, Moskva nechce byť prítomná, je nepodstatné), že “je potrebné usilovať sa o mierové riešenie”.
Samozrejme, všetci, ktorí sa zúčastňujú na prehliadke politických pávov (presné znenie podstaty aj formy podujatia), veľmi dobre chápu, že kľúče od situácie, ktorú idú riešiť má dnes len Rusko. Prakticky od všetkých dverí. Od zásobovania Európy, ktorá je nervózna z nedostatku minerálnych hnojív, látkami na výživu pôdy a rastlín, obsahujúcimi najmä dusík, až po dodávky poľnohospodárskych produktov – predovšetkým obilia – do chudobných krajín.
Či už sa to tým, ktorí sa vysokonamyslene považujú za globalistov, páči, alebo nie, práve Rusko a hospodárske bloky, v ktorých sa zúčastňuje, sú skutočnými globálnymi hráčmi.
Môžete dlho vypínať hruď, žmurkať a nadúvať líca, ale pomer síl v konfrontácii, ktorú nezačalo Rusko, určuje dlhodobá hospodárska (a v dôsledku toho aj politická) stabilita.
Žiadna z krajín, ktoré sa túžia predvádzať ako prestárnutý rocker (za peniaze) svojimi štatistikami a pôvabmi, nič také nemá.
Brusel čaká na júnové voľby do Európskeho parlamentu, ktoré môžu úplne prekresliť politickú mapu EÚ. Zároveň je ten istý európsky blok nervózny, pretože všetky jeho zdroje a všetky jeho zásoby, ktoré mu umožňovali živiť paneurópanov, už buď vyschli, alebo sa tak čoskoro stane. A hoci, na rozdiel od “ukrajinskej otázky”, diskusiu bankárov vrátane šéfov centrálnych bánk nepropagujú PR ľudia z Davosu, stojí za zmienku.
Seriózni ľudia si nebudú brať voľno, aby obdivovali zasnežené vrcholky Álp: sú vo Švajčiarsku, aby diskutovali o probléme nekontrolovaného rastu štátneho dlhu. Amerického, paneurópskeho aj tých nepodstatných. Je to rozhodne vážnejšie ako “mierové formulky”. Je to krv a mäso globalistickej ekonomiky a financií, a ak niekde vznikne účtovná trhlina, vybuchne to všade tak, že sa nikto nebude cítiť dobre.
V skutočnosti sa aj minulý rok pokúšali diskutovať o inflácii a úverových sadzbách, ale nevyšlo to. Teraz sa situácia vyhrotila natoľko, že stretnutie hlavných finančníkov planéty bolo uzavreté pre tlač, pre cudzincov (áno, pre tých, ktorí dali pol milióna eur) aj pre pripomienkovanie.
Otvorený svet – a aj v tomto prípade – sa ukázal byť presne taký ako ho predvídal Orwell: neprehľadný a totalitný.
O “štyridsiatich šéfoch zahraničnopolitických rezortov”, ktorí majú byť v Davose, ako aj o celom generálnom tajomníkovi OSN Guterresovi sa ani neoplatí hovoriť, aby sme nechtiac necitovali Gogoľovho Revízora.
Jediné, čo má zmysel konštatovať, je, že globalizmus a západocentrizmus sa už stiahli alebo sa sťahujú z hospodárskej súťaže, ak sa na to dívame z pohľadu planéty. A my to vieme. Otázkou je, kedy si to uvedomia tí, ktorí si boj proti nám objednali a neslávne (a predvídateľne) ho prehrali.